שתף קטע נבחר

האוצר רוצה לבטל את מענק הלידה מהילד השני

לקראת אישור תקציב המדינה לשנת 2009 מנסה האוצר, במסגרת חוק ההסדרים, לפגוע במענק הלידה ולקצר את חופשת הלידה בחזרה מ-14 ל-12 שבועות. הח"כים יחימוביץ' וסער: "נסכל את מזימת האוצר החזירית"

האוצר מתכנן לבטל את מענק הלידה המשולמים לנשים יולדות, החל מלידת הילד השני. כמו כן מבקש האוצר לקצר את חופשת הלידה ולהעמיד אתה מחדש על 12 שבועות. כך עולה מטיוטת חוק ההסדרים לשנת 2009 שהאוצר עומד להגיש בימים אלה לאישור הממשלה, כחלק מאישור תקציב המדינה לשנת 2009. הטיוטה בעניינים אלה הגיעה לידי הח"כים שלי יחימוביץ' (עבודה) וגדעון סער (ליכוד) שעמדו מאחורי הארכת של חופשת הלידה.

 

"תוכנית האוצר היא חזירות לשמה", הגיבו השניים הבוקר על המידע שהגיע לידיהם, אותו החליטו לחשוף מיד במטרה לסכל את מה שהם מכנים "מזימות האוצר". בגזירות אלה מבקש האוצר לחסוך מיליוני שקלים מתשלומי העברה שהוא מקציב כל שנה בתקציב המדינה לביטוח הלאומי אשר מבצע תשלומים אלה בפועל.

 

מענק הלידה ניתנים ליולדות כמענק חד פעמי אחרי לידת כל ילד בנפרד מהתשלום עבור חופשת הלידה. דמי הלידה לילד הראשון במשפחה הם 1,489 שקלים; על הילד השני במשפחה מקבלים כיום ההורים 670 שקלים; על הילד השלישי ועל כל ילד נוסף באותה משפחה מקבלת האם 447 שקלים; ואילו ליולדת שילדה תאומים מוענקים 7,443 שקלים.

 

בכוונת האוצר להסתפק במענק חד פעמי של 1,489 שקלים, לאחר לידת הילד הראשון בלבד. עם זאת, במקרה שהילדים הראשונים הם תאומים, ישולם להורים המענק הגבוה גם אם ה"גזרה" תצא לפועל.

 

רוצים לקצר בחזרה את חופשת הלידה

במאי 2007 התקבל חוק שיזמו סער ויחימוביץ', שהאריך לראשונה את חופשת הלידה מ-12 ל-14 שבועות. התקופה המקורית נקבעה בחוק הביטוח הלאומי ב-1954. החוק התקבל בכנסת ברוב עצום של 95 ח"כים כשהוא נהנה מתמיכה ציבורית רחבה. עד כה נהנו מהחופשה המוארכת כ-100 אלף נשים עובדות. האוצר מבקש להעמיד את החופשה מחדש על 12 שבועות. בימים אלה מתקדם בכנסת חוק חדש להארכת החופשה בשבועיים נוספים ל-16 שבועות.

 

יחימוביץ וסער אמרו הבוקר: "האוצר החליט, כנראה, לפתוח במלחמה נגד הנשים העובדות, המשפחות הצעירות והתינוקות. לא נאפשר למהלכים אלימים אלה להתרחש ובכוונתנו להוביל חזית רחבה בכנסת ובציבור שתמנע את ביצוע הגזירות. אין מילה אחרת לתאר את המהלכים המתוכננים באוצר מלבד חזירות לשמה".

 

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ ליה שמטוב (ישראל ביתנו), אמרה ל-ynet: "אני מייעצת לאוצר להתקפל ולחזור למאורה שממנה יצא".

 

מנכ"ל שדולת הנשים, נורית צור, התייחסה אף היא לסוגיה. "באופן קבוע, האוצר מנהל את מלחמות התקציב על גבם של נשים או ילדים, ואנו רואות זאת בחומרה רבה", אמרה צור. "ברור לנו שמדובר בעז שהוכנסה לחוק ההסדרים רק כדי לעורר מהומה. חמור בעיננו שהאוצר משתמש בתרגילים צפויים ל גבן של נשים".

 

מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה: "אנו מתנגדים לכל פגיעה בתנאים הסוציאליים של הנשים העובדות ובכלל זה בחופשת הלידה וסבורים שגם אין מקום לפגוע במענק הלידה. עם זאת, הביטוח הלאומי טרם קיבל מידע מהאוצר על כוונותיו ועל מסמכים כלשהם הנוגעים לחוק ההסדרים".

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "אנו לא מתייחסים לשמועות. טיוטת חוק ההסדרים טרם גובשה וכלל הנושאים נידונים עדיין במשרד ראש הממשלה והאוצר".

 

בהכנת הידיעה השתתפה יעל ברנובסקי
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האם חופשת הלידה תקוצר? האם דמי הלידה יבוטלו?
צילום: index open
גדעון סער: "נסכל את המזימה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים