שתף קטע נבחר

לגלוש מגובה מטר: סקי עם ילדים

נדבקתם בחיידק הסקי ואתם רוצים שהילדים שלכם ייהנו גם הם מהתחביב? הגיע הזמן לצאת לחופשה משפחתית מושלגת. איך מתאימים בין סוג החופשה למשפחה? כל הפרטים כאן

אם ראיתם חבורת ננסים, ארוזים היטב בחליפות סקי וקסדה קטנה לראשם, גולשים כמו ברווזונים קטנים אחרי אמא אווזה, בוודאי תסכימו איתי שזהו אחד המראות היותר מופלאים של אתרי הסקי. ואם אחד מהברווזונים הללו הוא הברווזון הפרטי שלכם - הלב מתרחב והאושר אין גדול ממנו.

 

לא מעט הורים שנדבקו בחיידק הסקי, מנסים להדביק את ילדיהם בחיידק הממכר הזה. סקי הוא תחביב, ובואו נודה, אחת משאיפותיו של כל הורה היא לראות את ילדיו ממשיכים לעסוק בתחביב שלו ונהנים. מאחר וזהו תחביב שאפשר להנות ממנו בצוותא, אין כיף גדול מלגלוש עם ילדיך שלך.

  

כל ילד הוא עולם ומלואו

כיף, כיף, אבל צריך לעשות את זה חכם. מרחק קטן מאוד מפריד בין ילדים עם חיוך של אושר לבין ילדים קפואים ומייבבים, או כאלו שמסרבים להתנתק משמיכת הפוך בבוקר. אם נעשה את זה חכם, נלמד מניסיונם של אחרים וניקח ממנו את מה שנכון לילדינו שלנו, נזכה בחוויה מהסוג הראשון. אם נתעקש ללכת עם הפנטזיות שלנו, או עם סיפורי הגבורה של הורים אחרים שלא תמיד מתאימים לגיבורים שלנו, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו בקבוצה השנייה. זה לא סוף העולם, אבל זה בהחלט לא נעים, בעיקר כשאנו נדרשים להשקיע בכך סכום לא קטן בכלל.

 

הכלל הכי בסיסי, שצריך ללוות אותנו לאורך כל הדרך הוא: כל ילד הוא עולם ומלואו, כל ילד שונה מחברו, ולכן יש להתאים את החופשה רק לנו ולו.

 

אתם, ההורים, מכירים הכי טוב את ילדיכם ולכן רק אתם תוכלו לבחור את המתאים ביותר מבין שלל האפשרויות שיוצעו כאן.

אסור לשכוח כמובן את מגבלות התקציב. לא כל ילד נולד להורה עשיר, ולא צריך לקחת משכנתא כדי שלנסיך תהיה חופשה מהחלומות. כמו בכל דבר בחיים, גם כאן הוא יצטרך ללמוד להסתדר עם מה שיש, גם אם מה שיש הוא קצת פחות מהטוב ביותר.


נולדו לשלג. זאטוטים עם חיוך מאוזן לאוזן (צילום: כרמית וייס)

 

ליפול מגובה נמוך

ילדים לומדים מהר, וילדים קטנים לומדים בעיקר מהסתכלות וחיקוי ופחות משמיעה. ילדים הם זריזים יותר ממבוגרים, גמישים ובדרך כלל חסרי פחד. בסקי כולם נופלים, ובשלבי הלימוד הראשונים נופלים הרבה. אבל כשילדים נופלים הם נופלים מגובה נמוך, ובלי שום בעיות קמים וממשיכים הלאה, כאילו כלום לא קרה. שוב, לא כל הילדים, ולא בכל המקרים (ולא נחזור על זה שוב מכאן והלאה).

 

הגיל המומלץ על ידי מדריכי הסקי לתחילת לימוד סקי הוא חמש-שש. באתרי הסקי תוכלו לראות לא מעט זאטוטים בני שלוש-ארבע, גולשים לפני אמא או אבא. אבל אלו הם ילדים מקומיים, שנולדו על השלג, ובדרך כלל גם יש להם משמעת אירופאית, שלילדים שלנו לא תמיד יש. ילד ישראלי, שבקושי פגש שלג בחייו ואינו מורגל לקור ולשכבות הביגוד, זה סיפור מעט שונה.

 

כדי להחליט אם ילדיכם מוכן למפגש הראשון שלו עם המגלשיים, כדאי שתשאלו את עצמכם מספר שאלות:

  • האם ילדיכם הוא ספורטיבי או שהוא מעדיף את המחשב והטלוויזיה?
  • האם הוא בעל קואורדינציה טובה? (רכיבה על אופניים, ללא גלגלי עזר, יכולה להיות אינדיקציה טובה וגם הכנה טובה)
  • האם הוא יכול להיות מרוכז וממושמע בשיעור שנמשך כשעתיים? (זה לא צבא, אבל בהחלט חייבים להיות ממושמעים, ולא לכולם זה מתאים)
  • האם הוא מסוגל להיפרד מכם לכמה שעות ולשהות בחברת זרים?

 

אם התשובה לכל השאלות היא חיובית אתם בדרך הנכונה, אם לא, אולי כדאי לחכות לשנה הבאה.

  

מתי לצאת?

חופשות, חגים וילדים הולכים טוב ביחד, ובעיקר החגים הארוכים. עם זאת, כדאי לשים לב ליתרונות והחסרונות שכרוכים בבחירת חג כמועד החופשה. הנה סיכום קצר:

 

חנוכה: חופשה ארוכה ולכן ילדיכם לא יעדרו מבית הספר, אולם בדצמבר אתרי הסקי עלולים לסבול ממיעוט של שלג. לכן כדאי לבחור באתר סקי גבוה ורצוי כזה שיש בו קרחון. יש שנים בהן חוגגים את חנוכה וחג המולד באותם תאריכים, אז יהיו האתרים עמוסים והמחירים גבוהים).

 

פורים: חופשה קצרה, ולכן ילדיכם יצטרכו להפסיד כמה ימי לימודים, אולם חודש מרץ הוא בעל סיכויים טובים לתנאי גלישה טובים, עם לא מעט שמש בשמיים.

 

פסח: שוב חופשה ארוכה, אולם חלק מהאתרים כבר סגורים ובאחרים איכות השלג עלולה להיות פחות טובה. כדאי לבחור באתר סקי גבוה ורצוי כזה שיש בו קרחון.

 

איזה סוג חופשה הכי מתאים לילדים?

את זה אתם תחליטו, בהתאם לאופי המשפחה שלכם ולתקציב שאתם יכולים להקדיש לעניין. אנחנו ננסה לבחון עבורכם את היתרונות והחסרונות שבכל אפשרות.


קטנטנים לומדים עם מדריך (צילום: כרמית וייס) 

 

חופשת סקי עם הדרכה בעברית ("קייטנת סקי")

רבים טוענים, ובמידה רבה של צדק, שזוהי הדרך הטובה ביותר לצאת עם ילדים לסקי, בעיקר עם קטנטנים שעדיין אינם יודעים אנגלית. אבל צורה זו של חופשה היא בהחלט לא עסק זול ולא שווה לכל כיס, וזה מובן אם זוכרים שצריך להטיס מהארץ את מדריכי הסקי וצוות נוסף.

 

מספר חברות ישראליות מוציאות קבוצות מאורגנות המלוות במדריכי סקי ישראלים. לחופשות אלו יוצאות בעיקר משפחות עם ילדים, ואכן ילדים הם הרוב המכריע בין חברי הקבוצה, שיכול להגיע אפילו לשבעים וחמישה אחוז. מסיבה זו זכו קבוצות אלו לכינוי "קייטנות סקי". המדריכים הישראלים נחשבים למדריכים טובים והם כמובן יידעו לתקשר בדרך הטובה ביותר עם הילדים, להדריך אותם ובעיקר לפתור משברים.

 

הקבוצות שוהות בבתי מלון מקומיים ואחרי שעות הגלישה הילדים מועסקים על ידי מדריכים, מבלים עם חבריהם החדשים, וההורים חופשיים לעיסוקיהם. גם ילדים הצעירים מכדי לגלוש או סתם כאלה שלא מתחשק להם, יטופלו על ידי מדריכים. חלק מהחברות מאפשרות לילדים מעל גיל 12 לצאת ללא הוריהם.

 

ככל שהקבוצה גדולה יותר, יש סיכוי טוב יותר שילדכם יהיה בקבוצה של בני גילו, בה יש גם ילדים ברמתו. בקבוצות קטנות יותר בהחלט עשויה להיות בעיה בהרכב קבוצות ההדרכה, שיהיו פחות הומוגניות. קבוצות עם הדרכה בעברית יוצאות בדרך כלל בחגים, אבל אם אתם מוכנים שילדיכם ייעדר מבית הספר תוכלו למצוא גם קבוצות מחוץ לחגים.

  

חופשה בקלאב

בצרפת, באיטליה וגם מעט בשווייץ, תוכלו למצוא מועדונים בהם הכל נמצא תחת קורת גג אחת - דוגמת קלאב-מד או קלאב-וולטור. חלק מהמועדונים אינם מקבלים ילדים (המבוגרים רוצים שקט), אולם באלה שכן מקבלים, והם הרוב, יזכו ילדיכם לחברת ילדים אחרים. מדיווחים של אנשים ששהו בקלאבים עולה שבחלק מהמקרים הישראלים הם אחוז ניכר מהנופשים בקלאב, אולם היו גם כאלה שזכו להיות המשפחה הישראלית היחידה - יתרון או חסרון, אתם תחליטו.

 

בכל מקרה, בקלאב הכל זמין ולא צריך להתאמץ יותר מדי. הילדים ייצאו לקבוצות ההדרכה שלהם ואתם תצאו לשלכם. הגלישה היא כמעט תמיד מפתח המועדון (סקי אין/אאוט) ואין צורך להיסחב ברגל עם המגלשיים והנעליים הכבדות. המדריכים בקלאבים אינם דוברי עברית, כמובן, וגם האנגלית לא תמיד שגורה בפיהם, וזה עלול להיות חסרון.

 

הקלאבים מספקים לילדים תעסוקה אחרי שעות הגלישה, ודואגים גם לילדים שאינם גולשים, כך שאם ילדיכם מרגישים שם בנוח, אתם תהיו חופשיים לעיסוקיכם בראש שקט. גם כאן, כמו בקייטנות הסקי, המדריך אחראי לילד מרגע מסירתו על ידי ההורים ועד שהוא "מזדכה" עליו. גם הקלאבים הם עסק לא זול, אולם בשולי העונה ניתן למצוא מחירים זולים משמעותית.


מתאים לילדים כמעט בכל גיל. בית ספר לסקי (צילום: כרמית וייס)

 

חבילות סקי ("דילים")

אתם רוכשים חבילה בה הכל כלול (לא תמיד...), ויוצאים בראש שקט. כאן תקבלו טיסה, העברות, לינה ולפעמים גם ציוד והדרכה. בחבילה כזו יש סיכוי שייצאו עמכם עוד משפחות עם ילדים, שאולי אפילו ישהו באותו מלון, אבל זה לא מובטח. הסיכוי לקבוצות של ילדים דוברי עברית אינו גדול, אם בכלל. הילדים ישולבו בקבוצות ההדרכה של בתי הספר המקומיים, שהמדריכים שלהם אינם דוברי עברית כמובן.

 

לפני שאתם מזמינים בדקו היטב את גודל קבוצות ההדרכה, ההומוגניות שלהן, מה קורה אם ילד לא גולש, ואת כל שאר האותיות הקטנות. אל תקנו חתול בשק.

 

חלק מהחברות מספקות גם מלווה ישראלי שדואג לכל הסידורים הטכניים ופותר בעיות בשטח. בסוג זה של חופשה יש דיווחים על הרבה "תקלות", בפרט בכל מה שקשור בילדים. נשמעו לא מעט דיווחים על קבוצות הדרכה גדולות מדי, מדריכים שאינם דוברי אנגלית, מלונות מרוחקים המצריכים הליכה מאומצת ועוד. חשוב מאוד לבדוק היטב את האותיות הקטנות ואל תתביישו לשאול על כל פרט קטן, לפני שאתם מזמינים! אחרי שהזמנתם כבר לא תוכלו לשנות כלום. תנאי הביטול, אגב, דרקוניים למדי, ותאלצו לשלם עד 100% מעלות החופשה לביטול של שבוע מראש.

 

חופשה בארגון עצמי

אתם מארגנים הכל, לפי בחירתכם, העדפותיכם האישיות ותקציבכם. זה לא מסובך כמו שזה נשמע וכל אחד יכול. אם אתם רוצים לחסוך, כך תוכלו להרכיב חופשה הכי זולה שניתן, וכשכופלים את הסכום במספר הנפשות במשפחה זה משמעותי מאד (יכול להגיע עד מאות אירו לאדם). אם תבחרו להתגורר בדירה זה בדרך כלל יהיה זול משמעותית וגם מאוד נוח, מאחר וכל המשפחה תהיה "בבית" אחד.

 

כדי לקבל הדרכה תשתלבו כולכם בקבוצות ההדרכה של בתי הספר המקומיים. חשוב לוודא שיש קבוצות לילדים ושהמדריך יודע שמגיע לקבוצתו ילד שאינו דובר את השפה המקומית. במרבית אתרי הסקי יש יותר מבית ספר אחד, ובאחדים יש יותר בתי ספר ממה שתוכלו לספור באצבעות שתי ידיכם. אל תתביישו להתקשר אליהם, או לשלוח מייל, ולוודא בדיוק מה הם מציעים. לילדים קטנטנים, מתחת לגיל שמונה, מציעים מרבית בתי הספר "גן סקי". ודאו שיש אחד כזה.

 

כאן תוכלו להיות גמישים, מבחינת ההדרכה, ולבחור בהדרכה של חצי יום או יום מלא, מספר ימים או שבוע שלם. אם בחרתם ביום הדרכה מלא לילדים, כדאי לשקול תוספת של כמה אירו עבור השגחה וארוחת צהריים, שיאפשרו לכם להיות חופשיים מדאגות. אם בחרתם בהדרכה חלקית, תזכו לגלוש עם ילדיכם בשעות שהם לא בקבוצות וזה כיף גדול. אפשר גם לשלב בין השניים, ואפשר גם לקבל החלטות במקום (גמישות, כבר אמרנו), מאחר ואינכם משלמים מראש.

 

אם מסיבה כזו או אחרת תאלצו לבטל את חופשתכם, הנזק יהיה קטן יותר מאשר באופציות הקודמות, מאחר ורק על הטיסה אתם משלמים מראש. על המלון או הדירה, אם תודיעו זמן סביר מראש, בדרך כלל לא תצטרכו לשלם. על כל שאר רכיבי החופשה אין צורך לשלם מראש. מידע נוסף תמצאו בכתבה חופשת סקי בארגון עצמי.


 

גן סקי בבית ספר לסקי (צילום: כרמית וייס)

 

מבולבלים? בואו נסכם

בדקו היטב את כל האופציות וחשבו מה הכי מתאים עבורכם. אפשר גם להתייעץ עם הילדים. כדאי ללמוד מניסיונם של אחרים, רק צריך לקחת בחשבון שהזיכרון של כולנו נוטה להיות קצת סלקטיבי אחרי שאנחנו משלמים ממיטב כספנו.

 

בשתי האופציות האחרונות (חבילת סקי ותכנון עצמי), עליכם להיות מוכנים לכך שילדיכם יתקשו בגלל העדר השפה, והם יזדקקו לכם, במידה זו או אחרת. אם ילד אינו חש בטוב, אינו מסתדר בקבוצתו, או סתם לא בא לו לגלוש, תצטרכו אתם להיות עמו. אולם גם בשתי האופציות הראשונות (קייטנת סקי וקלאב) עליכם להיות מוכנים לכך שתצטרכו לשהות עם ילדיכם, לפחות חלק מהזמן, בעיקר אם הם קטנים מאוד או מתקשים להסתדר לבד.

 

להיות עם הילדים זה ממש לא עונש, זה כיף גדול, גם אם לא תוכלו להתפנות לגלישתכם העצמאית כמו שהייתם עושים לו הייתם נוסעים בלי ילדים. כמובן, בתנאי שילדכם נהנה, כי לראותו מייבב זו לא שמחה גדולה. אם נוסעים זוג הורים, כדאי לקבוע מראש מי יעשה את הוויתורים במקרה שהילד זקוק לכם.

 

עכשיו, כשבידיכם האינפורמציה על כל האפשרויות, תחליטו מה הכי מתאים למשפחה שלכם.

 

לכתבות הקודמות בסדרה:

 

כרמית וייס היא עורכת אירופה, צפון אמריקה וסקי באתר GoTravel . גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צריך להתאים את החופשה לילד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים