שתף קטע נבחר

ישורת אחרונה: הקרב על המדינות המתנדנדות

מסע הדילוגים של שני המועמדים לנשיאות בין שמונה המדינות הנחשבות למתנדנדות יימשך גם ביום הבחירות הגדול. היום יבקר מקיין בלא פחות משבע מדינות שבהן ניצח בוש ב-2004; אובאמה, הנהנה לפי הסקרים מיתרון בולט, יסתפק בשלוש. כל הדיווחים ותוצאות האמת ב-ynet

על קו הסיום. בסוף המירוץ מתמקד המאבק בין שני המועמדים לנשיאות ארצות-הברית בשמונה המדינות המתנדנדות, שבסופו של דבר יכריעו את הכף. ברק אובאמה וג'ון מקיין ממשיכים גם היום (ב') לדלג ממדינה למדינה במאבק אחר כל קול נוסף.

 

סוף המרוץ - הדיווחים האחרונים:

 

המועמד הרפובליקני צפוי לבקר היום בלא פחות משבע מדינות, מפלורידה במזרח ועד אריזונה במערב, המדינה שאותה הוא מייצג בסנאט. בדרך הוא יבקר בווירג'יניה, אינדיאנה, ניו-מכסיקו ונוואדה. יריבו הדמוקרטי ייסע אף הוא לפלורידה, ויבקר גם בצפון קרולינה ווירג'יניה - אף הן שלוש מדינות עתירות אלקטורים שבהן ניצח ג'ורג' בוש בבחירות האחרונות ב-2004.

 

מחר יגיע המירוץ היקר בתולדות אמריקה אל סופו ואחד מהשניים ייבחר לנשיא ה-44 של ארה"ב. שני המחנות מודעים היטב לחשיבותם של הקולות במדינות שנותרו תיאורטית פתוחות יחסית לשינוי. באוהיו הבטיח הלילה אובאמה לתומכיו כי הם במרחק של "יומיים משינוי אמריקה". אוהיו, מדינה שבה ניצחו הרפובליקנים ברוב זעום ב-2004, בעלת 20 אלקטורים.

 

"ידידיי, אני יודע לזהות מומנטום"

מקיין מיקד אתמול את מאבקו דווקא בפנסילבניה, בעלת 21 האלקטורים, שבה ניצח ג'ון קרי הדמוקרטי לפני ארבע שנים. הוא קרא לתומכיו שם "לדפוק על דלתות" למענו, והבטיח כי "בעזרתכם נוכל לנצח". "ידידיי, השתתפתי במערכות בחירות רבות. אני יודע לזהות מומנטום. אנחנו הולכים לנצח בפנסילבניה ואנחנו הולכים לנצח בבחירות האלה. אני חש את זה ומרגיש את זה ויודע את זה", אמר מקיין לתומכיו.


לא מרים ידיים. מקיין בפני תומכים בפנסילבניה (צילום: רויטרס)

 

מקיין ביקר גם בפיטרבורו שבניו-המפשיר, מדינה נוספת שבה ניצחו הדמוקרטים ב-2004. מנהל הקמפיין שלו, ריק דיוויס, אמר לעיתונאים כי ביום הבחירות, לאחר שיצביע באריזונה, יבקר מקיין בקולורדו וניו-מכסיקו. דיוויס אמר כי למועמדו סיכוי טוב לנצח במדינות כגון אוהיו, פלורידה ווירג'יניה. זאת למרות בניגוד לסקרים כגון סקר זוגבי/רויטרס שפורסם היום, המנבא לאובאמה ניצחון ב-6 מתוך 8 המדינות המתנדנדות.

 

ספרינגסטין למען אובאמה

אובאמה, ששבר במערכת הבחירות שיא בגיוס תרומות לאחר שוויתר על המימון הציבורי והחליט להסתמך על תרומות תומכיו הרבים באינטרנט, נאבק בכל אחת מ-50 המדינות, אך אתמול התמקד באוהיו. אוהיו היא מדינה שמאז 1964 בחרה כל פעם מחדש במועמד שניצח בבחירות. "אל תאמינו לרגע שהבחירות הוכרעו", אמר בפני 60 אלף תומכים בקולומבוס.


ברק ומישל אובאמה בקרב תומכים באוהיו, אתמול (צילום: AP)

 

מאוחר יותר, בפני קהל של 80 אלף תומכים שהתכנסו לשמוע אותו ואת הזמר ברוס ספרינגסטין בקליבלנד, אמר אובאמה שהוא "מרגיש טוב". "נראה שהקהל הולך וגדל ולכולם יש חיוך על הפנים", אמר אובאמה שציין כי הוא "מתחיל לחשוב שאולי נוכל לנצח בבחירות".

 

אובאמה זוכה ליתרון בולט בכל הסקרים. לפי מכון המחקר "פיו", שביצע את המחקר המקיף ביותר מסוגו ערב הבחירות, הוא מנצח בפער של שישה אחוזים: 52 אחוז מהאזרחים האמריקנים נותנים לו את קולם, לעומת 46 אחוז שמעדיפים את מקיין.

 

באתר הסקרים POLLSTER.COM, המרכז את כל סקרי המרוץ לנשיאות, מעריכים כי בהתבסס על מדינות "בטוחות", וכאלה הנוטות על פי הסקרים לאחד המועמדים - יש לאובאמה 311 אלקטורים, למקיין 142, וכ-85 אלקטורים עדיין "מתנדנדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ספרינגסטין התגייס למען אובאמה
צילום: רויטרס
מקיין: ננצח, אני מרגיש את זה
צילום: רויטרס
אצל התומכים, הדמעות כבר זולגות
צילום: רויטרס
מומלצים