שתף קטע נבחר

חרדים מניו יורק מתעניינים ברכישת שפע שוק

בלעדי: משפחות דרימר וזאקס, הפועלות בתחום הקמעונאות בארה"ב, מנהלות משא ומתן לרכישת הרשת במקביל לרמי לוי

לא רק רמי לוי - בעל רשת שיווק השקמה - מגלה עניין ברכישת סניפי שפק שוק מידיו של דודי ויסמן, אלא גם גורמים מעבר לים. ל"כלכליסט" נודע כי שני אנשי עסקים חרדיים מניו יורק, ממשפחות דרימר וזאקס, מנהלים מגעים עם ויסמן לרכישת תשעה סניפים המצויים במרכזי אוכלוסייה חרדיים.

 

היקף העסקה מוערך בכמה עשרות מיליוני שקלים, כאשר דרימר וזאקס יקנו את מלוא הבעלות על הסניפים, ויקימו למעשה רשת שיווק חדשה במגזר החרדי. שאר 37 סניפי שפע שוק ימשיכו לפעול כחלק מרשת רבוע כחול.

 

דרימר וזאקס הם אנשי נדל"ן שפועלים גם בתחום הקמעונאות בקהילה החרדית בניו יורק. ככל הידוע, אין להם עסקים בישראל. ויסמן הכחיש את קיום המגעים, אך גורמים במגזר החרדי המעורים בסכסוך שבין ויסמן לחלק מרבני העדה החרדית דווקא אישרו אותם.

 

הסכסוך פרץ בחודש מרץ, שעה שרבנים מרכזיים קראו להחרים את עסקיו של ויסמן שרכש בנובמבר 2006 את רשת המרכולים PM:AM הפתוחה בשבת. ויסמן הודיע כי לא ידון עם החרדים בעניין ואף הוסיף שבכוונתו להרחיב את הרשת.

 

לפני כשבועיים פרסמו גורמים חרדיים בעיתון "המודיע" - המקורב לאדמו"ר מגור אשר עומד בראש המחרימים - ידיעה לפיה מי שיקנה את שפע שוק מידיו של ויסמן, "שם את כספו על קרן הצבי" ומאפשר לויסמן להמשיך ולחלל את השבת.

 

בתוך כך נודע ל"כלכליסט" כי העסקה הנרקמת בין ויסמן לרמי לוי כוללת גם החלפת מניות, כך שבסופה אמור ויסמן להחזיק בכ־15% מרשת שיווק השקמה, מה שיקשה על החרדים לתת ידם לעסקה. זאת, אם העסקה תצא אל הפועל ותאושר על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים.

 

אף שלא כל הרבנים החברים בוועדה לשמירת השבת הסכימו להחרים את עסקיו של ויסמן וחרם כזה מעולם לא הוטל רשמית, ההערכה היא שמכירות שפע שוק צנחו מאז חודש מרץ ב־25%. בדו"חות הרבעון הראשון של 2008 ציינה רבוע כחול, המפעילה גם את מגה ומגה בעיר, כי תיתכן השפעה מהותית של החרם על תוצאות החברה בהמשך השנה.

 

ככל הידוע, מאז חג הפסח לא היו מגעים בין נציגי הרבנים לויסמן או לשליחיו ונראה כי איש העסקים קיבל החלטה אסטרטגית לדבוק ברשת הפתוחה בשבת ולוותר על השוק החרדי, שמגלגל כ־4 מיליארד שקל בשנה ממכירות מזון ואף צומח במהירות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים