שתף קטע נבחר

"התקבלו אזהרות על מאדוף כבר ב-1999"

ראש רשות ניירות ערך האמריקנית כריסטופר קוקס הודה כי הרשות קיבלה אזהרות חוזרות ונשנות לגבי הונאת מאדוף במשך עשור, אך מעולם לא פתחה בחקירה. מאדוף ייעץ בעבר לממשלת ארה"ב כיצד להגן על משקיעים מהונאות

ההונאה הגדולה בעולם היתה יכולה להימנע אילו רשות ניירות ערך (SEC) האמריקנית היתה בודקת את האזהרות שקיבלה לגבי התנהלותו הפיננסית של ברנרד מאדוף במשך שנים. כך הודה אתמול (ג') ראש ה-SEC כריסטופר קוקס, שאמר כי הרשות קיבלה אזהרות חוזרות ונשנות, אך אף אחת מהן לא הובילה לפתיחה בחקירה.

 

 

 

לדברי קוקס, כשבדק את הפיקוח של הרשות על עסקי ההשקעות של מאדוף, גילה כי "האשמות אמינות ומפורטות" הובאו באופן "חוזר ונשנה" לידיעת ה-SEC, אך הרשות לא נתנה המלצות לחקור את ההאשמות.

 

האזהרות לגבי מאדוף החלו להתקבל כבר בשנת 1999, לפני שקוקס מונה לתפקידו ב-2005. ב-2006 נרשם מאדוף כיועץ כלכלי ל-SEC. הרשות הודתה כי לא חקרה את עסקי הייעוץ של מאדוף אפילו לאחר שנרשם לפני שנתיים. מאדוף שימש כיועץ רשמי של ממשלת ארה"ב, ובין השאר ייעץ לממשלה על הדרכים להגן על משקיעים מהונאות.

 

לפני כשבוע הודה ברנרד מאדוף (70), לשעבר יו"ר דירקטוריון נאסד"ק, בפני שני בניו כי הוא "גמור", ושחברת ההשקעות שלו היא בסך הכל הונאת פונזי אחת גדולה. מאדוף הודה בפני בניו, שעבדו בשבילו, שהוא מאמין שההפסדים מגיעים לכ-50 מיליארד דולר - ההונאה הגדולה בהיסטוריה.

 

חברת ההשקעות שלו, שפורקה על ידי הממשלה, גרמה להפסדים של מיליארדי דולרים במוסדות פיננסיים גדולים, קרנות צדקה, תוכניות פנסיה וחסכונות אישיים.

 

הרשות נמצאת תחת לחצים כבדים להסביר כיצד הצליחה לפספס הונאה בהיקף גדול כל כך. קוקס אמר כי לנוכח הכישלונות המרובים והברורים כל כך, הורה למפקח הכללי של הרשות לחקור את הקשרים בין סגל ה-SEC לבין מאדוף ומשפחתו. אחד הקשרים שיעמוד לחקירה הוא קשר הנישואין בין אחייניתו של מאדוף לבין בכיר במשרד החקירות והבדיקות של ה-SEC.

 

בתוך כך דווח כי חוקרים שבודקים את ספרי החשבונות של מאדוף לאחר פירוק החברה גילו כי המשקיע זייף מסמכים כדי להסתיר את הפסדיו העצומים מפני המשקיעים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
קוקס: יחקרו הקשרים בין משפחת מאדוף לרשות
צילום: רויטרס
מומלצים