שתף קטע נבחר

צילום: ערן יופי כהן

נציגי ערביי עכו: מגנים את הנסיעה ביום כיפור

בתום פגישה שקיימה הנהגת הציבור הערבי בעכו, הוחלט להפיץ מנשר בעברית המגנה את נסיעתו בעיר של הנהג תאופיק ג'מאל בערב יום הכיפורים. בערב צפויים להיפגש נציגי הערבים והיהודים בעיר. המפכ"ל על המצב בעכו: "הפרות סדר יטופלו בכוח ובנחישות"

הנהגת הציבור הערבי בעכו תפיץ מנשר המגנה את הנסיעה ברכב בערב יום כיפור. שלושה ימים לאחר פרוץ התקריות האלימות בין ערבים ליהודים בעכו, תפיץ ההנהגה הערבית מנשר שבו ייכתב, כי אין זה משנה אם נסיעתו של הנהג תאופיק ג'מאל בערב יום הכיפורים היתה מוצדקת או לא, היה עליו לחפש כל דרך להגיע אל הבית מבלי לנסוע ברכב.

 

המצב בעכו - עדכונים אחרונים

 

הנהגת הציבור הערבי פנתה לוועדי השכונות היהודים בעיר והערב הם צפויים להיפגש כדי להגיע לפשרה. ח"כ עבאס זכור, המתגורר בעכו, אמר ל-ynet לקראת הפגישה: "נדבר מהלב על הכאבים שלנו. אני בטוח שנגיע לעמק השווה ושעוד הלילה יחזור השקט לעיר".

 

הלילה נעצרו 12 בני-אדם, שתי דירות של ערבים שהועלו באש, שלושה תושבים נפצעו באורח קל וגם שוטרים נפגעו בליל המהומות השלישי. בעקבות האירועים החליטה הנהגת הציבור הערבי כי לא עשתה די עד עתה, וכי על-מנת להחזיר את השקט על כנו, עליהם לעשות צעד חריף יותר.

בישיבת ההנהגה הערבית בעיר נטלו חלק חברי מועצה ערבים, ח"כ זכור, זוהיר בהלול וסגן ראש העיר. "החלטנו להכין מנשר בעברית המגנה את הנסיעה ברכב בערב יום כיפור", אמר ח"כ זכור. "המנשר יופץ עוד הערב או לכל המאוחר מחר בשכונה בה אירע האירוע. הוא הוסיף כי בכוונת המועצה לגנות את האירועים האלימית ברחוב בן עמי, שם נהרסו ויטרינות של חנויות, שברובן הגדול שייכות ליהודים. "אנו מוכנים להושיט יד לכל בעל עסק שזקוק לעזרה בכדי להחזיר את העסק לקדמותו", אמר. 

 

בתום הישיבה פנו זכור וחבריו אל מספר אנשים בני המגזר היהודי בעיר, חלקם חברים בוועדי השכונות. "שיתפנו אותם בהחלטות והם קיבלו את עצתנו, שנשב יחד ונדבר מכל הלב על הכאבים שלנו, אך נהיה עם הפנים לעתיד בלי לנתח את העבר כי הנזק כבר נגרם לעיר ולתושביה. נחשוב עם הפנים קדימה כיצד להביא לרגיעה ולחזור לשגרה. אני בטוח שנגיע לעמק השווה, בטוח שעוד הלילה יחזור השקט וממחר הכול יחזור לשגרה" אמר זכור.

 

זכור וחבריו מתנגדים לדרך בה בחר הציבור היהודי להביע את זעמו על נסיעתו של בן המגזר הערבי ברכב בערב יום כיפור, אולם ההחלטה לגנות את נסיעתו התקבלה ללא תנאים. "אנחנו תושבי עכו ואני אומר זאת מהלב. אנו חיים אחד עם השני שנים ואוהבים אחד את השני ואני בטוח שכמו שאנחנו קיבלנו החלטות בציבור היהודי יעשו דברים שימצאו חן בעינינו גם", אמר זכור.

 

המפכ"ל: הפרות סדר יטופלו בכוח ובנחישות

לפני ההחלטה על הוצאת המנשר נפגשו נציגי המגזר הערבי בעכו עם מפקד המחוז הצפוני של המשטרה, ניצב שמעון קורן. הוא עדכן אותם בפרטי האירועים האחרונים בעיר ובהיערכות המשטרה. בקרב גורמי אכיפת החוק מקווים לקיים מפגש דומה עם המנהיגות היהודית עם צאת השבת.


פגישת המשטרה והנציגים הערבים (באדיבות משטרת ישראל) 

 

מפקד המחוז הצפוני ביקש מראשי הציבור הערבי למנוע את התהליך המתרחש בעיר בימים האחרונים, של הפצת שמועות הגורמות לליבוי יצרים. "הרי כל האירוע החמור שאנחנו עדים לו כרגע, החל בגלל שמועה שלפיה הנהג שנכנס לשכונה היהודית בערב יום כיפור נפגע", אמר גורם משטרתי.

 

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, התייחס למצב בעכו ואמר, כי המשימה המרכזית בעיר היא שמירה על חיי אדם וכי "עד כה עמדנו בכך בהצלחה". בתום הערכת מצב עם פיקוד המחוז הצפוני ומרחב גליל אמר המפכ"ל, כי "כל הפרת סדר תטופל בכוח ובנחישות, על מנת לשמור על החוק והסדר". לדבריו, המשטרה תמשיך בהידברות עם המנהיגות באזור כדי להביא לרגיעה וחזרה לשגרה, ועד אז ימשיכו כוחות משטרה מיוחדים ומיומנים לתגבר את המשטרה בעיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ זכור. "נדבר מהלב"
צילום: חגי אהרון
המהומות בעכו. 12 נעצרו הלילה
צילום: חגי אהרון
צילום: ערוץ 2
הנהג תאופיק ג'מאל
צילום: ערוץ 2
מומלצים