שתף קטע נבחר

"הפחתת הריבית - טוב אך לא מספיק"

בתעשייה ובמערכת הפוליטית מברכים על החלטתו המפתיעה של הנגיד פישר להוריד את הריבית, אבל רוצים עוד. כלכלנים: "ההחלטה היא חלק מגל צפוי של הורדות ריבית בעולם"

החלטתו המפתיעה של נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, להוריד את הריבית במשק ב-0.5%, התקבלה בהתלהבות בתעשייה.

 

 

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, מוסר בתגובה: "אני מברך על היוזמה של הנגיד פישר להוריד את הריבית ולהמשיך במדיניות רכישות מטבע החוץ. בכך ממשיך הנגיד בפעולותיו החיוביות לטובת הכלכלה והצמיחה. עם זאת, יש מקום להפחתות נוספות של הריבית. במטרה להחזיר את היציבות לשווקים הפיננסיים ולסייע בכושר התחרות של הייצוא הישראלי".

 

גם נשיא להב, עו"ד יהודה טלמון, מברך על הורדת הריבית: "אני מברך על החלטתו האמיצה של נגיד בנק ישראל להוריד את הריבית כבר עתה", אומר טלמון, "בצעד זה הוכיח סטנלי פישר כי הוא דרוך וקשוב לקשיים המתעוררים בשוק העסקים המקומי נוכח המשבר הפיננסי הבינלאומי, וכי הוא מתכוון לנקוט במדיניות שתחזק את יכולת הישרדותם של העסקים הקטנים והבינוניים. עם זאת, מדדים נמוכים או שליליים יחייבו המשך הורדת הריבית באחוז נוסף ואף יותר".

 

"הצפי להאטה בקצב הצמיחה ובלימת האינפלציה, מחייבים ריבית נמוכה המעודדת צמיחה ותעסוקה. מגזר העסקים הקטנים והבינוניים המהווה את עמוד השידרה של הכלכלה הישראלית, זקוק לריבית נמוכה כאוויר לנשימה, על מנת להמשיך בפעילות".

 

ואילו יו"ר איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, אומר: "הפחתה של 0.5% אינה הפחתה משמעותית והנגיד גם לא התכוון לאותת שאנו במצב חירום, אלא התכוון להצביע על מגמה. ברור שמרגע שנקבעה המגמה היא תישקל ותימדד בזהירות רבה בעתיד. אבל אין שום ספק שיש פה הצהרה ברורה של הנגיד על נכונותו להיכנס למהלך של הפחתות הדרגתיות של הריבית בשילוב עם המגמה האירופית".

 

גם במערכת הפוליטית מרוצים

גם במערכת הפוליטית יש כאלה שמגיבים בחיוב להחלטתו של פישר. שר האוצר לשעבר, ח"כ סילבן שלום, אומר: "זהו צעד מתבקש, חשוב שיתרום להערכות להאטה ולמיתון, יוביל לעלייה בשער החליפין - דבר שיסייע ליצואנים - וכן ירגיע את השווקים ויצור אווירה חיובית בבורסה ובשוק ההון".

 

ואילו חבר ועדת הכספים, של הכנסת, ראובן ריבלין אמר ל-ynet: "הפחתת הריבית היא צעד מתבקש והכרחי, אך לא מספיק. הנגיד מבחינתו צודק, הוא משתמש בכלים שבידיו כדי להרגיע את השווקים, אבל לדעתי אין בזה כדי לפזר אוירה של עסקים כרגיל. דרושים צעדים נוספים ומידיים כדי להקטין למינימום את השפעת המשבר על השוק הישראלי".

 

גם ח"כ גלעד ארדן אומר: "החלטת הנגיד נכונה, משום שחייבים לעשות הכל כדי למנוע מיתון ולעודד את המשך הצמיחה. עם זאת, הייתי מצפה להפחתה גדולה יותר של הריבית כדי שתעמוד על שלושה אחוזים כיוון שכאשר יש חששות כה גדולים בשוק - ואנשים מוכנים אפילו לשמור את הכסף במזומן בביתם - יש לעשות צעדים אגרסיביים יותר כדי לעודד את ההשקעות ואת הפעילות הכלכלית".

 

ח"כ דב חנין מוסיף: "החלטת הנגיד היא צעד נכון. המשק שלנו נמצא במצב מאוד משברי ואנחנו צריכים להקל על המיתון שהולך ומתרגש עלינו. עם זאת, מדובר בצעד חלקי בלבד. הייתי מצפה ממשלת ישראל להתחיל מהלך של הגנה אמיתית על החסכונות הבסיסים של הציבור הרחב, וקודם כל החסכונות לטוו ארוך. המדינה צריכה לקחת תחת חסותה ואחריותה את עניין הקרנות וקופות הגמל".

 

ח"כ חיים אורון אומר: "מדובר במהלך בכיוון הנכון. יש להפעיל את כל הדרכים האפשרויות בכדי לאפשר צמיחה ולהלחם במיתון. הורדת הריבית הזהו מהלך נכון בכיוון הזה".

 

ח"כ ניסן סלומיאנסקי אומר: "הורדת הריבית היא טובה כדי למנוע גידול באינפציה והאטה במשק ובתנאי שתהיה מלווה בצעדים נוספים הרואים את כל התמונה כולה, כולל את הגלים הסוערים העלולים להגיע מארצות הברית

  

"פישר רצה לאותת שהוא שומר על היציבות"

ומה אומרים הכלכלנים? "ההערכה שלנו היא שההחלטה על ההפחתה הייתה מגיעה בסוף החודש בכל מקרה", אומר ל-ynet האנליסט אורי גרינפלד מבית ההשקעות כלל פיננסים, "פישר בחר להקדים כדי לאותת שיעשה הכל שיעשה לשמור על היציבות ולהרגיע את הפאניקה".

 

לדברי דיאגו פחצ'רט, דילר בכיר באיזי-פורקס, ההחלטה היא מפתיעה, אולם היא חלק משרשרת של הורדות ריבית הצפויות להתנהל ברחבי העולם בימים הקרובים.

 

"אנחנו מופתעים כמו שאר המשק, כשמחליטים להוריד את הרבית בתאריך שלא במועד, זה בהחלט מפתיע", אומר פחצ'רט, "אבל אם מסתכלים קצת יותר אחורה, הבוקר היתה הורדת ריבית של אחוז באוסטרליה, שנקבעה אומנם במועד הקבוע, במקום צפי של חצי אחוז".

 

"ביום חמישי צפויה להתקבל החלטת ריבית באנגליה, אחרי כמה חודשים בהם היא נשארה ללא שינוי, והצפי הוא הורדה של רבע אחוז, שהופך היום לצפי של חצי אחוז, בעקבות הנפילות בבורסת אתמול והצניחה במניות הבנקים המובילים.

 

"אתמול הראו החוזים העתידיים על הריבית בארה"ב הראו על סיכוי של מעל 50%, שהבנק הפדרלי המרכזי יוריד בהחלטתו הקרובה, ב-20 באוקטובר, את הריבית בשלושת רבעי האחוז ל-1.25% אחוז. אנחנו נמצאים בשוק גלובלי ומושפעים ממה שקורה בעולם".

 

"התחזקות הדולר בעקבות החלטתו של פישר מסבירה למה השקל כל כך התחזק בתקופה האחרונה - בכל העולם דיברו על הורדות ריבית ואצלנו לא דיברו על הורדות, בגלל המדדים הגבוהים והאינפלציה שהיתה גבוהה מתקרת היעד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר
צילום: גיל יוחנן
צילום: אסף רביץ , משרד הבטחון
שרגא ברוש: "שימשיך"
צילום: אסף רביץ , משרד הבטחון
רובי ריבלין: "צעד מתבקש והכרחי"
צילום: גיל יוחנן
צילום: ניב קלדרון
גלעד ארדן: "צעד נכון"
צילום: ניב קלדרון
צילום: ירון ברנר
דב חנין: צעד נכון
צילום: ירון ברנר
מומלצים