שתף קטע נבחר

המחבל הדורס: אב לשניים מצור באהר במזרח י-ם

כמו בפיגוע האחרון בישיבה הירושלמית, גם הפעם הגיע המחבל מתוך העיר עצמה. את הטרקטור, באמצעותו יצא חוסאם דוויאת (31) למסע ההרג, זיהה מתנדב זק"א. שכן של דוויאת סיפר ל-ynet: "הוא היה אדם רגיל ללא כל זיהוי פוליטי"

גם הפעם, כמו בפיגוע בישיבת "מרכז הרב", המחבל לא הגיע לבירת ישראל מהשטח הפלסטיני. מדובר בחוסאם דוויאת (31), אב לשניים משכונת צור באהר שבמזרח ירושלים. האיש, שמעך בדרכו כלי-רכב והפך אוטובוסים, נשא תעודת זהות כחולה.


האוטובוס שהמחבל הפך (צילום: רויטרס)

 

המחבל מוכר למשטרה כבעל עבר פלילי.  דוויאת הורשע ב-2001 באונס צעירה יהודיה שעמה היה בקשר רומנטי. הוא נידון לשנתיים מאסר בפועל ולאחר שחרורו מהכלא נישא לאשה ערביה.

 

אחד משכניו של דוויאת, פאייז, סיפר ל-ynet: "הוא היה אדם רגיל ללא כל זיהוי פוליטי, אפילו לא ידעו עליו אם הוא פוקד את המסגדים באופן קבוע. היו לו יחסים רגילים עם השכנים, לא שמעתי שהיו לו בעיות עם הסביבה". לדבריו בשכונה קיבלו בתדהמה את מעורבותו של דוויאת בפיגוע.

 

במערכת הביטחון ובמשטרת ירושלים נאלצים לא פעם להתמודד עם מחבלים שבאים מתוך העיר עצמה. הפעם, אמרו ל-ynet גורמים ביטחוניים, לא הייתה התרעה ספציפית בדבר פיגוע דריסה מתוכנן.  

 

מסע ההרג של המחבל נקטע הודות לשוטר יס"מ, שפתח באש והרג אותו. אברהם שיינברגר, מתנדב בארגון זק"א שהגיע לזירה, זיהה את הטרקטור מיד: "אני עובר כאן מדי יום ואני מכיר את הרכב הזה", סיפר ל-ynet.

 

מזרח ירושלים, ובעיקר הכפרים שמסביב, מהווים מוקד כוח משמעותי של

חמאס. בבחירות האחרונות לפרלמנט הפלסטיני גרפה שם התנועה את כל חמשת המושבים, המיועדים למוסלמים. כל החמישה, בהם מוחמד אבו-טיר, נמצאים כעת בכלא הישראלי.

 

שידורי הטלוויזיה של חמאס היו הפעם מינוריים, יחסית לקולות הצהלה שאפיינו אירועים קודמים. הארגונים ברצועת עזה לא הזדרזו להתייחס לפיגוע, ונכון לשעות הצהריים, אף פלג מוכר לא לקח עליו אחריות. ארגון "חופשיי הגליל", שהודיע בכמה מקרים בעבר - ללא אימות - כי אנשיו ביצעו פעולות טרור שונות, עשה זאת גם הפעם.

 

את הידיעה כתבו: אפרת וייס, נטע סלע ועלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה מילנר, לע"מ
ההלם שאחרי
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים