שתף קטע נבחר

הח"כית החרדית ממרצ הושבעה: "אהיה חלוצה"

צביה גרינפילד, מחליפתו של ביילין, הושבעה כחברת כנסת - רק לכמה ימים - והתרגשה: "התקדים חשוב". לעומתה, נשא רן כהן את נאומו האחרון: "לא הסתיימה שליחותי"

בארצות הברית מחכים להיסטוריה שיכולה להשפיע על העולם כולו - בחירת נשיא שחור - וגם אצלנו נרשמה היום (ג') היסטוריה פוליטית. הכנסת תצא ביום שני הקרוב לפגרת בחירות, אבל עד אז אפשר להתחיל לשנן: חברת הכנסת צביה גרינפילד. האשה החרדית הראשונה בפרלמנט הישראלי.

 

אחר הצהריים הצהירה גרינפילד אמונים לכנסת, והצטרפה לסיעת מרצ במקומו של חבר הכנסת הפורש יוסי ביילין. גרינפילד החרדית, ד"ר לפילוסופיה פוליטית, נשואה פלוס חמישה, ומתגוררת בשכונת הר נוף בירושלים. בעבר חתמה על יוזמת ז'נבה.


הח"כית החרדית הראשונה מעל בימת הכנסת (צילום: דודי ועקנין)

 

"זו הרגשה מאוד מרגשת ומשמחת להיות חברת כנסת", אמרה ל-ynet. "אחת הסיבות החשובות להרגשתי זו נעוצה בכך שאני חברת כנסת חרדית במרצ. יש לפנינו פרק זמן קצר מאוד עד ליציאת הכנסת לפגרה, ואני לא יודעת עד כמה ניתן יהיה להשפיע ברצינות בכנסת הנוכחית, אבל התקדים שאני יוצרת הוא חשוב: היותי אשה שגדלה ונולדה בחברה החרדית, וכאשה דתית מאוד אני נכנסת לכנסת מטעם מרצ ומקדמת ערכים פלורליסטים של אהבת אדם וזכויות אדם - זו זכות עצומה עבורי".

 

"קשה להבין את התופעה"

גרינפילד תיקח כבר מחר חלק בהצבעה בכנסת בקריאה שנייה ושלישית על הצעת החוק שנועדה לאפשר חלוקת ממון עוד בטרם מתן גט. "זו זכות עבורי לתמוך בהצעת החוק הזו", אמרה.

 

כיצד יגיבו הח"כים החרדים נוכח כניסתה של גרינפילד לכנסת? "זה עוד לא התחיל", היא אומרת, "אבל אני חושבת שקשה להם להבין את התופעה ולהבין אותי, למרות שלא דיברתי עדיין עם כולם. אם הם יגיבו בצורה קשה, זה בעיקר כי קשה להם להאמין שאנשים פועלים מעבר למגזר של עצמם".

 

גרינפילד מקווה להתחיל מעין מהפכה: "אני רואה את עצמי כחלוצה שבעקבותיה יבואו אנשים ונשים רבות בעיקר לשבור את המתכונות הרגילות של החלוקה בחברה הישראלית. אנחנו נוכיח שאפשר לארגן מחדש את החברה הישראלית".

 

רן כהן נזכר בחוק הדיור הציבורי

אתמול נפרדה הכנסת מביילין בישיבה מרגשת, והיום נשא רן כהן במליאה הכנסת נאום פרידה אחרון בעקבות החלטתו שלא להתמודד שוב לכנסת, לאחר 24 שנות כהונה. "אני מאושר לדעת שעם סיום תפקידי כאן לא הסתיימה שליחותי, אבל אני מרשה לעצמי ללכת לעשות לנשמתי", אמר כהן.

 

בנאומו המליץ כהן בן ה-69 לצעירים שלא לוותר על הפוליטיקה, קרא להמשיך לחתור לשלום ולצדק חברתי, וסיפר: "השתתפתי באלפי ישיבות כאן - ולא התעייפתי.

 אני מודה על האמת שיש גם תקופות עמוקות של תסכול, של כמעט ייאוש, של אכזבות קשות מאוד. אבל ראיתי בכנסת הזו רגעים אדירים ונפלאים של התעלות.

 

"שאלו אותי העיתונאים לא פעם, מה אני אקח איתי מהכנסת, והתמונה הראשונה שעלתה, זה היציע המלא של מבקשי דיור - שהיו במליאת הכנסת כאשר עבר חוק הדיור הציבורי", הוסיף כהן, וציין את החוקים החשובים שהעביר בכנסת, מרביתם בעלי אופי חברתי מובהק, למען אוכלוסיית הנכים והעובדים הזרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גרינפילד, היום. "לקדם אהבת אדם"
צילום: דודי ועקנין
צילום: גיל יוחנן
רן כהן. נאום אחרון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים