שתף קטע נבחר

שרים בקדימה: ראש הממשלה מבין שזה הסוף

קריאתו של אהוד ברק לראש הממשלה להשעות את עצמו, גילגלה את כדור השלג במערכת הפוליטית. בעבודה, בש"ס ובליכוד מתחזקת ההערכה שהבחירות לכנסת ייערכו עוד ב-2008, גם על חשבון הבחירות לרשויות המקומיות. בקדימה מסרבים לדבר על בחירות, אך נערכים לקיום פריימריז בספטמבר

קריאתו של יו"ר העבודה, אהוד ברק, לאהוד אולמרט "לנתק את עצמו מהניהול השוטף של הממשלה", הכניסה את המערכת הפוליטית לסחרור וגררה כדור שלג שכיוון הגלגול המסתמן שלו: בחירות עד סוף 2008. שרים בקדימה טענו אמש (יום ד') כי אולמרט עצמו מבין שזה הסוף וכי הוא מבקש להעביר את השלטון בכבוד.

 

בכירים במערכת הפוליטית העריכו, כי ישנו סיכוי גדול יותר לפיזור הכנסת ולהקדמת הבחירות מאשר להקמת ממשלה חלופית, אם אולמרט יסיים את כהונתו. עם זאת, קבוצה של ח"כים מקדימה נערכת לקיום פריימריז כבר בספטמבר, כדי לאפשר הצבת מועמד ראוי במקרה של התפטרות אולמרט או הקדמת הבחירות על-ידי המפלגות החברות הקואליציה.

 

פרשת מעטפות הכסף - התפתחויות אחרונות:

 

ל-ynet נודע כי בכירים במפלגות השונות שוחחו ביניהם והעלו אופציות שונות לקביעת תאריך מוסכם לבחירות בנובמבר 2008. באותו חודש אמורות להתקיים הבחירות לרשויות המקומיות, וייתכן שאזרחי ישראל ייאלצו להצביע במקביל גם לכנסת וגם לרשות המקומית. עם זאת, במצב של הקדמת הבחירות לכנסת, עשויות להידחות הבחירות לרשויות המקומיות. 

 

בש"ס, כך נראה, לא רוצים ממשלה חלופית - דבר שעשוי להשפיע מאוד על האופציה ללכת לבחירות מוקדמות - ובמפלגה כבר החלו להיערך לאפשרות כזו. יו"ר המפלגה, השר אלי ישי, אמר: "להערכתנו הבחירות יהיו בנובמבר 2008 ואנחנו נערכים לכך. קשה לי לראות בעיתוי הזה כיצד ניתן להקים ממשלה חלופית". בש"ס אמרו כי יש לתת עדיפות לבחירות לכנסת ובמידת הצורך לדחות את הבחירות לרשויות המקומיות.

 

גם בעבודה סבורים שהבחירות ייערכו עוד השנה. מזכ"ל המפלגה, ח"כ איתן כבל, אמר: "אני מניח שתוך שבועיים עד שלושה שבועות התמונה תתבהר מאוד, אבל תחושת הבטן שלי היא שבסוף לא תהיה ברירה ונלך לבחירות בנובמבר 2008". גם ח"כ כבל סבור כי במצב כזה - העדיפות צריכה להיות בבחירות לכנסת על פי הבחירות לרשויות המקומיות. מוקדם יותר אמר שר התשתיות, בנימין בן-אליעזר: "אנחנו הולכים לבחירות. תתחילו להתארגן, תתחילו להכין את הרשימות".

 

ומה חושבים במפלגות האופוזיציה? יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, מצטרף להערכות: "אנחנו בעד בחירות כלליות עוד בשנת 2008. מועד מוסכם אפשרי יכול להיות אחרי חגי תשרי - בין סוף אוקטובר לנובמבר 2008, עם אפשרות לדחות את הבחירות המוניצפליות לתחילת שנת 2009. להערכתי, היום יש אופציה ריאלית שהבחירות הכלליות ייערכו עוד ב-2008, למרות שהדבר אינו וודאי".

 

בקדימה נמנעים מלדבר על בחירות

המפלגה היחידה שלא מדברת על בחירות היא קדימה, שם מנסים לקבוע את כללי המשחק. ממלא מקום יו"ר הסיעה, ח"כ יואל חסון, אמר: "אם אולמרט יחליט להתפטר במקרה של הגשת כתב אישום, קיימת האופציה לממשלה חלופית שתכהן לזמן מוגבל. ישנה אופציה נוספת של תהליך על הסכמה להקדמת הבחירות, שלדעתי לא צריכות להתקיים לפני מרס 2009".

 

היוזמה לקיים פריימריז במפלגה מתבססת על שני תרחישים אפשריים.

האחד, החקירה מתפתחת לכדי הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה - אז הוא מתפטר מתפקידו כפי שהבטיח - ופריימריז במפלגה יאפשרו לו להעביר את השלטון בכבוד כך שיוותר בידי המפלגה. התרחיש השני לוקח בחשבון אפשרות של בחירות במרס 2009. גם במקרה זה סבורים הוגי היוזמה, כי יש לקיים פריימריז לפני הבחירות לרשויות המקומיות.

 

כמה חברי כנסת כבר החלו בהחתמת עמיתיהם על קריאה לפריימריז בתוך כמה חודשים. בכל אופן, נראה שברק מרוצה מאוד מהמהלך שהתניע, דווקא בשל התחושה שהעביר את הכדור לידי "קדימה". לתחושתו, הוא שולט בגובה הלהבות, והעובדה שלא הציב אולטימטום מאפשרת לו מרחב תמרון.

 

על אף התכונה במערכת הפוליטית, ראש הממשלה הביע אתמול ביטחון מלא במצבו כשהתייחס לחקירת פרשת "מעטפות הכסף" במהלך פגישה עם ראשי רשויות בדרום.

 

"אני אמשיך לתפקד כראש הממשלה יש כאלה שחושבים שכל פתיחת חקירה מצריכה התפטרות, אני לא חושב כך ולא מתכוון להתפטר", אמר אולמרט, שאף צפוי להביא בפני הציבור את גרסתו לדברים בימים הקרובים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בחירות עוד השנה?
צילום: איי פי
ישי. בחירות בנובמבר
צילום: דניאל בראון – ג'יני
כבל. התמונה תתבהר תוך שבועות
צילום: עופר עמרם
סער. בחירות אחרי החגים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים