שתף קטע נבחר

הערכה: תשובת החמאס לרגיעה - בשבוע הבא

ראש המטה המדיני-ביטחוני, עמוס גלעד, נפגש עם שר המודיעין המצרי והציג לו את תביעות ישראל בנושא הרגיעה עם חמאס. בין הדרישות: שחרור גלעד שליט והפסקה מוחלטת של הטרור. סולימאן יעביר את התנאים לחמאס, שתשובתו להצעה צפויה בשבוע הבא

בישראל ממתינים לתשובת חמאס - דרך מצרים. ראש המטה המדיני ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף במילואים עמוס גלעד, שב הערב (יום ה') מסבב שיחות נוסף בעניין הרגיעה עם שר המודיעין המצרי, עומר סולימאן. ההערכה בישראל היא כי תשובת חמאס לדרישות שהועלו בפגישה תגיע דרך המצרים באמצע השבוע הבא.

 

האלוף גלעד שב והציג לבכיר המצרי את תביעות ישראל בנושא ה"תהדייה". עיקרן, שורה של קווים אדומים: הפסקה מוחלטת של הטרור מעזה, הפסקת הברחות אמצעי הלחימה,

והחזרת החייל החטוף גלעד שליט. נקודות אלה הן תוצאה של החלטת הקבינט לביטחון לאומי, שהסמיך את גלעד להעביר את ההצעה הישראלית. זאת, לפני קידום האפשרות של פעולה צבאית ישראלית ברמה כזאת או אחרת בעזה.

 

הפגישה בקהיר נערכה בצל מתקפה בת עשרות פצמ"רים, קסאמים וכמה טילי גראד שנורו לעבר ישראל, ומה שנראה כניסיון פיגוע תופת באזור נתיב העשרה, בחסות הירי הארטילרי. במקביל לפגישה בקהיר, הזהירו גורמי ביטחון בישראל מפני תגובה אפשרית. בתקריות שונות, שחלקן הוגדרו בידי צה"ל כ"תאונות עבודה", נהרגו לאורך היום 14 פלסטינים, מרביתם חמושים.

  

העמדה הישראלית היא כי פעולה על פי אותם קווים אדומים שהוצגו - תוביל להתחייבות ישראלית להפסקת פעילות כנגד ארגוני הטרור ואנשיהם ברצועת עזה. כמו כן, ישראל תפתח את המעברים לאספקה סדירה של צורכי התושבים ברצועת עזה. לאחר מכן, בשלב השני של המתווה

בין שני השלבים, תבחן ישראל את פתיחת מעבר רפיח בין ישראל למצרים. זאת בתמורה לקידום מהיר של שחרור גלעד שליט. על פי תנאי ישראל - ההסכם לא יחול על יהודה ושומרון.

  

עם שובו של עמוס גלעד, הוא דיווח על הפגישה לשר הביטחון אהוד ברק. על פי הדיווח של גלעד, צפוי שר המודיעין המצרי סולימאן לשוחח בימים הקרובים על תביעות ישראל עם נציגי החמאס ושאר הארגונים בעזה. ההערכה היא שבאמצע השבוע הבא תינתן לישראל התשובה בידי השר המצרי. זאת מתוך הבנה מצרית שישראל נערכת לפעולה צבאית ברצועה, אם החמאס וארגוני הטרור לא ייענו לתביעות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלעד. הציג את דרישות ישראל
צילום: גיל יוחנן
צילום: AFP
ישוחח עם נציגי חמאס. סולימאן
צילום: AFP
מומלצים