שתף קטע נבחר

המחשב והתור: הליכודניקים יצביעו עד 1 בלילה

מועד נעילת הקלפיות נדחה בשעתיים. בצמרת המפלגה אף שקלו יום הצבעה נוסף. בכירים האשימו: ההיערכות הייתה לקויה מלכתחילה, העומס היה צפוי. ארדן: "חש צער וקצת בושה". נתניהו: "אין ספק שלהצבעה הממוחשבת יש עוד מרחב רב להשתפר". מנכ"ל הליכוד: מתנצל - בואו להצביע

כמו מזכ"ל העבודה לפני שבוע, גם מנכ"ל הליכוד נאלץ להתנצל ולקרוא: למרות הכל, בואו להצביע. הערב (יום ב') הודיעה ועדת הבחירות המרכזית של הליכוד על הארכת ההצבעה בשעתיים - עד ל-1 בלילה - בעקבות התורים האינסופיים שעדיין משתרכים בקלפיות.  

 

הבעיה נוצרה בעקבות המעבר להצבעה אלקטרונית - אשר כזכור, הפילה

 את הפריימריז בעבודה ודחתה אותם ביומיים. המצביעים "נתקעו" בעמדות ההצבעה זמן רב, ואם בכך אין די - בכמה מקומות בפריפרייה המחשבים פשוט לא פעלו. גם התקלה בירושלים שיבשה הבוקר את ההליך הדמוקרטי. "אנשים פשוט התייאשו מהתור והלכו הביתה", העידו פעילים בליכוד. נתניהו סיכם הערב קצרות את מורת רוחו: "אין ספק שההצבעה הממוחשבת - יש לה עוד מרחב רב להשתפר. זה ברור".   

 

"אני מתנצל על עוגמת הנפש וקורא לאנשים לבוא ולהצביע עוד הלילה", הפציר מנכ"ל המפלגה, גדי אריאלי. "אני חש צער וקצת בושה", סיכם ח"כ גלעד ארדן את הפיאסקו. ואילו משה פייגלין, שמאשים את נתניהו בחבלה מכוונת בהצבעה בעקבות הארכתה, אמר: "זו לא הפעם הראשונה בה משנים בליכוד את כללי המשחק. אני כבר רגיל לזה".   

 

יום הבוחר:

 

שיעור ההצבעה עומד הערב על 45%, והחצים כבר נשלפים: "ההיערכות ליום הבחירות הייתה לקויה, כל התוכנית הייתה לקויה", מאשימים בכירים במפלגה. "פרשו מספר מאוד קטן של אתרים ומספר מאוד קטן של עמדות הצבעה. ניתן היה לחשב מראש באופן פשוט, שמספר העמדות לא יכול יהיה לעמוד בעומס של המצביעים. מדובר בפאשלה ענקית, דווקא מכיוון שניתן היה לצפות את זה".  


בנייני האומה, הערב (צילום: דודי ועקנין)

 

בסביבתו של בנימין נתניהו מודאגים מאוד נוכח שיעור הצבעה הנמוך, אשר יסייע - לפי כל ההערכות - למחנה פייגלין, אותו מבקש היו"ר לדחוק מרשימת המפלגה לכנסת. אנשי פייגלין מצידם איימו לעתור לבג"ץ, בעקבות ההצעות להאריך את ההצבעה ביממה נוספת. פעילי שטח רבים הזהירו כי הדבר יהווה פגיעה חסרת תקדים בדמוקרטיה. גם בכירים בתנועה הודו שתהיה זו טעות לקיים הצבעה גם מחר - אפשרות שטרם נפסלה באופן סופי.

 

לכל אורך היום התנהלו הבחירות בעצלתיים, אך אלה שטרחו ובאו נראו משועשעים מחוץ לקלפיות. רק עם רדת החשכה, כאשר מועד הנעילה הלך והתקרב - החליפו העצבים את החיוכים.  


פורסם לראשונה 08/12/2008 20:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עומדים ולא עומדים בעומס
צילום: דודי ועקנין
שכנוע אחרון
צילום: AFP
מומלצים