שתף קטע נבחר

אולמרט בהלווית לפיד: "היית לי לחומה בסערות"

מאות חברים ויריבים פוליטיים ליוו את העיתונאי ושר המשפטים לשעבר בדרכו האחרונה. אחרי שנים רבות של חברות קרובה, ספד לו ראש הממשלה בדמעות: "היית חבר נאמן. קשה לדבר עליך ולא אליך". הבת מירב: סימנת לנו את הדרך וכיבדת את האמת שלנו

העיתונאי, הפוליטיקאי ושר המשפטים לשעבר, יוסף (טומי) לפיד, שהלך לעולמו אתמול בשעת בוקר מוקדמת, הובא בצהריים (יום ב') למנוחות בבית העלמין בקריית-שאול שבתל-אביב. מאות חברים, שרים, חברי כנסת, בכירי מערכת המשפט בעבר ובהווה ושותפים לדרך ויריבים פוליטיים, ליוו את לפיד בדרכו האחרונה.  

 

הלפיד כבה:

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, חברו הקרוב של לפיד במשך שנים רבות, ספד בדמעות: "היית לי כחומה בצורה בסערות, חבר נאמן. טומי, קשה לדבר עליך ולא אליך. אתה האיש הכי משעשע והכי מרגיז, החבר הכי נאמן שהיה לי בחיי. איש שדיבר באמת, בשנינות, בבוטות, ובאהבה גדולה. במקום שרצינו טיפה של מתינות היית קיצוני, במקום שרצינו סבלנות היית גוער בנו.

 

"התעקשת להגיד את ההיפך מאיתנו, היית צפוי ביכולת שלך להיות בלתי צפוי. לפני שבועיים נפגשנו במוצאי שבת בביתך כרגיל.

 

עמדת בפתח הדירה, מקדם אותנו בהערות קנטרניות, נותן עצות לחיים. היית נחרץ, חד משמעי, מלא רגש וחום אך גם מהורהר כמי שיודע בבהירות את מה שטרם הבחנו בו. רמזת לנו בעדינות שאתה עייף והקדמנו לעזוב - מה שלא קרה אף פעם.

 

"אמרת לי פעם שהשיא שלך היה להיות שר משפטים של מדינת ישראל, ובתפקיד הזה נסעת כשר של מדינת היהודים לבודפשט כשאופנועים מפנים לך את הדרך. היית הנציג המובהק של המהפך המופלא שעבר על עמנו. זכרת מהיכן הגעת ולא חדלת לבטא את גאוותך בחירות שהקנתה לך הישראליות שלך. כתבת עברית טוב יותר מהצברים, חשבת עברית ודיברת עברית, ותרמת לעיצוב השפה שלנו ולפולמוס יחד עם קישון ודוש. עיצבת בחן את הדיון הציבורי. 


יאיר לפיד ואהוד אולמרט, היום (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

"אל תגיד לי: 'אודי די מספיק, אל תפריז'. אינני מפריז, ואם אני כן טיפה מפריז זה רק מאהבתי אליך. בכל הסערות שבהן ליווינו זה את זה שנים, היית כחומה בצורה. היית האדם הראשון שהייתי מרים אליו טלפון ברגעים שבהם רציתי לשמוע קול שפוי, עמוק כן ואמיץ. גם ביום שלישי האחרון לצד מיטתך צפיתי בך במהלכים של סוף הדרך, היית חיוור אך עצמאי כבכל חייך. לילה טוב טומוש, נמשיך בחיינו שהוטמע בהם משהו מאישיותך, זו שאין לה תחליף", אמר אולמרט.

 

"החזקנו זה בזה ברוח ובעוז"

אחרי ראש הממשלה דיברה בתו של לפיד, מירב, ואמרה: "תודה על המבט שלך. דרשת מאיתנו אמות מידה, סימנת לנו את הדרך וכיבדת את האמת שלנו. חשבת שאין כמונו וזה דירבן אותנו להאמין בעצמנו וראינו כי טוב. היו לנו איתך חיים של חסד, החזקנו זה בזה ברוח ובעוז. היה שלום בושיק אהוב ותודה על הכל".

 

נכדו של לפיד, יואב, אמר: "אני מרגיש קצת טיפשי לדבר עליך בלשון הווה אבל האלטרנטיבה הזויה אף יותר. אתה זה שבלע את החיים בביסים גדולים. עד לימים האחרונים נראה היה שגם המוות קטן עליך. המחמאה הכי גדולה שאני מקבל היא על הדימיון בינינו, היית גדול מהחיים, נמשיך לאהוב".

 

העיתונאי יאיר לפיד, בנו של טומי, ספד והקריא את השיר "Do not go gentle into that good night" של המשורר הוולשי, דילן תומאס. לאחר מכן שרה הזמרת עינת שרוף את השיר "צמח בר", ובכך הגשימה את משאלתו של לפיד. בתום מסע הלוויה הושמע ברקע שירו של פרנק סינטרה, I did it my way.         

 

לפיד היה בן 77 במותו. בשבוע שעבר, לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן, אושפז לפני כמה ימים במצב קשה בבית-החולים "איכילוב" בתל-אביב. כמעט עד לרגע האחרון היה בהכרה מלאה ושוחח עם בני משפחתו.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
בדרכו האחרונה
צילום: עופר עמרם
צילום: עופר עמרם
אברהם פורז בהלוויה
צילום: עופר עמרם
צילום: אלי אלגרט
"קשה לדבר עליך ולא אליך"
צילום: אלי אלגרט
מומלצים