שתף קטע נבחר

פרשנות: רשת הביטחון זה טוב לבורסה

כולם מדברים על השפעת פריסת רשת הביטחון הפנסיוני על ציבור החוסכים, אך יישום מוצלח של התוכנית גם ירגיע את הפאניקה בשוק ההון ויתן דחיפה משמעותית לפעילות בבורסה

כבר שבועות רבים שהבורסה בתל אביב רושמת תנודות חדות, הן בשוק המניות והן בשוק האג"ח הקונצרני. תנודות אלה מדגישות למעשה את המצב הנפשי בו שרוי השוק - מצב של פאניקה והיסטריה. כל ידיעה מקפיצה את השוק למעלה וכל הודעה ופרשנות מורידה אותו למטה, (ולהיפך, כמובן).

 

השוק, בימים סוערים אלה, צמא לידיעה מרגיעה מצד קובעי המדיניות. אך נשאלת השאלה האם רשת הביטחון שמציג משרד האוצר היא אכן התרופה לה זקוק שוק ההון, וכיצד תשפיע תוכנית זו על השוק בטווח הארוך?

 

לרשת הביטחון הנרקמת יש שני תפקידים עיקריים: הראשון והברור הוא להעניק מענה לבעיית החוסכים המבוגרים, העומדים לצאת לגמלאות וטווח ההשקעה שלהם אינו ארוך, ואינו מאפשר להם לחכות ולראות את השוק מתקן כלפי מעלה. תפקיד זה, למרות שהוא מהווה את גולת הכותרת של רשת הביטחון, הוא בעל חשיבות והשפעה פחותות מבחינת שוק ההון עצמו.

 

התפקיד השני של רשת הביטחון, שהוא החשוב והמשפיע יותר על השוק, הוא התפקיד הפסיכולוגי: לתת לציבור המשקיעים והחוסכים תחושה כי קובעי המדיניות שומרים על כספם, ויוצרים מצב של אמון במערכת.

 

הקופות לא היו ערוכות - ונאלצו למכור את האג"ח

אין זה סוד כי אחד הגורמים למשבר המקומי בשוק קופות הגמל הוא העובדה שהציבור נכנס למצב של פאניקה -החוסכים משכו את כספם מהקופות, או לחילופין העבירו את כספם מקופת גמל במסלול דינאמי לקופה אחרת במסלול סולידי.

 

הבעיה הגדולה שנוצרה היא שקופות הגמל, שאופן ניהול ההשקעות בהן הוא לטווח ארוך, לא היו ערוכות לשיעור כזה של משיכות. קופות רבות החזיקו באג"ח קונצרניות והיו זקוקות לפתע לנזילות גבוהה, ולכן לא נותרה להן ברירה, אלא לבוא לשוק ולמכור את אחזקותיהן - לפעמים גם במחירי רצפה. דבר זה יצר עודף היצע בשוק והוריד את מחירי אגרות החוב כלפי מטה.

 

לכן, נכון לומר כי אם רשת הביטחון אכן תשיג את מטרתה ותיצור תחושת אמון בציבור, המהלך ייתן "באז" רציני לשוק. רגיעה בקרב הציבור תוציא את מנהלי ההשקעות בקופות הגמל ממצב של מגננה בו הם נמצאים כיום, והם יוכלו לחזור ולהשקיע בשוק בצורה מתונה עם ראייה לטווח ארוך.

 

אחת הבעיות העומדות כיום בפני שוק ההון, היא הפחד מפני התייבשות. למה הכוונה? במהלך השנים האחרונות חלו תמורות רבות בשוק והוא נפתח למשקיעים זרים. היקפי המסחר עלו בצורה מסחררת ונוצרה אווירה של שוק מפותח וגלובלי. הצלחה של רשת הביטחון ותכנית ההאצה כולה תמנע את המשך הפאניקה, תאפשר למנהלי ההשקעות להמשיך ולקחת הזדמנויות מושכלות בשוק ההון - וכפועל יוצא מכך תעצור את התייבשות הפעילות המפותחת.

 

בנוסף, חשוב שפקידי האוצר ילמדו לקחים גם ממה שקרה וקורה במשבר הנוכחי, ויהדקו את הפיקוח על הנעשה בשוק. אחד הרעיונות, שניתן ללמוד מפעילות הפיקוח על הבנקים, הוא יצירת חובת נזילות גבוהה בקופות הגמל, אשר תמנע מצב שבו הקופות מגיעות למצב של נזילות נמוכה - עקב המשיכות הגבוהות של העמיתים, ונאלצות לבצע מכירה מאסיבית של נכסים במחירי רצפה.

 

כולי תקווה כי אכן התכנית הזו תיצור ותחזק את אמון המשקיעים במדינה ובשוק, ושהאמון הזה לא יישחק לאורך זמן.

 

 

תהילה ויסברג משמשת כסמנכ"ל בחברת השקעות


פורסם לראשונה 26/11/2008 23:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התוכנית תמנע התייבשות בשוק
צילום: AP
מומלצים