שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עלייה דרמטית בנשאי איידס הומואים - איך זה קרה?

  סקר הרגלי מין שערך לאחרונה משרד הבריאות בקרב הומואים יכול אולי להסביר את העלייה המשמעותית שחלה בשנה האחרונה במספר הנשאים החדשים מהקהילה: רק כמחצית מאלו שנמצאים במערכת זוגית טרחו לעבור בדיקת איידס ומהר מאוד החלו לקיים יחסים לא מוגנים עם בן הזוג, כשליש מהזוגות דיווחו על מערכת יחסים פתוחה, חלקם מקיימים יחסים לא מוגנים עם אחרים

  איך קרה שתוך שנה אחת בלבד נרשמה עלייה כה דרמטית במספר הנשאים מקרב הקהילה ההומוסקסואלית? מנתונים שנחשפו אתמול (ג') ב-ynet עולה כי כי מספר הנדבקים מקרב הקהילה ההומוסקסואלית בישראל עלה ב-80% ביחס לשנה שעברה, ועכשיו מהווים ההומואים למעלה משליש ממספר

  נשאי האיידס הכללי בישראל. רק בשנת 2002 היוותה הקהילה 10% בלבד מקרב כלל הנשאים. סקר שנערך על-ידי משרד הבריאות ותוצאותיו מתפרסמות כאן לראשונה, יכול להצביע על אותן מגמות הקשורות בעלייה הגדולה בקרב הנדבקים מהקהילה ההומוסקסואלית.

   

  הסקר נערך באמצעות האינטרנט וכלל כ-3,000 הומוסקסואלים שהשיבו עליו, מתוכם נמצאו 2,873 שאלונים אמינים. הסקר העלה כי מתוך כלל המשיבים, 1,487 איש דיווחו כי אינם בזוגיות קבועה, והיתר - 1386 השיבו כי הם מצויים ביחסים עם בן זוג קבוע. נתוני הסקר התמקדו בקבוצה זו.

   

  שליש מהזוגות - מקיימים יחסים מחוץ לקשר

  מתוך ההומואים המצויים בזוגיות קבועה, רק מחצית ביצעו בדיקת איידס לפני תחילת היחסים. 455 הומואים מתוך 1386 המצויים בזוגיות קבועה, דיווחו שהחלו את יחסי המין האנאליים עם בן הזוג תוך שימוש בקונדום, אך הפסיקו להשתמש בו בשלב די מוקדם ביחסים. משלב זה ואילך, המשיכו המשיבים לקיים יחסי מין עם בן זוגם ללא אמצעי מניעה.

   

  עוד חושף הסקר ששליש מההומואים המצויים בזוגיות קבועה, דיווחו כי הם ממשיכים לקיים יחסים גם מחוץ לקשר. 20% מבין אלה הנמצאים בזוגיות קבועה דיווחו על קיום יחסי מין בשלישיות, רביעיות או יותר יחד עם החבר. במהלך האורגיות הללו, קיימו יחסי מין עם קונדום.

   

  כ-60% מההומואים בזוגיות ערכו הסכם עם בן הזוג לגבי קיום יחסי מין מחוץ לקשר. מתוך כלל אלה המקיימים יחסי מין מחוץ לזוגיות (476 איש), כשליש היו מבוגרים יותר מאלה שנאמנים לבן זוגם, ונוטים להתגורר בקביעות עם בן הזוג. קבוצה זו של הומואים המקיימים יחסי מין מחוץ לזוגיות הוגדרה בסיכון גבוה: הם דיווחו על תחילת קיום יחסי מין בגיל מוקדם יותר. עוד נמצא אצלם שיעור גבוה של שימוש בסמים או שימוש ביחסי מין בתשלום.

   

  יחסים לא מוגנים מהצד

  קבוצה בת 144 איש, מתוך המקיימים יחסי מין מחוץ לזוגיות, נמצאה מסכנת גם את בן הזוג: הם מקיימים יחסי מין בלי קונדום עם החבר, ומין אנאלי ללא קונדום גם עם הפרטנרים מהצד. משיבים אלה גם דיווחו כי הם מתקשים בניהול דו שיח עם בן הזוג הקבוע לגבי אפשרות של מין מהצד. עוד נמצא כי ככל שמשך היחסים עם בן הזוג הקבוע היה ארוך יותר, כך עלה הסיכון לקיום יחסי מין מהצד.

   

  שיעור השימוש בסמים בקרב הההומואים שהשתתפו בסקר הכוללים גם את אלה שאינם בזוגיות קבועה, היה גבוה: 45% דיווחו על קיום יחסי מין תחת השפעת אלכוהול, 25% קיימו יחסי מין תחת השפעת גראס או פופרס, ו-10% השתמשו בוויאגרה.

   

  "הסקר נעשה כדי ללמוד על ההרגלים המיניים של אוכלוסיים ההומואים בכדי לגבש אסטרטגיה למניעת המשך התפשטות מחלת האיידס", אומר ל- ynet עורך הסקר, ד"ר זהר מור, רופא מומחה לבריאות הציבור ממשרד הבריאות, "יש מספר גורמים אפשריים להתנהגות המינית. האחת היא תפיסה שגויה שהאיידס היא מחלה כרונית ופחות מסוכנת בזכות הקוקטייל. החבר'ה הצעירים פחות זוכרים את אותם קורבנות איידס של סוף שנות ה-80 ותחילת שנות ה-90 שמתו מהמחלה. קיים גם רצון של צעירים לנסות את השימוש ללא קונדום, וקיום יחסי מין תחת השפעת סמים".

   

  "מטרת הסקר לא הייתה לחוות דעה מוסרית על הנטייה המינית, או על צורת יחסי המין אלא בכדי ללמוד על מאפיני ידע עמדות והתנהגות מינית כבסיס להתערבות למניעת התחלואה במין", אומר מור, "הגישה שלנו היא של הפחתת נזקים, הדגשת הצורך בשימוש בקונדום וגיבוש האמון בין בני זוג למין מוגן".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: index open
  מה גרם לעלייה הגדולה?
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים