שתף קטע נבחר

סמיר קונטאר שוחרר: "לא יודע לאיזה עולם יצאתי"

פרשת החטיפה שהציתה מלחמה מגיעה אל סופה. הבוקר תצא לדרך עסקת השבויים. קונטאר וארבעת האסירים הנוספים נלקחו מבית הכלא והגיעו לראש הנקרה. עם שובם לישראל של אלדד רגב ואהוד גולדווסר, יחל תהליך זיהויים. רק לאחר השלמת הזיהוי, יועברו ללבנון האסירים ו-199 גופות אנשי חיזבאללה

סוף לפרשת החטופים שהציתה מלחמה: הבוקר (יום ד') צפויים לשוב לישראל אהוד גולדווסר ואלדד רגב, שנחטפו ללבנון ב-12 ביולי 2006. עסקת השבויים תצא לפועל לאחר חודשים ארוכים של תיווך גרמני, שבסופו אשררה הממשלה את העסקה ונשיא המדינה, שמעון פרס, חנן את הרוצח סמיר קונטאר. יחד עם קונטאר ישובו ללבנון ארבעה אנשי חיזבאללה וכן גופות 199 אנשי חיזבאללה.

 

  • העסקה תתבצע בסדר הבא:
  1. סמוך לשעה 4:00 הועברו סמיר קונטאר והאסירים הנוספים מבית הסוהר למתקן ליד ראש הנקרה.
  2. במקביל יוצאות 23 משאיות עם 199 גופות אנשי חיזבאללה לאזור ראש הנקרה.
  3. ב-9:00 בבוקר יגיעו אלדד רגב ואהוד גולדווסר לראש הנקרה.
  4. מיד אחר כך יתחיל תהליך הזיהוי, שעשוי להימשך בין שעה למספר שעות.
  5. בתום תהליך הזיהוי, יגיעו האלופים גדי שמני ואלעזר שטרן לבתי המשפחות וימסרו הודעה.
  6. המשפחות ייצאו למחנה שרגא באזור נהריה, לשם יובאו רגב וגולדווסר (אם הם מתים, הלווייתם תתקיים כנראה ביום חמישי).
  7. עם השלמת הזיהוי, יועברו ללבנון חמשת האסירים ו-199 הגופות.  


קונטאר משתחרר מהכלא, הבוקר (צילום: באדיבות השב"ס)

 

חמשת האסירים הלבנונים הוצאו לפנות בוקר מכלא הדרים בשרון בדרכם והגיעו למחנה צה"ל סמוך לראש הנקרה. שם הם ממתינים עד לביצוע העסקה. החמישה, בהם קונטאר, נלקחו תחת אבטחה כבדה של סוהרי הליווי של יחידת "נחשון", סוהרי ביטחון, כלבי תקיפה, שוטרי יס"מ וארבע ניידות משטרה. "אני לא יודע לאיזה עולם אני יוצא", אמר קונטאר בזמן ההכנות לשחרורו.

   

עסקת השבויים - הסיקור המלא

  

אתמול נפגשו קונטאר וארבעת האסירים הלבנונים עם נציגי הצלב האדום בכלא. הם עברו בדיקות רפואיות על-ידי הצוותים הרפואים של השב"ס ועל-ידי נציגי הצלב האדום. קונטאר הספיק להיפרד מחבריו לאגף. החמישה הוצאו אתמול מהאגפים שבהם היו כלואים והועברו לבידוד. הבוקר הם עברו חיפוש קפדני ולאחר מכן עברו זיהוי אחרון על ידי מפקד הכלא, גונדר משנה נביל עאמר. בעודם אזוקים בידיהם ורגליהם, הוכנסו האסירים לרכבי הליווי.

 

האסירים יצאו מהכלא עם מגבת ושני פריטים אישיים וללא מזוודות או תרמילים. את יתר הציוד האישי שהשאירו מאחור יעביר השב"ס לידי הצלב האדום, והוא יימסר להם בלבנון לאחר שחרורם.

   

בצה"ל סיימו אמש את כל ההכנות למבצע "ושבו בנים". המבצע הרגיש יתקיים בארבעה מוקדים: במחנה עמיעד, משם ייצאו 23 משאיות של הצלב האדום, בתוכן 199 גופות. במעבר ראש הנקרה - אליו צפויים להגיע החיילים הישראלים. מחנה שרגא - אליו יגיעו המשפחות, וככל הנראה גם בכירי צה"ל והמדינה, וכן מחנה לימן, שבו ישהו כוחות של צה"ל בכוננות לכל הפתעה.


ציפייה דרוכה. סלון משפחת גולדווסר (צילום: AP)

 

ההכנות למבצע הושלמו עם הכרזת שטח צבאי סגור על כל אותם אזורים, על-מנת למנוע כניסה של אזרחים והפרעה להליך. ב-9:00 יגיעו לראש הנקרה אהוד גולדווסר ואלדד רגב. בצה"ל העריכו כי השניים מתים. בכל הקשור לפרסומים בלבנון, לפיהם אחד החיילים נהרג ומצבו של השני לא ידוע - אמרו בצה"ל שמדובר במניפולציה נוספת של חיזבאללה שמבקש ליצור תחושות קשות בקרב משפחות החטופים והציבור בישראל.

  

לאחר הבאתם של שני החיילים למעבר ראש הנקרה - יחל תהליך זיהויים על-ידי צוות בכיר הכולל אנשי רבנות צבאית, רפואה, וזיהוי פלילי של המשטרה שיערוך בדיקות - תהליך שעלול להימשך שעות ארוכות. המעורבים בנושא הסבירו כי ייתכן שיידרשו דגימת DNA והדבר עלול לגרום לתהליך להימשך שעות ארוכות. באותו הזמן ישהו המשפחות בביתן ויחכו להודעות צה"ל, שיועברו על-ידי ראש אגף משאבי אנוש, האלוף אלעזר שטרן, שמסיים היום את תפקידו ואלוף פיקוד המרכז, גדי שמני. לאחר קבלת ההודעה, יגיעו בני המשפחות למחנה שרגא - שם יוכלו לפגוש את יקיריהן. במקום גם הוכנו אוהלים וייתכן כי ראשי המדינה והצבא יצטרפו למשפחות. 

 

"הלבנונים הופכים רוצח נתעב לגיבור לאומי"

לאחר הזיהוי הוודאי של גולדווסר ורגב, יועברו 199 הגופות וחמשת האסירים הלבנונים, דרך מעבר ראש הנקרה ללבנון.  


"לא יודע לאיזה עולם אני יוצא", אמר קונטאר. בלבנון חוגגים (צילום: AFP)

  

בצה"ל העריכו אמש כי סמיר קונטאר יתקבל באופן חגיגי ואף אמרו שייתכן שמזכ"ל חיבאללה, חסן נסראללה, ייצא מהמחתרת לכמה

שעות כדי להשתתף בחגיגות. "צריך לזכור שחיזבאללה גרם לנזק אדיר בלבנון ולכמות נפגעים פי 20 מאשר בישראל. לכן, עם כל הכבוד לחגיגות שלהם, צריך לזכור את המצב האמיתי. הם הולכים להפוך רוצח נתעב שרצח ילדה בת 4 לגיבור לאומי. זה רק מעיד על המצב העגום שלהם", אמרו בצה"ל.

 

לקראת ביצוע העסקה, הגבירו בצה"ל את רמת הכוננות, בעיקר בצפון. עם זאת, אין התרעות ממוקדות על כוונות לבצע פיגועים. בצה"ל אמרו כי הכוחות נמצאים בכוננות גבוהה, אך העריכו שחיזבאללה למד את הלקח מהחטיפה ב-2006 ולכן ישקול היטב אם לתקוף שוב.


פורסם לראשונה 16/07/2008 00:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדרך הביתה. קונטאר
צילום: באדיבות השב"ס
צילום: AP
המשפחות מצפות. צבי רגב
צילום: AP
צילום: רויטרס
אנשי הרבנות הצבאית בצפון
צילום: רויטרס
מעבר ראש הנקרה
צילום: רויטרס
נערכים גם בנאקורה
צילום: AP
מומלצים