שתף קטע נבחר

מזוז: אין מניעה משפטית להרוס בתי המחבלים

ראש הממשלה הכריז כי יש לנקוט צעדי הרתעה נגד מחבלים פוטנציאלים באמצעות הריסת בתיהם של המחבלים שביצעו את שני הפיגועים האחרונים בירושלים. היועץ המשפטי לממשלה קבע כי אין מניעה משפטית להרוס בתים במזרח ירושלים, אך הדבר עלול לגרום לקשיים

לא קיימת מניעה משפטית להרוס את הבתים, אך הדבר מעורר קשיים משפטיים לא מבוטלים. כך קבע אמש (יום ה') היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז. הוא העביר לממשלה את עמדתו בנושא הריסת בתי המחבלים בשני הפיגועים האחרונים שאירעו בירושלים.

 

היועץ המשפטי מזוז הוסיף כי הגורמים המדיניים והגורמים במערכת הביטחון חייבים לבחון, לשקול ולהיות מודעים לסיכונים הכרוכים בהרס בתי מחבלים. עוד אמר מזוז כי יש לתאם כל פעולה מסוג מול משרד המשפטים.  


אין מניעה להרוס. בית המחבל במזרח ירושלים, אתמול (צילום: דודי ועקנין)

  

אתמול התקיימו בפרקליטות המדינה ובלשכת היועץ המשפטי דיונים בשאלת הריסת בתי המחבלים. במהלך הדיונים נמסרה חוות דעת של שירות הביטחון הכללי והפרקליטות הצבאית ונמסרה עמדת ראש הממשלה ושר הביטחון בעניין. בתום בדיקת הדברים שיגר מזוז את עמדתו לראש הממשלה, אהוד אולמרט, ולשר הביטחון, אהוד ברק.

 

היועץ מזוז הציג את הרקע המשפטי בנושא ההריסות ופירט על השאלות והקשיים המשפטיים שעלולים להתעורר, הן מבחינת היבטי המשפט הבינלאומי והן מהיבטי הדין הפנימי. "לאור פסיקה רבת שנים של בג"ץ, אין לומר כי קיימת מניעה משפטית להפעלת הסמכות של הריסות בתים, אך הדבר מעורר קשיים משפטיים לא מבוטלים", כתב. 

 

עם זאת, הדגיש כי על המדינה להיות מודעת לסיכונים הכרוכים בכך. "ככל שיחליטו לנקוט צעד זה, הבחינה הפרטנית של נסיבות כל מקרה צריכה להתבצע על ידי גורמי השב"כ והצבא, בתיאום עם משרד המשפטים כמקובל".

 

אולמרט: אם צריך להרוס בתים - נהרוס

ראש הממשלה אולמרט ערך ביום רביעי בערב התייעצויות שונות עם כמה שרים וכן עם אנשי הדרג המדיני-ביטחוני בממשלתו. אולמרט ביקש להסיק מסקנות משני הפיגועים שבוצעו בירושלים על-ידי תושבי המזרח העיר - שלשום במרכז ירושלים ולפני שלושה חודשים בישיבת "מרכז הרב" - וניסה ליזום צעד הרתעתי שיעצור את המפגע הבא שעלול להגיח מהעיר.

 

אולמרט ושרי המטבחון, אהוד ברק וציפי לבני, דנו בדפוס החוזר של הפיגועים האחרונים - מחבלים, תושבי מזרח ירושלים, מנצלים את תעודות הזהות הכחולות שלהם ואת חופש התנועה בתוך שטחי העיר, כדי לבצע מתקפות טרור קטלניות. כך היה ביום רביעי כאשר חוסאם דוויאת, אב לשניים משכונת צור באהר, יצא למסע הרס ברחובות העיר.

 

בסדרת התייעצויות קבע אולמרט כי "צריך לעצור את הפיגועים של ערביי מזרח-ירושלים, ואם עלינו לעשות זאת באמצעות הרתעה או הריסת

בית - כך ייעשה. אין לנו דרך לגדר את ערביי מזרח ירושלים וכל בית של מחבל פוטנציאלי".  

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, נאם אמש ב"כנס קיסריה" שנערך באילת ושב לדון בנושא הרס הבתים. "יש בעיה של טרור שצריך להתמודד איתה", הוסיף אולמרט. "אני דווקא מאוד בעד המשך המהלכים המדיניים, אבל אנחנו צריכים להיות יותר קשוחים יותר במעשים שאנו נוקטים מול מבצעי טרור, במיוחד אלו שבאים ממרקם החיים שלנו. אם צריך להרוס בתים - אז להרוס בתים. אם צריך להפסיק קצבאות סוציאליות - אז להפסיק אותן".


פורסם לראשונה 03/07/2008 22:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קשיים משפטיים. מזוז
צילום: גיל יוחנן
צילום: פלאש 90
הרתעה. אולמרט
צילום: פלאש 90
מומלצים