שתף קטע נבחר

יו"ר הבית היהודי: יש אצלנו גם "כיפות שקופות"

במסיבת עיתונאים ראשונה כיו"ר המפלגה אמר פרופ' דניאל הרשקוביץ כי "הבית היהודי" היא לא מפלגה של דתיים בלבד. ובינתיים, הקרב מול הליכוד - שם נבחרו שישה דתיים - מתחמם

סאגת בחירת היו"ר כבר מאחוריהם, אבל במפלגת "הבית היהודי" התעוררו הבוקר (יום ג') לכאב ראש קשה לא פחות - נבחרת ימנית לליכוד, עם לא פחות משישה מועמדים דתיים במקומות ריאליים. גורמים במפלגה הודו היום כי "הרשימה של הליכוד יוצרת בעיה", והקרב על הבוחרים הפוטנציאלים כבר יוצא לדרך. 

 

בצהריים ערכה המפלגה מסיבת עיתונאים ראשונה עם יו"ר המפלגה הנבחר, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ. "הבית היהודי היא לא מפלגה של דתיים", אמר. "בין בוגרי החינוך הדתי יש כיפות סרוגות, כיפות שחורות וגם כיפות שקופות - כל אלה יש להם מקום אצלנו, ולא רק להם. גם בציבור החילוני יש קהל גדול שקשור בנימי נפשו לעם ישראל וארץ ישראל - והבית היהודי הוא הבית שלהם".

 

הרשקוביץ אמר כי הבית היהודי "היא לא מפלגת ימין ולא מפלגת שמאל", ויהיה בה חופש הצבעה בעניינים מדיניים. ואולם

בדבריו גם הבהיר את עמדתו שלו,

 לפיה "כל ישראל היא חלק מארץ ישראל, ויהודים צריכים לשבת בכל הארץ. זה לא צריך את האישור שלי".

 

לדבריו, הציונות הדתית עולה כעת על דרך חדשה, שבה היא רואה את עצמה כשותפה מובילה בהנהגת מדינת ישראל בכל התחומים. בהתייחסו לטענות על האנונימיות שלו כמי שמכהן בראש המפלגה אמר: "זהו המום שעובר הכי מהר".

 

האלוף במיל', יעקב עמידרור, המשמש כיו"ר המועצה הציבורית של התנועה, הבהיר את הסיבה לבחירתה במועמד אלמוני מהבחינה הציבורית: "לא בטוח שהשמות המוכרים היו מביאים איתם יותר קולות. אני מרגיש שההחלטה נכונה ושהנזק שלה קטן יותר מבחירה באחד הוותיקים שיביאו איתם זכרונות ישנים לשולחן המפלגה".

 

הליכוד ינגוס בבית היהודי?

קודם למסיבת העיתונאים הגיבו במפלגה לתוצאות הפריימריז של הליכוד. חבר המועצה הציבורית של המפלגה, ד"ר אשר כהן, אמר היום בשיחה עם ynet כי התוצאות בליכוד מעמידות את הבית היהודי בפני התמודדות לא פשוטה. "הבעיה היא לא הנטייה ימינה, כי כולם יודעים איפה אנחנו ואיפה הם, אלא ששת המועמדים הדתיים, שלפחות שניים-שלושה מהם יכלו להשתלב בקלות ברשימה שלנו, כולל נשים. 

 

"הקרב שלנו לא מתנהל על 25 אלף הקולות הקבועים של מרזל, אלא על אלו המתנדנדים בין הליכוד לבין בית היהודי, ועל אלו שכבר הכריעו לטובת הליכוד - שם נמצאת המסה גדולה". כהן הבהיר כי "הבית היהודי לא מסיר את הדגל של ארץ ישראל, שהרי פוטנציאל המצביעים הוא בוודאי ימני ברובו, אך במקביל אליו יונפו עוד כמה דגלים חינוכיים וחברתיים, שהיו עד עכשיו 'בחצי התורן'". 

  

"זה סלומיאנסקי או דיין"

לעומת כהן, יושב ראש המפד"ל ח"כ זבולון אורלב, המתמודד על מקום ברשימת הבית היהודי לכנסת, אמר ל-ynet כי אינו מוטרד מהתוצאות בליכוד. "חשוב להבין שהקרב הוא לא מול ה-20-30 הראשונים בליכוד, אלא מול אלה שאחריהם. אלו עלולים להיכנס לכנסת על חשבון חברי הבית היהודי", אמר. "הציבור הדתי יצטרך להכריע בין זבולון אורלב וניסן סלומיאנסקי לבין עוזי דיין ואסף חפץ, ואני חושב שאין כאן בכלל דילמה".  

 

אורלב טוען כי למרות ריבוי הכיפות הסרוגות והמועמדים הימניים, אין ברשימת הליכוד שום דבר ממה שהבית היהודי מייצג: "יש לנו מחלוקת קשה מאוד עם המפלגה הזו על דמותה היהודית של המדינה, על אופי השבת, על המעמד אישי, מעמד בתי הדין ואפילו מעמד בג"ץ. במובן מסוים יש שם הרבה 'אלילי בג"ץ'".

  

בנושא החינוך - אחד מדגליה של המפלגה החדשה - אמר אורלב: "לימור לבנת לא הצליחה להשיג אפילו את יולי תמיר, והיא פגעה בחינוך הדתי יותר מכל שרי החינוך שהיו. עד היום אנחנו סובלים מהדבר הזה. אני מקווה שהציבור יהיה חכם, יגלה אחריות ולא ייכנס לכל מיני הרפתקאות עם מפלגה שמתאימה לו רק למראית עין. מי שרוצה להגשים את משנתו ואורח חייו באורח מלא - יש לו את הבית היהודי". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרשקוביץ. לא רק לדתיים
עמידרור. בראש המועצה
צילום: אמיר כהן
מומלצים