שתף קטע נבחר

פאר ויסנר מ"הירוקים": אני הולך בדרכו של אל גור

היו"ר צירף את פליטי "חץ" - שמספקים מיליונים של מימון מפלגות - ומבטיח ש"אנחנו מפלגת הירוקים האמיתית". אבל פעילי סניפים מוחים: פורז תמך בפגיעה במדבר, האנשים ברשימה לא ראויים

ירוק בחוץ, ולא בפנים? חבירתה של מפלגת חץ של אברהם פורז - יחד עם כספי מימון המפלגות שלה - למפלגת הירוקים, וההחלטה לרוץ ברשימה משותפת בבחירות הקרובות, עוררה מחאה קשה בקרב הפעילים. אלו טוענים שהצעד מנוגד לעקרונות המפלגה, וכי חץ הפוכה בתפיסת עולמה מהירוקים.

 

 

"זו טיפשות גדולה לחשוב שהמהלך הזה יעזור לנו בקלפי", אומר גיל יודפת, יו"ר סניף הירוקים בראשון לציון. "במקום אידיאולוגיה, מנסים למכור סלבריטיז. זה ליקוי מאורות אחד גדול".

 

הבוקר (ג') הציגה מפלגת הירוקים את רשימה לכנסת - כשבחמשת המקומות הראשונים משובצים השרים לשעבר אילן שלגי (מקום 2) ואברהם פורז (5) ממפלגת חץ (שינוי לשעבר). במקום השלישי ברשימה שובצה העיתונאית אריאלה רינגל הופמן ובמקום הרביעי, ד"ר רפי קישון. את הרשימה יוביל היו"ר, פאר ויסנר.


ויסנר, היום במסיבת העיתונאים (צילום: ירון ברנר)

 

"אנחנו מפלגת הירוקים האמיתית, אנחנו האמנו בקידום הנושא בפוליטיקה לפני כולם, ואנו קוראים לכל מי שעדיין לא מצאו את דרכם להפסיק את המאבקים ולחזור הביתה", אמר היו"ר ויסנר על רקע הפילוג בקולות הירוקים והמאבק מול מפלגת התנועה הירוקה-מימד.

 

על יעדיה של המפלגה, אמר ויסנר: "לצערנו, אנו מגינים על הגבולות ומפקירים את הסביבה. הטרור לא יוכל לשמש עוד כתירוץ לטמטום. הגיע הזמן שנפסיק לנהוג כנוודים בארצנו אלא כמי שרוצים לחיות כאן. אם תציעו לפלסטינים את רמת חובב בחינם, הם בעצמם לא ירצו זאת". על עצמו העיד ויסנר: "אני הולך בדרכו של אל גור".

 

במסיבת העיתונאים הוצגו "הכוכבים החדשים", אילן שלגי ואברהם פורז. שלגי, חרף העובדה כי כיהן כשר לאיכות הסביבה חמישה ימים בלבד, סיפר כי ביקש בזמנו את התפקיד כיוון שהעריך את חשיבותו העצומה. פורז, לעומתו, הציג את רשימת הישגיו בתחום הירוק ב-18 שנות כהונה בכנסת, בהם חקיקת חוק דלק ירוק, חוקי צער בעלי חיים, חוק הפיקדון ומאבק בתכנית ספדי.

 

רינגל הופמן? לא מוסיפה דבר

גורמים במפלגת הירוקים, עם זאת, מתקשים לקבל את הצגתו של פורז כ"ירוק". לדבריהם, מי שהתבטא בעבר נגד שטחים פתוחים בישראל, לא יכול להתמודד מטעמם לכנסת. כמו כן, הם מתקשים להבין כיצד איש שמייצג כעורך דין חברות לקידוח נפט בשטחי שמורת מדבר יהודה, קורא לעצמו איש איכות סביבה.

 פורז עצמו התבטא בעבר בעניין קידוחי הנפט בשמורה, ואמר: "מדובר בסך הכל בעוד מקום במדבר, לא באזור עם ערכי טבע".

 

"לא לילד הזה פיללנו", אומר יו"ר סניף הירוקים בראשון לציון, גיל יודפת, שמגדיר זאת כ"יום עצוב למפלגת הירוקים". לדבריו, "לקחו את פליטי שינוי וצירפו אותם, ולפתע בנבחרת הזו כמעט ואין אנשי סביבה. זו טיפשות לחשוב שזה יעזור לנו בקלפי - מי שרוצה להצביע לירוקים, יחשוב עכשיו פעמיים. הרי אנשי שינוי פסולים מראש בעיני חלק מהציבור בגלל עמדותיהם. זה לא מי שרצינו שייצג אותנו".

 

על התנהלות היו"ר ויסנר, אומר יודפת: "אמרו על היו"ר ויסנר שהוא פוליטיקאי - ואנחנו נלחמנו וטענו שזה לא נכון. ועכשיו הוא מוביל מהלך שמוכיח שהטוענים נגדו צדקו. אנחנו, הפעילים, רואים זאת בחומרה ונשקול את צעדנו".

 

גם יו"ר הירוקים בסניף הרצליה, דרור עזרא, מתנגד לרשימה שהוצג. "פורז לא יכול להיות ברשימת הירוקים משום שההתבטאויות שלו מייצגות תפיסת עולם הפוכה.

 רינגל הופמן לא יכולה להיות בירוקים, משום שהיא לא מוסיפה דבר ואין לה ניסיון. אף אחד מהם לא פעיל בתחום, בעוד שאנחנו עובדים שנים".

 

ואם לא די במחלוקות הפנימיות, מול הירוקים עומדות כמה סוגיות משפטיות. בנוסף לעתירה שהגישה חברת הירוקים, הדס שכנאי לבית המשפט, בדרישה לערוך בחירות לראשות המפלגה, הגישה הבוקר עמותת אומ"ץ עתירה לבג"ץ - התובעת מיו"ר מפלגת חץ, אברהם פורז, להשיב לקופת המדינה שישה מיליון שקלים, אותם קיבלה המפלגה כמימון מפלגות בבחירות לכנסת היוצאת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ויסנר ופורז. "גם הפלסטינים לא ירצו את רמת חובב"
צילום: ירון ברנר
אילן שלגי. מקום 2
צילום: ירון ברנר
ד"ר רפי קישון. מקום 4
צילום: ירון ברנר
פורז. מימון מפלגות
צילום: ירון ברנר
מומלצים