שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: AP
  מפקד המחוז: הגורם העיקרי במהומות - יהודים
  בראיון ל-ynet, אמר מפקד המחוז הצפוני במשטרה, ניצב שמעון קורן, כי הגורם הדומיננטי שמפר כעת את הסדר בעכו הם היהודים: "אנו יודעים בדיוק במי מדובר ונניח עליהם את היד". הוא הבהיר שגם כאשר יירגע השטח, יימשכו המעצרים: "יש בידינו ראיות ונגיש כתבי אישום"

  ארבעה ימים לאחר פרוץ האירועים הקשים בעכו, אומר הבוקר (יום א') ל-ynet מפקד המחוז הצפוני במשטרה, ניצב שמעון קורן, כי "הגורם הדומיננטי שמפר כעת את הסדר הם היהודים. אנחנו לא מתכוונים לוותר. אנחנו יודעים מי עוסק בהצתות ובהסתות. זו חבורה מאוד קטנה ואנו נטפל בכך".

   

  כרוניקה של מהומות

   

  אחרי 54 עצורים, מבהיר קורן כי היד עוד נטויה, "בידינו עצורים ערבים ויהודים שלקחו חלק באירועים. בחלק מהמקרים מיוחסות להם עבירות קשות שיגררו מעצר עד תום ההליכים, יש בידינו ראיות ונגיש כתבי אישום, נוסיף לבצע מעצרים גם אם יירגעו הרוחות".

   


  מנסים להרגיע (צילום: חגי אהרון)

   

  קורן, שנמצא בעכו מאז פרוץ המהומות, הגיע הבוקר לישיבת הממשלה כדי לסקור בפני השרים את תמונת המצב בעיר ואת ההערכות המודיעיניות: "היערכות המשטרה תישאר בעכו עוד ימים ארוכים ומי שחושב שאם תהיה רגיעה לא יבוצעו מעצרים הוא טועה".

   

  על זהות המתפרעים, הוא אמר: "זה מתחלק בין אנשים עם רקע אידיאולוגי לאנשים בעלי רקע פלילי - אוכלוסייה עבריינית שביום יום מוכרת לנו מאירועים פליליים ומנצלת את ההזדמנות. מאידך יש אנשים שקוראים לאחרים לצאת לרחוב, מפני שהם רואים במעשה של כיפור מעשה חמור - מבחינה אידיאולוגית. אולם ראוי לציין כי רוב האוכלוסייה בעכו היא אוכלוסייה נורמטיבית המתנהלת באיפוק רב".

   

  במהלך הימים שחלפו שוחחו קורן וקציניו עם התושבים בעיר ועם ההנהגה הבכירה של שני הצדדים, ובקשו לגשר. אתמול התקיימה בין הצדדים שיחה שבסופה התפוצצה ולא הניבה תוצאות אך קורן אומר כי בכוונתו להוביל שוב למפגש כזה. מנגד, גם היום נמצאים בעכו כ-700 שוטרים וכלל שוטרי המחוז עובדים בהערכות שלדית, "עדיף להיות ערוך שמא האירועים יגלשו. אנחנו לא מחכים שמישהו ייזום משהו ועל כן בכל המחוז יש כוחות. עם זאת, האירועים הללו מקומיים ונמצאים תחת שליטה, וגם כאן לא כל עכו התלקחה אלא שכונות מסוימות".

   

  את ההשוואה לאירועי אוקטובר 2000, הוא פוסל על הסף, "מה שמתרחש בעכו זה רחוק מאוד ממה שקרה באוקטובר 2000. אז ערביי ישראל יצאו נגד פעולות המדינה וכאן אלו אירועים בן אדם לאדם שלבשו גוון לאומני כאשר איש כבר אינו זוכר מה היה האירוע הראשון. כעת הגענו למצב שגם אם היה אירוע פלילי בעיר של עבריין שישרוף רכב, ישר ילבישו את האירוע על יחסי יהודים ערבים, ועל כן הרקע כעת הוא לאומנות, לאומנות".

   

  קורן משבח את שוטריו שעובדים בעכו מסביב לשעון, ובה בעת מודיע להם כי ההערכות המוגברת תישאר בעיר עוד זמן רב, "שוטרי משטרת ישראל הוכיחו ללא תקדים הקרבה ונכונות כולם התייצבו ובאו בימים של צום של חג. חוטפים אבנים ונשארים לעמוד במרכז ומונעים חיכוך ולראיה עד עתה אין נפגעים וזאת המטרה המרכזית. ההיערכות הקיימת תהיה רציפה מאוד. לא נאפשר התפתחות של הפרות סדר ונוסיף לאבטח מתחמים בהם מתגוררת אוכלוסיה ערבית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המעצרים יימשכו. ניצב שמעון קורן
  צילום: דורון גולן
  אחד האמצעים לפיזור הפגנות
  צילום: שי וקנין
  מומלצים