שתף קטע נבחר

הלילה בעכו: 12 עצורים, שתי דירות הוצתו

שתי דירות של ערבים בשכונה המזרחית של עכו הוצתו לפנות בוקר, לא היו נפגעים - אך נזק נגרם לרכוש. במהלך הלילה נעצרו 12 בני אדם בעימותים בעיר. שלושה אזרחים וכמה שוטרים נפצעו. הבוקר שורר במקום שקט מתוח

שקט מתוח שורר הבוקר (שבת) בעכו, לאחר לילה שלישי של אלימות. 12 עצורים, שתי דירות של ערבים שהועלו באש, שלושה תושבים שנפצעו באורח קל וגם שוטרים שנפגעו - זהו סיכום ליל שבת בעכו.

 

האירוע החמור ביותר התרחש ב-3:00 לפנות בוקר, כאשר שתי דירות השייכות לערבים - ברחובות גולומב ובורוכוב בצפון שכונה המזרחית - הוצתו. צוותי הכיבוי מתחנת עכו, מגובים בצוותי משטרה שאבטחו אותם, הוזעקו לדירות וכיבו את האש, אולם נגרם נזק רב לרכוש. חוקר דליקות של שירותי הכיבוי חוקר את נסיבות הדליקה.

 

אירועי ליל שבת התאפיינו בעיקר בכך שהיו נקודתיים. במוצאי יום כיפור עוד התמודדה המשטרה עם גושים של מאות בני אדם, שחתרו למגע עם ערבים, לנקום על "פוגרום ליל כיפור". הלילה התמודדו השוטרים עם מקרים בהם הגיעו עשרות בני אדם לבתים של משפחות ערביות המתגוררות בשיכון המזרח. לעתים היו אלה הערבים שתקפו את היהודים.

 

 • לבני: לא ניתן לקחת החוק לידיים
 • נדחה פסטיבל עכו לתיאטרון אחר

   

  האירוע ש"פתח" את הערב, התרחש בצומת הרחובות יוסף גדיש וקיבוץ גלויות, שם מתגוררת משפחה ערבית בקומה שנייה של בית מידות - כאשר בקומה התחתונה מתגוררת משפחה יהודית. קרוב ל-150 איש הקיפו את הבית, סמוך לשעה 21:00. במרחק לא גדול משם נערכה המשטרה, מגובה בכלי רכב לפיזור הפגנות ובמסוק.

   

  בשלב מסוים החלו התושבים הערבים להשליך אבנים לעבר המתגודדים. מפגיעת אחת האבנים נפגע אדם מבוגר, עובר אורח שטייל במקום עם כלבו. המשטרה הגיבה במהירות, התיזה מים לעבר הקומה השנייה של הבית ועצרה אף כמה מהיהודים, שהיו בעיניהם ממארגני האירוע. במקביל, עלו שוטרי מג"ב ויס"מ לבית ועצרו את יושביו. צעיר יהודי נוסף נעצר במקום לאחר שהשליך בקבוק לעבר השוטרים.

   

  המעצרים של היהודים עוררו זעם רב, והמונים הקיפו את מפקד המחוז, ניצב שמעון קורן, שפיקד באופן אישי על האירוע, ודרשו ממנו לשחרר את העצורים. במשך שעות הלילה עוד הגנו שוטרים על המבנה, למנוע פעולות נקם ברכוש.

   

  בהמשך הלילה שיחקה המשטרה משחקי חתול ועכבר עם המפגינים, שהשליכו אבנים זה לעבר זה בנקודות רבות בהן מתגוררות משפחות ערביות, כמו אזור מכללת הגליל המערבי בצפון השכונה, ברחוב העלייה ועוד. במהלך הפעילות נעצרו שלושה צעירים נוספים.

   

  מנגד, גם הערבים יצאו לרחובות. רעולי פנים שהגיעו מכיוון שכונת וולפסון, צפונית לתחנה המרכזית בעיר, ניסו להגיע מספר פעמים לכביש המקשר בין עכו לצומת שמרת, ולכיוון השכונות המזרחיות, אולם המשטרה מנעה מהם לעבור וניהלה מרדפים בין "בנייני הרכבת" בשכונה.

   

  הכבישים המובילים לעכו ומקיפים את השכונות בהן מתרחשים האירועים, נפתחו ונסגרו לסירוגין על ידי המשטרה, כדי למנוע מכלי רכב להגיע בטעות לאזורים בהם מתחוללות מהומות. סביב העיר העתיקה, היתה במהלך הלילה אבטחה הדוקה של מאות שוטרים וכוחות מיוחדים. בשעות הבוקר המוקדמות השתררה שוב רגיעה בעיר, אך במשטרה ממשיכים בהיערכות לקראת הלילות הבאים.


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חגי אהרון
  המהומות הלילה בעכו
  צילום: חגי אהרון
  צילום: AFP
  המשטרה פיזרה הפגנות
  צילום: AFP
  מומלצים