שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה: ריטלין במינון גבוה למבוגרים

הכנסת מכירה ותומכת בשימוש בריטלין בקרב מבוגרים: היום אישרה ועדת חוקה חוק ומשפט תיקון בתקנות הסמים המסוכנים לפני יוגדל המינון המקסימלי היומי של התרופה מ-60 מ"ג ל-90 מ"ג כדי שגם מבוגרים יוכלו ליהנות מיתרונות הריטלין

תרופת הריטלין לסובלים מהפרעות קשב וריכוז תינתן מעתה במינון הדרוש גם לסטודנטים ולמבוגרים ולא רק לילדים. הרחבת השימוש האפקטיבי בתרופה התאפשרה הודות לתיקון בתקנות הסמים המסוכנים שאושר היום (ג') בוועדת חוקה חוק ומשפט לפי הצעת משרד הבריאות.

 

 

התיקון מאפשר מכירה ושימוש של כמוסות הריטלין במינון של עד 90 מ"ג ליום במקום עד 60 מ"ג בתקנות המקוריות. המינון האפקטיבי נקבע לפי משקל האדם הזקוק לתרופה ביחס של מ"ג אחד לק"ג. לפיכך, המינון הקודם הגביל

בפועל את השימוש בתכשיר לבעלי משקל עד 60 ק"ג, בדרך כלל ילדים ומתבגרים. המינון החדש לנזקקים עד 90 ק"ג נקבע לפי ממוצע המשקל של האדם המבוגר.

 

השינוי נדרש לאחר שבשנים האחרונות התפתחה ההכרה בדבר הצורך להרחיב את אוכלוסיית הנזקקים לריטלין גם על הציבור המבוגר, נוכח הצלחת הטיפול בה אצל ילדים ובני נוער. המינון המוגבל הקודם לא הביא לתוצאות אפקטיביות של התרופה אצל רוב המבוגרים והגביר את התסכול של הנזקקים לה.

 

ד"ר איריס מנור, פסיכיאטרית שמתמחה בבעיות קשב וריכוז, הצדיקה את תיקון התקנות להגדלת המינון המכסימלי ב-50% כשאמרה היום לוועדה: "מצוקת המתבגרים והמבוגרים הסובלים מבעיות אלה הולכת וגדלה. אלא שהמינון המקסימלי שהיה מותר עד כה כבר לא התאים אפילו לבני גיל העשרה הלומדים לבחינות הבגרות, קל וחומר לסטודנטים. לגביהם ולגבי מבוגרים יותר, מדובר גם בתרופה מצילת חיים. זאת מאחר שהפרעות הקשב התגלו כגורם לתאונות דרכים ואף להתאבדויות".

 

נציגי משרד הבריאות ומגזר הרוקחים ביקשו לאשר את התיקון לאחר שהתברר הצורך הציבורי האמיתי שהיקפו גובר והולך להגדלת המינון המותר כדי להביא למיצוי מקסימלי של התועלת לבריאות הנפשית והגופנית של הנזקקים.

 

יו"ר הוועדה ח"כ מנחם בן ששון (קדימה) השתכנע בצורך לתקן את המצב ודחף לאישור מהיר של תיקון התקנות הקיימות באמונה שהגדלת המינון אכן תפתור את המצוקה החמורה של הסובלים מהפרעות קשב וריכוז. התקנה החדשה תיכנס לתוקף מיד עם פרסומה ברשומות בימים הקרובים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריטלין. עכשיו המינון מותאם גם למבוגרים
צילום: גיל נחושתן
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים