שתף קטע נבחר

אורי אורבך אישר: רץ לכנסת עם הבית היהודי

עוד עיתונאי בדרך לכנסת: המועצה הציבורית של המפלגה הציעה לאורבך מקום בחמישייה הראשונה, והוא הסכים: "לפעמים מקבלים החלטות שיש בהן ויתורים". הערב תקבע סופית הרשימה לכנסת, אורלב בלחץ

אמר את המילה האחרונה: העיתונאי אורי אורבך הוא האחרון בשורת אנשי התקשורת לחצות את הקווים ולעבור לכנסת. היום (ד') הוא השיב בחיוב להצעת המועצה הציבורית של מפלגת "הבית היהודי", להצטרף למפלגה כמועמד באחד מחמשת המקומות הראשונים ברשימתה לכנסת.

 

"אני לא מרגיש שמיציתי את עיסוקי בתקשורת, וודאי שלא חיפשתי לעצמי עיסוק חדש", אמר אורבך בשיחה עם ynet. "אבל אני חושב שאת המעט שצברתי בשנותיי כעיתונאי ופובלסציסט אוכל להביא לידי ביטוי גם בכנסת. עצוב לי מאוד שלא אצטרך יותר לעמוד בדד-ליינים של עיתונים ותוכניות רדיו, אבל לפעמים מקבלים החלטות שיש בהן ויתורים. זהו בהחלט אתגר מעניין".

 

על המפלגה אליה הצטרף אמר אורבך: "התפקיד שלה הוא לאחד את הציונות הדתית כולה מבחינה פוליטית, ואני חושב שזה אפשרי.

 אף אחד לא מתבקש לשנות את עמדותיו כדי להיות חלק מהמפלגה, ואני חושב שההבדלים הקיימים לא מצדיקים כמה בתים נפרדים. הרעשים והחריקות שכולנו שומעים מכיוון המפלגה הזו בימים האחרונים הם רעשי הבנייה, והדבר טבעי. אני מאמין שאחרי שהבניין יעמוד נוכל לעשות חנוכת בית יהודי כמו שצריך".

 

אורבך מצטרף בביצה הפוליטית לעיתונאים שכבר חצו את הקווים: גדעון רייכר הודיע השבוע על הצטרפותו לגמלאים, ודניאל בן-סימון השתלב לאחרונה במפלגת העבודה. שמותיהם של מרב מיכאלי וניצן הורוביץ הוזכרו כמועמדים למפלגת השמאל החדשה.

 

מה עם התוצאות מהאינטרנט?

היום מכונסים בשדרות חברי המועצה הציבורית בראשות יעקב עמידרור כדי להרכיב את רשימת המועמדים לכנסת, בצל איומי פרישה מימין ומשמאל. ובמפלגה מקווים כי הרשימה תוצג בשעות הערב. אורבך, איש ynet, ידיעות אחרונות, גל"צ וערוץ 2, ישובץ לפי ההערכה במקום החמישי.

 

מבנה הרשימה המסתמן:  

1. יו"ר המפלגה, דניאל הרשקוביץ.

2-3. חברי כנסת מכהנים.

4. אשה / נציג הפריפריה.

5. "הצנחת יו"ר" - אורי אורבך.

6. ח"כ מכהן/ אשה/ נציג הפריפריה.

7. ח"כ מכהן.

8. מועמד חילוני.

 

רבנים ופעילים המזוהים עם הפלג הימני במפלגה טוענים כי במפלגה מתעלמים לחלוטין מרצון הציבור ל"מועמדים בעלי קו ימני מובהק", והם מאיימים להקים תנועת ימין חדשה. בהודעה שפרסם "פורום רמות שפירא", הכולל כ-50 רבנים ופעילים מהפלג הימני בבית היהודי, נטען כי תוצאות ההצבעה באינטרנט כלל לא הוצגו בפני חברי המועצה הציבורית, אף שבמפלגה התחייבו כי יתחשבו ברצון הציבור.

 

"בבחירות למפלגה אשר נערכו באתר האינטרנט על ידי כלל הציבור עולה בברור כי מועמדים בעלי קו ימני מובהק (יוצאי האיחוד הלאומי) זכו בתמיכה גדולה בהרבה על פני מועמדים יוצאי המפד"ל", נמסר מהפורום. הפעילים דורשים מחברי המועצה מטעמם לא להשתתף בישיבה היום, אם ראשיה לא יציגו בפניהם ובפני הציבור את תוצאות הצבעת האינטרנט.

 

בכינוס חירום בסוף השבוע דנו אנשי הפורום באפשרות פרישה, והתאחדות עם מפלגות "התקווה" ו"ארץ ישראל שלנו". בסופו של דבר הוחלט לפרסם קריאה לאחדות המחנה כשלצדה הוצגו דרישותיהם כתנאי להמשך השותפות, בהן הצבעה אחידה של כל חבר הכנסת "נגד כל מגמה של נסיגה, עקירה והפקרת הביטחון", פרישה מממשלה המקדמת צעדים של "נסיגה ו/או גירוש", והצגת רשימת מועמדים שמורכבת ברובה מאנשי האיחוד הלאומי.

 

משחקי כוח על המקום השני

בתוך כך נשמעים איומי פילוג גם משמאל. גורם המקורב לח"כ זבולון אורלב הזהיר בשיחה עם ynet כי "אם הוא יהיה מספר שלוש - הוא פשוט לא יהיה. אם כך תחליט המועצה, אין שום מצב שהוא יישאר בבית היהודי, וברוך ה' לא חסרות לו הצעות". הוא הוסיף כי "עם ערסים צריך להתנהג כמו ערסים, וזה ממש לא סתם איום".

 

אורלב עצמו הכחיש את הדברים ואמר, "אין שמץ של אמת באיום. מי שאומר דבר כזה אינו מקורב אלי, אלא גורם עויין המעוניין להזיק לי, וודאי שלא מדבר בשמי".

 

במועצת הבית היהודי מעריכים כי אנשיו של אורלב מנסים להפעיל לחץ על החברים לקראת הצגת הרשימה. עם זאת חוששים במפלגה כי אורלב לא יסכים להצבתו במקום השלישי אם יריבו, ח"כ אורי אריאל, יהיה בשני, ואנשיו פועלים לבחירתם של צבי הנדל או בני אלון למקום זה.

 מעבר למאבקים אלו, יש להזכיר שעם מינויה, התחייבה המועצה לשלב בעשירייה הראשונה שתי נשים ושני מועמדים שאינם דתיים.

 

מהבית היהודי נמסר בתגובה כי יו"ר המועצה הציבורית, יעקב עמידרור, נחשף לתוצאות ההצבעה באינטרנט, ורשימת 40 הראשונים שנבחרו על ידי הגולשים דומה מאוד לרשימה הסופית המובאת לדיון. "המועצה מכבדת את כל הפורומים והציבורים שדורשים את טובת המפלגה והיא מנהלת את דיוניה והחלטותיה על פי מתווה המקובל על החברים", נמסר מהמפלגה, "בעזרת השם ביממה הקרובה תיבחר הנבחרת הראויה והטובה ביותר לכנסת ה-18".


פורסם לראשונה 17/12/2008 12:03

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורי אורבך. בחמישייה
צילום: תומר ברזידה
אורלב. מאבקי כוח
צילום: גיל יוחנן
הרשקוביץ. כאב ראש
מומלצים