שתף קטע נבחר

לבן בקטן: טיפים לסקי עם ילדים

חופשת סקי משפחתית יכולה להיות תענוג גדול - בעיקר אם מתכוננים כמו שצריך. ריכזנו עבורכם כמה עצות חשובות במיוחד שיעזרו לכם להתמודד עם האתגר

חופשת סקי משפחתית היא הוצאה לא קטנה כלל. כדי שתהיה לכם החופשה הכי מושלמת שאפשר, ריכזנו עבורכם מספר טיפים חשובים לסקי עם ילדים. הטיפים הללו נכונים בכל צורה של חופשה שלא תבחרו, אם כי בואו לא נשכח את הכלל הבסיסי – כל ילד הוא עולם ומלואו, כל ילד שונה מחברו, ואת החופשה יש להתאים רק לכם ולו. לכן, לא תמיד כל טיפ נכון לכל ילד, אבל בגדול זה נכון למרבית הילדים ולמרבית המשפחות.

 

יציאה לסקי, כמו כל טיול ונופש משפחתי, יש לתכנן היטב. זה לא מבצע צבאי, אבל זה בהחלט מבצע לוגיסטי לא קטן, וכדאי להקפיד על הפרטים. שלא כמו יציאה של זוג מבוגרים או קבוצת מבוגרים, כאן העניינים מעט יותר מורכבים ומסובכים, מאחר ויש להתחשב בצרכים של אנשים בגדלים שונים. על תכנון חופשת סקי משפחתית ראו בכתבה הקודמת.

  

ביחד ולחוד

גלישה עם הילדים

גלישה משותפת היא חוויה נפלאה לכם ההורים, ותרגול מצוין לילדים, אם הם עדיין בשלבי הלימוד. כאשר הילדים כל הזמן בקבוצות הלימוד שלהם, זה אמנם משחרר אתכם לדרככם העצמאית, אבל אתם מפספסים חלק מההנאה. אם אתם יכולים קבעו זמן לגלישה משותפת עם הילדים, לפני תחילת השיעורים או בסוף היום. אם ילדיכם כבר גולשים טוב אפשר להקדיש לכך את היום-יומיים האחרונים לחופשה. סביר להניח שתוך זמן קצר יהיו הם אלו שיחכו לכם ולא ההיפך... זהו זמן איכות במלוא מובן המילה, גיבוש משפחתי וכיף גדול. אך אם זה גורם למתחים, ותרו על זה.

 

גן סקי

במרבית בתי הספר לסקי קיים מתחם מיוחד לקטנטנים. המתחם מגודר ויש בו שלל מתקנים, המאפשרים לילדים להשתעשע בשלג ותוך כדי כך ללמוד את יסודות הסקי. בחלק מגני הסקי יש מסוע מיוחד, מעין שטיח נע, עמו עולים הילדים למדרון קטן שהוא רק שלהם. רק כעבור מספר ימים, כשהילדים מוכנים לכך, הם יוצאים למדרונות. אם הם אינם מוכנים הם יבלו בגן הסקי גם שבוע שלם ולבטח ייהנו. הצוות בגן הסקי מיומן בעבודה עם קטנטנים, והוא דואג לכל צרכיהם, כולל ארוחות חמות ומנוחה. תדרכו את הצוות לגבי ילדכם שאינו דובר את השפה, והישארו במקום כמה שצריך, עד שהוא ינפנף לכם לשלום (בדרך כלל זה יקרה מהר מאוד).


במיוחד לקטנטנים. גן סקי (צילום: כרמית וייס) 

 

קבוצות הדרכה

ילדים, בעיקר אם הם קטנים, זקוקים להרבה תשומת לב מהמדריך. כמובן שמדריך דובר עברית יהיה להם הטוב ביותר, אבל גם עם מדריך דובר אנגלית מרבית הילדים יצליחו להסתדר. בכל מקרה, בדקו היטב, לפני שאתם מזמינים, שקבוצות ההדרכה של הילדים קטנות (עד שמונה ילדים בקבוצה). זה מאפשר תשומת לב אישית של המדריך לכל ילד. קבוצה גדולה יותר, גם אם יש בה שני מדריכים, או מדריך ועוזר, לא תשיג את אותן תוצאות.

 

קבוצת משפחות

זוהי אופציה מצוינת, בעיקר אם גילאי הילדים קרובים. ילד נוסף דובר עברית בקבוצה יקל על כולם את החיים, ואם אחד מהשניים גם דובר אנגלית, מה טוב. וכמובן, אחרי הסקי הילדים יהיו עסוקים בשלהם, וגם לכם ההורים תהיה חברה. אם אינכם יוצאים לקלאב או לקייטנת סקי, נסו לארגן לכם עוד משפחה או שתיים שיצאו עמכם. מצד שני, קבוצה גדולה כזו היא מסורבלת יותר, ויש לשקול היטב את כל הסיכונים (חבל לאבד חברים טובים בגלל שהילד שלהם לא מסתדר עם המלאך שלכם).

 

ציוד

ביגוד סקי

ילדים גדלים מהר וקצת חבל לקנות ביגוד, בטח לא לחופשה ראשונה, כשאינכם בטוחים אם הם "בעניין". אם אין לכם ציוד מאחים בוגרים, נסו להשאיל מחברים שילדם כבר גדול על החליפה. יש בארץ מספר חנויות שמשאילות ציוד, או מאפשרות זיכוי על ביגוד שכבר קטן מדי בקניית ביגוד חדש. הקפידו על לבוש חם אבל לא מסורבל. ילדים נופלים הרבה, וחשוב שהבגדים לא יספגו מים, במיוחד הכפפות. זוג כפפות רזרבי, למקרה שהכפפות נרטבו, ממש לא יזיק (אבל לא חובה).

מידע מפורט על ביגוד סקי - בכתבות הבאות.

 

קסדה

ברוב אתרי הסקי חבישת קסדה היא חובה לילדים עד גיל 15. גם אם אין חובה - זה מומלץ ביותר. אם מבוגר יפגע בילד התוצאה עלולה להיות קשה. למעשה, גם אחרי גיל 15 קסדה מאוד מומלצת לכולם, והיא הולכת ותופסת את מקומה כאביזר בסיסי ואופנתי (נסו לשכנע נער מתבגר לחבוש משהו שהוא לא Cool). בחנויות השכרת ציוד הקסדה בדרך כלל ניתנת בחינם לילדים עם השכרת הציוד. תוכלו לקנות כובעים מגניבים המתלבשים על הקסדה. 

 

גוגלס ומשקפי שמש

גוגלס הם פריט חובה לכל גולש, שבלעדיו לא ניתן לגלוש ביום סוער. משקפי שמש הם אופציה נוחה לימי שמש, מאחר והם פחות מכבידים, בעיקר כשחם. אולם לילדים, במרבית המקרים, הגוגלס נוחים יותר ממשקפי שמש והם גם יותר בטיחותיים. יש להקפיד על גוגלס איכותיים שלא יתכסו באדים.


גוגלס איכותיים - חובה (צילום: Index Open)

 

אמצעי זיהוי

בקלאבים ובבתי הספר לסקי ילדים מקבלים תג זיהוי עליו מופיע שמם. ליתר בטחון כדאי לשים להם בכיס גם פתק קטן, עליו תרשמו את הפרטים שלכם, בית המלון בו אתם מתאכסנים ומספרי הטלפון הנייד שלכם. רצוי לעטוף בפלסטיק כדי שלא יירטב.

 

אמצעי קשר

היום כמעט לכל אחד יש טלפון נייד, אבל שיחות בחו"ל עדיין יקרות מאוד. מכשירי קשר (ווקי טוקי) קטנים הם רעיון נפלא כדי לשמור על קשר בין בני המשפחה הפזורים ברחבי האתר. כדי להימנע מצרות, שימו לב שאינכם משתמשים בתדר בו משתמשים מפעילי האתר, ואל תברברו שלא לצורך.

 

אכלו לי שתו לי

אוכל מהבית

אם ילדכם חייב ממרח שוקולד של חברה מסוימת (לא ננקוב כאן בשמות), או קורנפלקס מסוג כזה ולא אחר, הביאו אותם עמכם. אם לא, אתם עלולים למצוא את עצמכם מחפשים לשווא בסופרמרקט המקומי אחרי מוצר דומה, ועלולים לזכות בילד שהכריז על שביתת רעב.

 

חטיפי אנרגיה

חטיפי אנרגיה או חטיף שוקולד קטן בכיס המעיל, מחוללים פלאים בזמני משבר ועייפות. גם כוס שוקו חם עושה עבודה מצוינת בהשבת אנרגיות אבודות. פירות יבשים, שקדים ואגוזים הם אופציה מצוינת לנשנוש וחידוש אנרגיה במהלך היום.


כמה קטנים, ככה הרבה אנרגיות (צילום: Gettyimages Imagebank)

 

וגם...

קרבה למעליות הסקי

הליכה עם ציוד הסקי אינה קלה לאף אחד, אך היא קשה במיוחד לילדים קטנים בצעדיהם הראשונים. סביר להניח שאבא יצטרך לסחוב גם את הציוד שלהם. לכן כדאי לבחור מקום לינה קרוב למעליות, אם אפשר סקי אין/אאוט זה כמובן הכי טוב (אבל גם יקר יותר בדרך כלל). אם אתם לנים רחוק, אל תסתמכו על אוטובוס הסקי, שהוא אופציה מצוינת אם אתם ללא ילדים, אבל מסורבל כשאתם עם ילדים. רכב שכור הוא אופציה מאוד נוחה, ולמשפחה אין זה יקר יותר מהעברות או תחבורה ציבורית משדה התעופה. כאשר אתם עם רכב, למרחק ממעליות הסקי יש הרבה פחות משמעות.

 

פעילויות אחרי הסקי

אם אינכם יוצאים לחופשה בקלאב או בקבוצה מאורגנת, כדאי לבדוק מה הן אפשרויות הבילוי לילדים לאחר הסקי. ככל שהם קטנים יותר, כך גדולות יותר האנרגיות שלהם. גם אם נראה שהם מותשים בסוף יום הסקי, למראה בריכה מחוממת ומגלשות הם יתעוררו לחיים "כמו חדשים". גם שולחן פינג-פונג במלון, סרט DVD, משחקי קופסה (תוציאו אותם מהארון סוף סוף...) או אפילו ספר טוב, הם אופציות נפלאות. אבל אם תשמעו מדי פעם את צמד המילים השחוק "משעמם לי", לא נורא, היה להם מספיק אקשן להיום.

 

ציפיות מוגזמות

לכל ילד יש את הקצב שלו. אם הבן של השכן "למד צ'יק צ'ק", זה לא אומר שכך יקרה גם עם "הבן יקיר לי אפרים" שלכם. אם אתם יוצאים עם ילדים קטנטנים, וגם ילדים מעט יותר גדולים, עדיף שלא תפתחו ציפיות מוגזמות. גם אם הילד השתעשע בגן הסקי שבוע שלם ונהנה, זה מצוין. אם יש לכם ציפיות ליותר מכך, אולי עדיף שתשאירו אותו עם סבתא בבית, או שתביאו את סבתא אתכם.

 

למרות כל האזהרות ולמרות כל הקשיים, בכל אפשרות שלא תבחרו, ובכל הרכב שלא תצאו, חופשת סקי עם ילדים היא חוויה נפלאה. בהצלחה!

 

  • לעוד כתבות על סקי

  

  • כרמית וייס היא עורכת אירופה, צפון אמריקה וסקי באתר GoTravel . גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גם זה עלול לקרות...
צילום: Gettyimages Imagebank
מומלצים