שתף קטע נבחר

רוסיה מקפיאה השת"פ עם ארגון הסחר העולמי

המתיחות בין רוסיה למערב הולכת ומחריפה: ראש הממשלה פוטין הצהיר שהמדינה מתכוונת להפסיק את שיתופי הפעולה עם המערב במסגרת ארגון הסחר

המתיחות בין רוסיה למערב הולכת ומחריפה. היום (ב') הודיעו נשיא המדינה דמיטרי מדבדב וראש הממשלה הרוסי ולדימיר פוטין על כוונה להקפיא שורה ארוכה של הסכמים בינלאומיים.

 

רוסיה היא המדינה הגדולה היחידה בעולם שעדיין אינה חברה באירגון הסחר העולמי, אך מקיימת שורה ארוכה של שיתופי פעולה עם הארגון ונמצאת במו"מ להצטרפות אליו. אלא שפוטין הצהיר היום כי בכוונתה של רוסיה להפסיק את כל שיתופי הפעולה הללו. לדברי פוטין, יש להשעות את ההסכמים עד אשר רוסיה לא תתקבל כחברה שוות זכויות בארגון. לדברי פוטין, רוסיה נושאת בעול כבד במסגרת המשא ומתן על צירופה של רוסיה הכלכלה של המדינה לארגון.  

 

מוקדם יותר דרש המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב ברק אובמה להקפיא את המגעים לקבלת רוסיה לארגון הסחר בעקבות פלישתה לגיאורגיה. זאת למרות שהמדינה קיבלה אישור פורמלי להצטרף לארגון מכל 150 החברות בו, כולל גיאורגיה עצמה וארה"ב. רוסיה מנסה להכנס לארגון הסחר העולמי מאז אמצע שנות ה-90, ובינתיים לא הצליחה בכך.

 

הפסיקה לשתף פעולה עם נאט"ו

רוסיה הודיעה השבוע כי היא מפסיקה גם את שיתוף הפעולה הצבאי עם הברית הצפון אטלנטית - נאט"ו - הארגון הצבאי המרכזי של מדינות המערב. רוסיה הודיעה על כך באופן רשמי רק היום, אך נאט"ו הודיעה כבר ביום חמישי שעבר כי קיבלה על כך הודעה מרוסיה.

 

המתיחות בין רוסיה למערב גברה מאוד בשבועות האחרונים, על רקע המלחמה בין רוסיה לגאורגיה, העיכובים בנסיגת צבא רוסיה מגאורגיה וההסכם בין פולין לארה"ב, לפיו ארה"ב תציב בפולין טילים, שלטענת הרוסים מאיימים על ארצם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין: מפסיק לשתף פעולה
צילום: רויטרס
מומלצים