שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

הערכת מצב: היום צפויה הסלמה בירי הטילים

ראש הממשלה ושרי הביטחון והחוץ קיימו הערכת מצב כדי לדון בתרחישי היום שאחרי. במערכת הביטחון מעריכים שארגוני הטרור ינסו לירות רקטות רבות ואף לבצע פיגועים. מאות חיילים יגיעו לדרום כדי לשכנע אזרחים להיכנס למרחבים המוגנים

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שר הביטחון, אהוד ברק, ושרת החוץ, ציפי לבני, קיימו אמש (שבת) הערכת מצב עם בכירים במערכת הביטחון. המטבחון הנחה את צה"ל להיערך להסלמה ברצועת עזה - חמאס וארגוני הטרור צפויים להגביר את ניסיונם לשגר רקטות ופצצות לעבר ישראל, וכן לנסות לבצע פיגועים, בהם מחבלים שייצאו מיהודה ושומרון.

 

מבצע "עופרת יצוקה" - עדכונים אחרונים:

 

הערכת המצב שהתקיימה בלשכת ראש הממשלה בתל אביב נמשכה יותר משעתיים. בדיון השתתפו שלושת חברי המטבחון - אולמרט, ברק ולבני - שנועדו עם ראש המוסד, מאיר דגן, ראש שירות הביטחון הכללי, יובל דיסקין, והרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי.

 

המשתתפים בדיון עודכנו כי חמאס וארגוני הטרור האחרים הפועלים בעזה הופתעו מהפעולה עצמה, מהיקפה ומעוצמתה. ההערכה היא שהמחבלים יבקשו לנקום את הפגיעה הקשה בהם. גורמי המודיעין שהשתתפו בדיון סברו כי הפעולה עלולה להביא להסלמה בשיגורי הרקטות ופצצות המרגמה לכל ערי הדרום הנמצאות בטווח. לא פחות חמור מזה, מחבלים מעזה ובעיקר מיהודה ומשומרון - לרבות ירושלים - עלולים לנסות לבצע פיגועים נגד אזרחי ישראל.

 

שר הביטחון ברק סקר בהרחבה את נושא מוכנות העורף. לחברי המטבחון הוצג תחקיר בנוגע לירי הרקטה שגרמה למותו של בבר וקנין מנתיבות. צה"ל הביע דאגה מכך שתושבים רבים בדרום אינם נשמעים להוראות ומעדיפים להסתובב ברחובות, להתקהל סביב מקומות נפילת רקטות, הרחק מהמרחבים המוגנים. לפיכך, הוחלט לשגר לאזור מאות חיילים מפיקוד העורף כדי לסייע בהגברת המודעות.

 

מה יעשו הילדים אחרי החג?

הבוקר יתקייים דיון מקיף לקראת חזרתם של ילדים ובני נוער לבתי הספר בתום חופשת החנוכה. בהערכת המצב בלשכת ראש הממשלה נקבע כי אם אכן תהיה הסלמה, ילדים בטווח הפגיעה כנראה לא ישובו ללימודים. בדיון זה ישתתפו הגורמים הרלוונטים ממשרד החינוך, צה"ל והרשויות המקומיות. לפי שעה, לא התקבלה החלטה סופית בנושא.

 

החלטה נוספת שעלתה במהלך הפגישה בלשכת אולמרט היתה להקים מחדש צוות בין-משרדי שיביא המלצות והצעות החלטה בפני המטבחון, הקבינט והממשלה. מדובר בצוות שזכה לשבחים בדו"ח וינוגרד, שם כונה "צוות טורבו" על שמו של ראש מטה ראש הממשלה, יורם טורבוביץ', שתיאם בין כל גופי הממשלה במלחמת לבנון השנייה. בראש הצוות יעמוד הפעם יועצו המדיני של ראש הממשלה, שלום תורג'מן, ויצורפו נציגים מהמוסד, שב"כ, אגף תכנון בצה"ל, אמ"ן, משרד החוץ, ראש המל"ל והמזכיר הצבאי.

 

בלשכת ראש הממשלה אמרו הלילה שלא נערך כל דיון על הפסקת מבצע "עופרת יצוקה". בכיר בלשכה אמר כי לפי שעה אין כוונה לדון בשאלה הזו. אולמרט שוחח עם מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, בהמשך לשיחות שלו ושל לבני עם מנהיגים ברחבי העולם. המטבחון מעריך שהקהילה הבינלאומית נותנת מרחב לישראל לפעול מול חמאס, משום שהתקבלה עמדת הממשלה, לפיה מדובר בהגנה עצמית על אזרחים. "יש בידי צה"ל אורך נשימה לפעול להשגת היעדים שהוגדרו לו על ידי הקבינט וראש הממשלה", אמר הבכיר.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט בהודעה על פתיחת המבצע
צילום: רויטרס
תקיפה בעזה, אמש
צילום: AP
רצועת עזה פעולה צבאית רקטות קסאם צה"ל
צילום: רויטרס
מומלצים