שתף קטע נבחר

האוצר: "הרשת של עיני תעלה עשרות מיליארדים"

באוצר לא מתלהבים מרשת הביטחון שדורשים עופר עיני והמערכת הפוליטית, ונוטים לכיוון התערבות בשוק ההון, אך מסרבים לומר האם התוכנית כוללת רכישה של אג"ח קונצרני מבעלי הון. בכיר באוצר: "מאיפה ניקח את הכסף?"

משרד האוצר עומד בפני החלטה על צעדים שיסייעו לחוסכים להתמודד עם החסכון הפנסיוני, אך נראה כי לא מדובר ברשת הביטחון שדורשת המערכת הפוליטית להגנה על הפנסיות עצמן, אלא להתערבות בשוק ההון. כך עולה מדברים שאמר ל-ynet בכיר באוצר בעקבות הדיונים המרתוניים שנערכו באוצר אתמול והיום (ו') בנושא.

 

 

כפי שפורסם הבוקר, מתנהל באוצר ויכוח בין פריסת רשת ביטחון לבין התערבות בשוק ההון. לדברי בכיר באוצר: "פריסת רשת שתגן בצורה אפקטיבית על החוסכים מפני הפסדים כפי שדורש עופר עיני תעלה עשרות מיליארדי שקלים.

מאיפה ניקח את הכסף הזה? אלה כספים שאינם יכולים לבוא על חשבון שום דבר אחר, כיוון שאין במה לקצץ עכשיו. אפילו העלאת מסים אינה יכולה לממן סכומים כאלה. בשום מדינה בעולם לא נפרסה רשת ביטחון לקרנות הפנסיה, ובכול העולם יש הפסדים של עשרות אחוזים".

 

יצויין כי בניגוד לדברים הללו, רשת ביטחון אינה חייבת להיות מופעלת, אלא רק במקרה שהירידות החדות בשוק ההון ימשכו. במשרד האוצר מסרבים לומר האם תוכנית ההתערבות בשוק ההון כוללת רכישה של אג"ח קונצרני מבעלי הון - ובהן האג"ח של לב לבייב ויצחק תשובה.

 

בלשכת שר האוצר, רוני בר-און, סרבו להגיב לידיעה, אך ההערכה היא כי בר-און מגבה את הפקידים הבכירים בהכרעה נגד פריסת רשת הביטחון ובעד ההתערבות בשוק ההון. זאת למרות שבתוך משרד האוצר עצמו יש ויכוח חריף על הנושא, ולמרות שבכירי המערכת הפוליטית בארבע המפלגות הגדולות, היו רוצים מאוד לראות את האוצר פורס רשת ביטחון. 

 

החלטה נגד רשת ביטחון תיצור לאוצר ולממשלה בעיה נוספת: יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, עומד לכנס מחר את מוסדות הארגון כדי לפתוח במאבק בנושא, עיני כבר הודיע השבוע כי לא יהסס לצאת לשביתה כללית במשק אם דרישתו לרשת ביטחון לא תתקבל.

 

ממשרד האוצר נמסר כי המשרד בוחן את כל האופציות העומדות לרשותו, ועדיין לא הגיע לכדי החלטה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
כמה תעלה הרשת? עיני
צילום: ירון ברנר
מומלצים