שתף קטע נבחר

זירת הקניות

אושרה התחלת העבודות בעיר הבה"דים

בית המשפט העליון אישר למשרד הביטחון להתחיל בעבודות עפר מצומצמות בשטח עיר הבה"דים, אך התנה כל בנייה במקום בביצוע סקר סביבתי מקיף. משרד הביטחון הודיע שהסקר יארך כשנה ויחל בקרוב. שני הצדדים - ארגוני הסביבה ומשרד הביטחון - מרוצים: "זהו יום גדול לנגב"

בית המשפט העליון התנה היום (ג') את בניית עיר הבה"דים בנגב בביצוע תסקיר השפעה על הסביבה בשטח המיועד לבנייה. מטרת התסקיר לבדוק את ההשפעות הסביבתיות האפשריות של המפעלים ברמת חובב על עיר הבה"דים הסמוכה.

 

עם זאת, צימצם בית המשפט את צו המניעה שניתן נגד תחילת העבודות, והתיר למערכת הביטחון להתחיל ולבצע בשטח עבודות עפר בהיקף מצומצם (להנחת תשתית מים וביוב למשל), וזאת לאחר שיקבלו אור ירוק בתום בדיקת זיהומים בקרקע.

 

 

בכך הפך למעשה העליון באופן סופי את פסיקת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, שדחה בתחילת השנה את עתירת ארגוני הסביבה נגד העבודות. הארגונים טענו כי הליך אישור הפרויקט רחב ההיקף היה לקוי, וכי יש לבצע באזור תסקיר השפעה על הסביבה לפני תחילת העבודות, כדי לוודא שהשטח ראוי לאיכלוס החיילים; מנגד טענה מערכת הביטחון כי ההליך היה חוקי ויסודי, ואין צורך בביצוע תסקיר מקדים.

  

כשהובא התיק לדיון בבית המשפט העליון המליצו השופטים למדינה להסכים לביצוע תסקיר לפני תחילת הבנייה. מערכת הביטחון קיבלה את ההמלצה, והשבוע אף הודיע משרד הביטחון כי התקשר בחוזה עם חברת ת.ה.ל, שתבצע עבורו את הבדיקות, ע"פ מתווה שקבע המשרד להגנת הסביבה. "לא נחסוך בכל מאמץ או בדיקה על מנת לוודא שלא נשקפת כל סכנה לאכלוסם של חיילים בצומת הנגב", אמר ל-ynet גורם במערכת הביטחון.

 

משרד הביטחון ביקש להתחיל לעבוד

אלא שבמשרד הביטחון אמרו כי עריכת התסקיר תארך זמן רב - כשנה - וביקשו כי בינתיים יותר להם להתחיל בעבודות עפר בשטח. במשרד הביטחון ציינו כי על פי לוח הזמנים המתוכנן של הפרויקט, המפעלים יידרשו לעמוד בתקנים מחמירים של זיהום אוויר עד שנת 2010 - שנתיים לפני האיכלוס המתוכנן של הבסיסים - וכל עיכוב בתחילת העבודות כעת מרחיק את המועד בו יוחמר הפיקוח על המפעלים. 

 

לפיכך ביקשו במערכת הביטחון מבית המשפט לצמצם את הצו שמנע את תחילת העבודות בשטח. ארגוני הסביבה התנגדו לבקשה ואמרו שאין להתחיל בעבודות שישפיעו על בדיקת השטח, ואין לקבוע עובדות בשטח לפני סיום הבדיקות המקיפות.

 

בית המשפט קבע כי יש צורך לאזן בין השיקולים השונים וקיבל את עמדת מערכת הביטחון. לפיכך הותר להם להתחיל בביצוע עבודות עפר בהיקף מצומצם בשטח, עוד בטרם הסתיים התסקיר הסביבתי. ועם זאת קבע בית המשפט כי העבודות יחלו רק לאחר נטילת דגימות קרקע וקבלת אישור שאין בה זיהומים, ותוך התחייבות של משרד הביטחון כי לא תתבצע בנייה של מבנים, וכי השטח יוחזר לקדמותו אם בסיום התסקיר הסביבתי יתברר שהאזור אינו ראוי לאיכלוס.

 

שני הצדדים מרוצים; "יום גדול לנגב"

בעמותת "אדם טבע ודין" הביעו שביעות רצון מההחלטה, וציינו כי בית המשפט הכיר בחובה לקיים תסקיר סביבתי שיכלול בחינה מעמיקה של ההשלכות שיש לזיהום אוויר, זיהום קרקע, פסולת, שפכים וחומרים מסוכנים מרמת חובב על בריאות התושבים באזור. עוד ציינו בעמותה כי בית המשפט הכיר בזכות הציבור לקחת חלק בהליכי התכנון, בכך שקבע כי יש להעמיד את התסקיר להתנגדויות הציבור בסיומו, כחלק מההליך התכנוני.

 

"החלטת בית המשפט העליון היא הישג חשוב בדרך לניקוי רמת חובב למען בריאות תושבי הנגב כחלק מפרוייקט עיר הבה"דים. 'אדם טבע ודין' מכירה בחשיבותו הלאומית של הפרוייקט לנגב ולמדינה בכלל וכעת, הונחו היסודות לביצועו באופן שיפטור את בעיית המפגעים הסביבתיים ותוביל לפיתוח מושכל של האזור", אמרה מנכ"ל העמותה, עו"ד ציפי איסר-איציק.

 

גורם במשרד הביטחון אמר ל-ynet: זהו יום גדול לנגב ולמערכת הביטחון. אנו שמחים שבית המשפט קיבל את עמדתנו כי לאחר התהליכים המבוצעים מול המפעלים, ניתן לבצע עבודות עפר במקביל לתסקיר הסביבתי. ההחלטה מעידה כי מקור הבעיה הוא במפעלים ברמת חובב ולא בבניית קריית ההדרכה - ובמפעלים הרי ניתן לטפל בכל זמן.

 

"ועדת הפיקוח בה שותפים משרד הביטחון וארגוני הסביבה תמשיך לפעול מול המפעלים בנחישות עד 2010 - שנתיים לפני האיכלוס המתוכנן של עיר הבה"דים. אנו לא מציעים לאיש לנסות אותנו, ולא נגלה סובלנות כלפי מפעלים שלא יעמדו בלוחות הזמנים שנקבעו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קודם יבדקו. אחר כך יבנו. עיר הבה"דים
מומלצים