שתף קטע נבחר

עידן נאור

מש"י עגנון, דרך אפרים קישון ויהושע סובול ועד לפדריקו גרסייה לורקה ומריוס פון מיינבורג. תיאטרון חיפה מציג את התכנייה לעונת המנויים החדשה

חודש לאחר שנכנס לתפקידו כמנהל האמנותי של תיאטרון חיפה מציג משה נאור תכניות לרפרטואר מסקרן שלא היה מבייש שועלי קרבות ותיקים בתחום ניהול מוסדות תרבות בישראל. ש"י עגנון, אפרים קישון, יהושע סובול, אלן אייקבורן, פדריקו גרסייה לורקה ומריוס פון מיינבורג ירכיבו את התכנייה לעונת המנויים החדשה בחיפה.

 

"בתרבות הצריכה המטורפת של היום מנהל אמנותי צריך להלך בין הטיפות", מסביר נאור את השיקולים שהנחו אותו בבניית הרפרטואר, "מצד אחד חשוב היה לי לדאוג לטיפוח היצירה המקורית הישראלית בכדי להצמיח דור חדש של מחזאים ומצד שני, הדאגה לשמירה על איזון תקציבי של התיאטרון, במיוחד במצב הרגיש שבו אנחנו נמצאים, דורש צעדים זהירים בלי הרפתקאות מסוכנות מדי".

 

אחרי שנים של תכננונים רפרטוארים רהבתניים שהובילו את התיאטרון לפי פחת, זהירות תתקבל בחיפה בברכה. עם זאת, על פי התכנים שפורש נאור, זהירות אין פירושה הליכה על בטוח. עונת המנויים החדשה מתאפיינת בתמהיל רפרטוארי עדכני, עשיר ומגוון שמשלב הפקות בית לצד קופרודוקציות עם תיאטרונים אחרים ובכלל זה מבטיח נאור לארח גם הפקות של תיאטרון הפרינג'.


סובול. חוזר לחיפה עם עיבוד מחודש ל"גוג ומגוג"

 

הפקת הדגל של העונה הבאה תהיה "סיפור פשוט", עיבוד בימתי עכשווי לסיפור המופת של ש"י עגנון בעיבוד של שלמה ניצן ויצחק גורן. את ההצגה, המתוכננת לינואר 2009 תביים דניאלה מיכאלי. העיבוד, שעלה בעבר בתיאטרון הבימה בבימויו של יוסי יזרעאלי, יעבור עדכונים בהפקה הנוכחית. "תמיד התרגשתי מהחומרים של עגנון. אני חושב שהוא גדול הסופרים בעולם", אומר נאור, "בטקסט הזה לא נגעו מזה זמן וחשבתי לנכון להחזיר אותו לבמה".

 

בחודש ספטמבר הקרוב יעלה התיאטרון את המחזה "The Ugly One" מאת מריוס פון מיינבורג. ההצגה, שרצה מזה זמן בהצלחה מטורפת על במת הרויאל קורט בלונדון, תציג באולם הקטן של תיאטרון חיפה בבימויו של ארי רמז ("המאה השלושים").

 

"זה סיפור על בחור שהמציא המצאה גאונית אך מכיוון שיש לו פרצוף בלתי נסבל, הבוס שלו לא מאפשר לו להציג אותה בפרזנטציה מול קהל. זו אמנם אגדה מודרנית אבל ההתעסקות בחומרים כמו אידיאל היופי הוא כמעט מיתי. המחזה מדבר במקביל על תרבות הצריכה ועל בני אדם כחומרי גלם", אומר נאור.

 

הבחירה ברמז, במאי צעיר ומוכשר מאוד ששייך לבית התיאטרון באולם ירון ירושלמי במרכז סוזן דלל, מלמדת משהו על כוונת המנהל האמנותי החדש של חיפה לבסס את התיאטרון גם כמוקד ליצירה צעירה.

 

"רמז הוא לדעתי במאי מבטי מאוד ראיתי את ההפקה שהוא ביים בפסטיבל עכו וביקשתי ממנו להגיש לי הצעות להפקות בחיפה. הוא הגיע עם המחזה ונדלקתי", אומר נאור ומדגיש, "זה בפירוש חלק מהמדיניות שלי לתת במה ליוצרים צעירים".


"הרטיטי את לבי". הצגת השנה של התיאטרון הישראלי תתארח בחיפה

 

במאי 2009 יעלה התיאטרון עיבוד מחודש למחזה "גוג ומגוג שואו" מאת יהושע סובול. המחזה, קומדיה סאטירית מוזיקלית ומטורפת, עלה בפעם הראשונה על הבמה בשנות השבעים וגיבוריו הם שני פועלי במה שמחליטים לצאת לשביתה איטלקית כיוון שלא קיבלו את שכרם. תוך כדי שביתה הם מקטרים על מצב המדינה והמזרח התיכון ומוצאים פתרונות לכל תחלואיו. את ההצגה תלווה המוזיקה המקורית שכתב למחזה יוני רכטר.

 

לדברי נאור הטקסטים ייכתבו מחדש על מנת לחדד את הרלבנטיות וההקשרים הפוליטיים. גם הדמויות, שהיו בזמנו ממוצא פולני, יהפכו בגרסה החדשה לצמד ערסים עם לשון מחודדת. את ההצגה יביים נאור. הפקה נוספת בבימויו של המנהל האמנותי שמתוכננת לעלות בספטמבר 2008 היא "שמו הולך לפניו", מאת אפרים קישון. בקופרודוקציה המשותפת עם תיאטרון הקאמרי ישחקו, כך מבטיח הבמאי, כוכבים גדולים ובהם תיקי דיין. "השאר יהיו הפתעה גדולה", הוא אומר.


אבו ורדה. ישחק ב"חתונת הדמים" של לורקה בבימויו של אמיר ניזאר זועבי

 

עוד בתכנייה "שלוש מסיבות", קומדיה שחורה ושנונה מאת אלן אייקבורן שתעלה במרץ 2009. להפקה זו טרם לוהק במאי. קופרודוקציה נוספת שיעלה התיאטרון, הפעם בשיתוף עם תיאטרון ארנה פורת לילדים ולנוער, היא "הבחורים בדלת ממול" מאת טום גריפין. הדרמה המרגשת שהציגה בעבר בתיאטרון הבימה, נועדה לפנות אל קהל צעיר.

 

"תיאטרון ארנה פורת היה לי בית לאורך תקופה ולכן הרגיש לי טבעי לפנות אליהם ולהיעזר בהם בבניית הרפרטואר", אומר נאור, "בגלל המצב המיוחד שבו נמצא תיאטרון חיפה חשוב לנו לקבל תמיכה מגופים יציבים שעובדים שנים מול קניינים מסוג מסוים כמו בני נוער וללמוד מהם".

 

הדגש, כך עולה מהתכנייה, הוא בשיתוף פעולה מאסיבי עם תיאטרון הקאמרי שיבוא לידי ביטוי גם בהפקה משותפת של "ימי שלישי עם מורי" מאת ג'פרי הטצ'ר ומיטש אלבוים וההפקה שהובטחה להיכלל ברפרטואר הקאמרי לפני כשנתיים אך טרם עלתה - "חתונת הדמים" של פדריקו גרסיה לורקה. את המחזה המטלטל של לורקה תרגם מחדש דורון תבורי ויביים אמיר ניזאר זועבי. בגרסה המחודשת תקרא ההצגה "חתונה של דם" ובין המשתתפים בה תיקי דיין בתפקיד האם ויוסף אבו ורדה בתפקיד האב.

 

מנויי תיאטרון חיפה יוכלו ליהנות מהיצע משובח של מופעים והצגות אורחות ומתארחות כך למשל המופע החדש של להקת פיליפ ז'נטי שתגיע לישראל. תושבי הצפון יוכלו לצפות בהפקות הדגל של תיאטרון הקאמרי "הרטיטי את לבי" ו"היה או לא היה" אך ורק בתיאטרון חיפה כך גם במספר מצומצם של הרצות להצגה "המלט", שיוצאת באופן נדיר מהאולם המיוחד שנבנה עבורה בבית התיאטרון הקאמרי בתל אביב. לצורך כך ייבנה חלל מיוחד על הבמה הגדולה של תיאטרון חיפה.

 

"אנחנו מניסם למכור את המנוי האטרקטיבי ביותר והתמהיל הזה שהצגתי מורכב מהפקות בית לצד קופרודוקציות שמאפשרות להביא כוכבים גדולים ואת מיטב ההצגות שיופיעו רק אצלנו", אומר נאור, "אנחנו נעזרים בתיאטרון הקאמרי שהושיט לנו יד וכתף על מנת שנוכל לספק עונת מנויים מגוונת, מלאה ומכובדת שתחזיר את הקהל לתיאטרון. ביאליק, שלונסקי, עגנון, לוין וסובול הם מעמודי התווך של התרבות הישראלית, זה שייך לפה ואני חושב שהרפרטואר הזה הוא סמן גם לשנים הבאות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נאור. זהיר אבל בטוח
צילום: ז'ראר אלון
לאתר ההטבות
מומלצים