שתף קטע נבחר

"כל סעיף בתקציב יפגע בעשרות אלפי אנשים"

במשרד הרווחה ובביטוח הלאומי מתנגדים בחריפות לתקציב המדינה. לדבריהם, התקציב יפגע בקצבאות לקשישים, בילדים ובתשלומי הרווחה. הרצוג: "אין כל הצדקה לעימות בין הרווחה והביטחון"

משרד הרווחה והמוסד לביטוח הלאומי מתנגדים בחריפות ל"גזירות" הכלולות בתקציב המדינה לשנת 2009, שהוצג אתמול (ג') לממשלה ולציבור. בכירי המשרד והמוסד ילמדו בימים הקרובים את התקציב ויגבשו את מסקנותיהם, אך כבר מעיון ראשוני בו הם אומרים כי עשרות אלפי אנשים ייפגעו מסעיפים רבים בתקציב המדינה.  

 

"מקריאה בחוברת התקציב עולה כי רוב גזרות האוצר יפגעו בביטוח הלאומי ובקצבאות הזיקנה והילדים, בדמי הלידה, בקצבאות לאלמנים ולאלמנות, בקרנות ובתוכניות לילדים ולנוער בסיכון", אמר ל-ynet מנכ"ל משרד הרווחה נחום איצקוביץ', "היקף הפגיעה הוא כ-1.5 מיליארד שקלים, בכל סעיף נפגעים עשרות אלפי אנשים".

 

שר הרווחה, יצחק הרצוג, אמר כי "אין כל הצדקה ליצור עימות בין האינטרסים של הרווחה והביטחון, שניהם חשובים מאוד לחברה הישראלית ולמדינה. אנו לא רואים הצדקה לפגיעה בקצבאות ומצפים למקוריות וחשיבה על מנת להשיג תקציב מאוזן".

 

ואילו מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, אסתר דומיניסיני, תהתה: "איך בכלל חשבו לפגוע בכל כך הרבה קבוצות אוכלוסיה? המחשבה שהם בכלל חשבו על זה לא תאומן". לדבריה, ייפגעו מהתקציב, בין היתר, קצבאות הקשישים משום שלפי הצעת האוצר, קצבאות ללא בדיקת הכנסות נוספות יינתנו החל מגיל 85. זה פשוט יהפוך את הקצבאות לסלקטיביות וזה יפגע קשות בציבור הרחב ששילם כל חייו את דמי הביטוח הלאומי".

 

"זו פגיעה קשה בציבור הרחב. אין ספק שזוהי פגיעה קשה ביותר בביטוח הסוציאלי של הציבור הרחב ומדיניות הרווחה בכלל. בימים הקרובים נציג את ניתוח הגזירות והמשמעויות לשר הרווחה והוא יציג את זה ביום ראשון בישיבת הממשלה".

 

תקציב המדינה: בחירה אכזרית בין רווחה לביטחון

לפי הצעת האוצר שהוגשה אתמול לממשלה, אמור תקציב המדינה לשנת 2009 להיות גדול ב-12.5 מיליארד שקלים מהתקציב לשנה שעברה. למרות זאת, דורש משרד האוצר קיצוץ רוחבי של כ-7 מיליארד שקלים בתקציב משרדי הממשלה, בנוסף לקיצוץ הרוחבי בגובה של כ-750 מיליון שקל בתקציב 2008. זאת, עקב התחייבויות חדשות ש"נפלו" על הממשלה כמו יישום דו"ח ועדת דורנר, ועקב גידול בהוצאות קשיחות כמו החזר חובות.

 

כדי להתמודד בקלות רבה יותר עם הדרישה לקצץ, החליט האוצר להעניק לממשלה, לראשונה, להכריע בין שתי חלופות תקציביות - אחת מוטת בטחון והשניה מוטת רווחה - במקום להעמיד אותה בפני סדר עדיפויות מוגדר.

 

תקציב המדינה הבא אמור לכלול הוצאה גדולה יותר גם על ביטחון וגם על רווחה, אך שיעור ההוצאה על הביטחון ועל רווחה מתוך כלל התקציב יקוצץ, והממשלה אמורה להכריע, במה לקצץ יותר. בר-און אמר, כי הוא ימליץ לממשלה לבחור בחלופה המעדיפה את הרוח הגבית לתקציבי הרווחה על פני סעיפי הביטחון.

 

ההוצאה על הביטחון אמורה לגדול בכ-3.1 מיליארד שקל. עיקר הגידול נובע מהמלצות ועדת ברודט, שאושרו בממשלה בשנה שעברה ועסקו בתכנית רב שנתית לתוספת של 10 מיליארד שקל לתקציב הביטחון על פני עשור. סעיף השירותים החברתיים השונים, לרבות תשלומי העברה מהביטוח הלאומי, אמור לגדול בכ-3 מיליארד שקל, מתוכם 200 מיליון שקל כחלק מההסכם הקואליציוני עם ש"ס.  


פורסם לראשונה 12/08/2008 19:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי חיון
מנכ"ל הביטוח הלאומי, אסתי דומיניסיני
צילום: אבי חיון
שר הרווחה, יצחק הרצוג
צילום: דודי ועקנין
מומלצים