שתף קטע נבחר

לבני: יש לקבל החלטות ולהיערך לבחירות

אחרי שתיקה רועמת, אומרת הערב שרת החוץ, ציפי לבני, כי "קדימה צריכה לקבל החלטות ביחס למה שהיא עושה. קדימה צריכה להיערך כבר עכשיו לכל תרחיש, לרבות בחירות". היא אמרה כי היא מאמינה בפריימריז. מקורבי אולמרט: "דבריה מוכיחים את התיאום המוקדם שכנראה היה בינה לבין ברק, בחיבורו של הפרסומאי ראובן אדלר"

הסוף לשתיקה. שרת החוץ, ציפי לבני, הרימה אחר הצהריים (יום ה') את הכפפה שהניח לפתחה השר אהוד ברק, ואמרה כי יש לקבל החלטות ולהיערך לבחירות. "קדימה צריכה לקבל החלטות ביחס למה שהיא עושה. קדימה צריכה להיערך כבר עכשיו לכל תרחיש, לרבות בחירות", אמרה לבני בכנס ביטחון בינלאומי במלון ענבל בירושלים.

 

לדברי שרת חוץ, "אי אפשר להתעלם מהאירועים של הימים האחרונים. העניין איננו רק משפטי, כפי שהמבחן אינו רק מה פלילי או לא. גם לא מדובר רק בעניינו האישי של ראש הממשלה. מדובר בשאלות שנוגעות לערכים, לנורמות שאנו רוצים להנחיל, ובהשפעה שלהם על אמון הציבור בפוליטיקה הישראלית".

 

 

לבני התייחסה לטענותיהם של פרקליטי ראש הממשלה, שניסו לגמד את חומרת המעשים. "מה שקומם אותי במיוחד, הוא הניסיון לטעון שבעצם מדובר בנורמות שכל מי שנכנס למגרש הפוליטי צריך לאמץ, זה לא נכון, זה לא מקובל עליי, ובעיקר אני רוצה לדחות כל ניסיון לנסות ולהחיל סוג של נורמות פסולות בעיניי על הפוליטיקה הישראלית".

 

בעניין כדור השלג שהחל להתגלגל בהצהרת ברק, אמרה: "נדמה שהמציאות השתנתה כאן מאתמול, קדימה צריכה לקבל החלטות ביחס למה שהיא עושה, אני מאמינה גדולה בקדימה, אני מאמינה בתרומה שיש לקדימה, לא רק לחיים הפוליטיים במדינת ישראל, גם על מה שקורה במדינה. אני חושבת שקדימה צריכה להתחיל כבר עכשיו להיערך לכל תרחיש אפשרי לרבות בחירות". ביחס למאבק הפנימי במפלגתה, הבהירה, "אני מאמינה גדולה בפריימריז, אני חושבת שנכון לשתף את מרבית הציבור בהכרעה מי תהיה ההנהגה".

 

מקורבי אולמרט: כנראה שלבני מתואמת עם ברק

גורמים בקדימה המקורבים לאולמרט הגיבו בזעם: "חבל שציפי לבני מצמצה ראשונה. היא הוכיחה שהיא נותנת לאהוד ברק לקבוע את המהלכים בתוך מפלגת קדימה". הם עקצו את לבני על המעידה שלה, ש"אתמול השתנו דברים" (קריאת ברק לאולמרט לצאת לנבצרות), במקום לומר "שלשום" (עדות טלנסקי בבית המשפט). "לבני אמרה שאתמול השתנו דברים בפוליטיקה הישראלית, לא ברור לנו מה השתנה מלבד האמירה של ברק. הדבר מוכיח את התיאום המוקדם שכנראה היה בין השניים, בחיבורו של הפרסומאי ראובן אדלר", אמרו מקורבי אולמרט.

 

המערכת הפוליטית כולה עוסקת בימים אלה בעתידו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, על רקע פרשת "מעטפות הכסף". אולם דווקא מי שאמורה למלא את מקומו במקרה שיכריז על נבצרות - שרת החוץ, ציפי לבני - שמרה על שתיקה רועמת אל מול רחשי הפוליטיקאים.

 

אתמול שיגרה לבני רמז לעברו של ראש הממשלה. בנאום לזכרו של מפקד האצ"ל דוד רזיאל ז"ל, אמרה לבני: "למדינה יש חזון וערכים המחייבים את האזרחים וגם את המנהיגים".

לדבריה, "הערכים הם המכנה המשותף המייצג את הנורמות הבלתי כתובות ואת כללי ההתנהגות האישיים האמורים ללוות כל אחד".

 

קודם לנאומה הספיקה לבני להיוועד עם יו"ר הכנסת, דליה איציק, שללשכתה הגיעו כמה מבכירי "קדימה", בעקבות נאום שר הביטחון, אהוד ברק, שבו קרא לראש הממשלה להשעות את עצמו. איציק נועדה עם לבני, המשנה לראש הממשלה, חיים רמון, ושר התחבורה, שאול מופז, וביקשה מכל אחד מהם - איתם נפגשה בנפרד - לשמור על איפוק ולהימנע מעימותים מיותרים.

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
להיערך לבחירות. לבני
צילום: AFP
צילום: רויטרס
עד מתי ישרוד? אולמרט
צילום: רויטרס
מומלצים