שתף קטע נבחר

פקיד באוצר: לכלול את הפנסיה בתוכנית ההאצה

באוצר מתעקשים שלא לכלול בתכנית החירום הכלכלית שתוגש מחר לקבינט הכלכלי-חברתי גם פתרון לחסכונות הפנסיוניים. אבל אחד הפקידים קרא לאוצר דווקא כן לכלול מרכיב כזה, ועורר ויכוח פנימי נוקב

פקידי משרד האוצר במבוכה: פקיד בכיר באוצר קרא לעמיתיו, בניגוד גמור לעמדה הרשמית של המשרד, להכניס לתוכנית ההאצה של האוצר מרכיב של הגנה על החסכונות הפנסיוניים של הציבור - כפי שדורשים ההסתדרות וגורמים רבים במערכת הפוליטית ובשוק ההון. כך נודע ל-ynet. הדברים נאמרו במהלך שיחות פנימיות של האוצר לקראת הדיון מחר בקבינט הכלכלי-חברתי על תכנית החירום הכלכלית. 

 

על פי ההצעה שהעלה אותו פקיד בכיר, תינתן רשת הגנה לחוסכים בקופות הגמל בצורת של תשואה מינימאלית מובטחת למשך 3-5 שנים. באגף התקציבים דוחים את הדרישה מכל וכל ודורשים להשאיר את התכנית במתכונת הנוכחית כפי שגובשה, ללא התייחסות לחיסכון ארוך הטווח.

 

יש לציין כי התכנית הכלכלית אותה מציע שר האוצר, בר-און, אינה כוללת התייחסות מעשית להפסדים הכבדים בחסכונות הפנסיונים, זאת למרות דרישות חוזרות ונשנות של גורמים שונים בשוק ההון, ההסתדרות וארגונים חברתיים להתערבות מיידית.

 

בתקופה האחרונה הועלו מספר הצעות, כיצד על האוצר להתערב בנעשה בקופות הגמל.

 

 

מרכז אדווה: להחזיר את האג"ח הממשלתי

מרכז אדווה לשוויון וצדק חברתי הגיש היום לראש הממשלה, תכנית סיוע חירום לחוסכים לפנסיה שחסכונותיהם נפגעו קשה במשבר הנוכחי.

 

על פי התכנית המוצעת, יש לפצות את החוסכים לפנסיה, בעיקר אלה אשר עומדים לפני פרישה ושל הגמלאים המתפרנסים מהחסכונות שצברו לפנסיה, על ההפסדים שכבר נגרמו להם. לדבריהם יש להחזיר את גלגל ההשקעות לאחור בהעלאת שיעור ההשקעה של כספי החסכונות הפנסיונים באג"ח הממשלתיות מ-30% ל-70% לפחות.

 

בנוסף, טוענים בארגון, יש להעלות את ערך קצבת הזקנה מ-16% של השכר הממוצע במשק ל-25%. זאת מכיוון שהפנסיה החודשית של רוב הגמלאים (צבורה או תקציבית) איננה מאפשר לבדה רמת חיים מכובדת. הצעה זו גבוהה מהצעות החוק שנתקעו בכנסת היוצאת, להחזיר בהדרגה את קצבת הזקנה לכ-20% מהשכר הממוצע כפי שהיתה עד תכנית החירום של 2003. "הצעות אלה חייבות לבוא בחשבון בנוסף לסיוע שמתכננת הממשלה להגיש לתאגידים ולענפי המשק שנפגעים מהמשבר העולמי" אומרים באדוה.

 

יש לציין כי תכנית האוצר הייתה אמורה להתפרסם באופן רשמי אתמול אולם בעקבות התערבות ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ובקשתו משר האוצר לדחות את הפרסום לאחר שתוצג בקבינט הכלכלי-חברתי שיתכנס לדיון מחר, מועד הפרסום צפוי להדחות לשבוע הבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ספק גדול אם התכנית תשתנה
צילום: גיא אסייג
מומלצים