שתף קטע נבחר

שנתיים אחרי: בית שנהרס במלחמה - נבנה מחדש

באוגוסט 2006 פגעה רקטה בבית בוואדי ניסנאס בחיפה - שלושה בני-אדם נהרגו והבית נהרס. לאחר שבמשך יותר משנתיים נאבקו משפחות ח'ורי וסלום בבירוקרטיה - הם חנכו בית חדש

במשך יותר משנתיים עמד המגרש ברחוב קיסריה בחיפה כמו פצע פעור בלבו של ואדי ניסנאס. אנדרטה לאסון שהתרחש במהלך מלחמת לבנון השנייה שבו נהרגו שלושה בני-אדם ואנדרטה לביורוקרטיה הישראלית, שהצליחה להתיש את בני המשפחות שביתם נהרס מרקטה. אבל היום (א') אפשר היה לקבוע כי מבחינת חיפה - מלחמת לבנון השנייה אכן הסתיימה. ראש העירייה, יונה יהב, ובני משפחות ח'ורי וסלום, חנכו את ביתם החדש שנבנה לאחר סחבת ומאמץ רב.

 

ב-6 באוגוסט 2006. סמוך לשעה 19:30 הותקפה חיפה במטח רקטות ששיגר חיזבאללה מדרום לבנון. הרקטות נחתו באזורים שונים בעיר, בשכונת הדר וואדי ניסנאס, בעיר התחתית ואף בכרמל. מפגיעת הרקטות נהרגו בוואדי ניסנאס שני בני אדם - לביבה מזאווי, בת 67, חנא חמאם, בן 62. חמודי (דון) סלום, בן 40, נפצע אנושות ומת מפצעיו שנה לאחר מכן, בבית החולים רמב"ם בחיפה. באותו מתקפה נהרג במקום גם רוני רובינסקי, בן 30, שהיה בעיר התחתית.


בני המשפחות בפתח הבית החדש (צילום: דורון גולן)

 

בית משפחתו של סלום והבית השכן של משפחת ח'ורי נהרסו. נבילה ח'ורי, שהתגוררה בבית השכן שחזרה את היום הנורא: "האזעקה נשמעה בערך ב-19:30. נכנסתי עם אמא לחדר פנימי, ואחרינו בא גם אבי. כשהטילים נפלו - אני זוכרת שצרחתי,

 כי הנפילות היו קרובות מאוד, מסביבנו. מה שאני זוכרת מהנפילה שהרסה את הבית הוא שהכל נפל עלינו. היינו קבורים - הורי ואני - תחת הריסות, אבק וחושך גדול. היינו ככה בערך 40 דקות. אחרי זה הצלחתי למצוא חור בהריסות. הוצאתי את היד ונפנפתי באיזה בגד שמצאתי. שכנים ואנשי החילוץ ראו אותי וחילצו אותנו".

 

לאחר שניצלו מהתופת, נותרו בני המשפחות מחוסרי קורת גג. בניגוד למבנים אחרים בחיפה ובצפון, במקרה הזה היה צורך לבנות בניין חדש מהיסוד, לאחר שהבניין כולו קרס. "היתה הרבה ביורוקרטיה של משרדי ממשלה, היתה בעיה עם תקציבים. היו הרבה שאלות מה מותר לנו לבנות, ומה אסור לנו לבנות. יותר משנה חלפה מאז הנפילה עצמה ועד שהתחלנו לבנות, וגם אז עוד לא נגמרו הבעיות", סיפרה ח'ורי. "אני מקווה שעכשיו באמת בא הסוף לצרות שלנו".

 

ראש העיר חיפה פעל מול הביטוח הלאומי לקידום הבנייה ושיקום המשפחות. הוא הזכיר כיצד הגיע לבתים שנפגעו בליל המתקפה, כשעמו הבישוף של העדה הנוצרית בעיר, וכיצד השניים עקבו אחר פינוי הנפגעים. הוא הביע צער על כך שחמודי (דון) סלום, לא זכה להגיע ליום זה. "היום סיימנו את המלחמה בחיפה. נחתם החלק הפיזי של המלחמה", אמר יהב בטקס חנוכת המבנים. "את האבן אפשר לתקן, אבל הצלקת חרוטה בנפש העיר והמשפחות".

 

נבילה ח'ורי סיכמה: "בשנתיים האלה פגשנו בהרבה אנשים שרצו לעזור ולסייע. עכשיו אני רק מקווה שיהיה שלום בארץ הנפלאה הזו. יש פה אנשים נפלאים מכל העמים ומגיע לנו קצת שקט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית חדש. שנתיים אחרי
צילום: דורון גולן
מומלצים