שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

קטיושות באשקלון: הרוג ו-16 פצועים באתר בנייה

סדרת פיצוצים החרידה הבוקר את העיר. בפגיעה באתר בנייה, בו עבדו בעיקר פועלים ערבים, נפגעו 17 בני-אדם. גם בשדרות ספג מבנה פגיעה ישירה - זוג קשישים שהיה בו לקה בחרדה. ובצפון אשקלון אירע נס חנוכה: נהג אוטובוס הספיק לעצור, הנוסעים נמלטו לבית קפה - והגראד נבלם בעץ

בפעם השנייה מאז החל מבצע "עופרת יצוקה" בעזה, סופגת ישראל פגיעה קטלנית של רקטה - הפעם באשקלון: האני אל-מהדי, פועל בניין בן 27 מהיישוב ערוער שבנגב, נהרג.  

 

לקראת השעה 9:30 נשמעה לראשונה הבוקר (יום ב') אזעקה באשקלון, ולאחריה החרידה סדרת פיצוצים את העיר וסביבותיה. באחד המקרים הייתה זו פגיעה ישירה של קטיושה בבניין ספרייה שנמצא בבנייה, והתוצאה קשה: הרוג ו-16 פצועים, חמישה מהם באורח בינוני והיתר קל. הם הגיעו לבית-החולים ברזילי בעיר (מוקד טלפוני: 1255171). באתר עבדו ערבים-ישראלים.   

 

ניר מרציאנו, שמתגורר מול אתר הנפילה הקטלנית, סיפר ל-ynet: "הייתי בבית, שמעתי את האזעקה והשריקה ורצתי למרפסת. שמעתי פיצוץ קטן ולאחריו פיצוץ גדול יותר, שהרעיד את הבית ואת החלונות. זה היה פשוט מפחיד, העוצמה של ההדף ממש העיפה אותי פנימה". 


צילום: אמיר כהן

 

בסך-הכל נרשמו נפילות בשלושה אתרים. אחת הרקטות נפלה ליד מרכז מסחרי קטן בצפון העיר, ונבלמה על-ידי עץ ברחוב. רק בנס לא היו נפגעים או נזק רב, למעט פגיעה בכמה זגוגיות. באותה שעה ממש הגיע לאזור אוטובוס ובו נוסעים רבים. הנהג, ששמע את האזעקה, נעצר מול בית קפה, פתח את הדלתות - והנוסעים נמלטו לתוך בית הקפה כדי לתפוס מחסה.

 

דוד סעדון, שישב בבית-הקפה, סיפר ל-ynet: "שמענו את האזעקה ואז ראיתי את האוטובוס והאנשים שרצים ממנו בבהלה. שמענו פיצוץ חזק מאוד, שהרעיד את כל האזור. זה היה ממש נס כי יש כאן הרבה מאוד בנייני מגורי, זה אזור צפוף מאוד".  

 

קשישים ישבו בתוך בית שנפגע בשדרות

מאז שעות הבוקר המוקדמות לא פסקו המטחים, אם כי בינתיים, לא בהיקפים מהם חששו - ועדיין חוששים - במערכת הביטחון, על רקע התקדמות המבצע בעזה. מעת לעת נשמעים הדי פיצוץ ביישובים בעוטף עזה. בשדרות נרשמה פגיעה ישירה בחצר בית, עם נזק למבנה ולכלי-רכב. זוג קשישים, שהיו בבית, לא נפגעו אך לקו בחרדה.

 

בינתיים, בתוך רצועת עזה מנסים לאמוד את היקף הפגיעות. הלילה תקפו

מטוסי חיל-האוויר מבנה הצמוד לביתו של ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה. על פי דיווחי הפלסטינים, גם המבנה המאכלס את משרד הפנים העזתי הופצץ.

 

בחמאס ממשיכים לשדר כי לא יניפו "דגל לבן". במערכת הביטחון שבים ומזכירים כי ביכולתו של הארגון השולט בעזה לשגר רקטות בקצב של 200-100 ליום לחימה, ולפיכך התושבים נקראים להישמע להוראות פיקוד העורף, בהתאם למעגלי ההתרעה השונים.

 

התפתחויות נוספות: 

 

  • במה שנראה כפיגוע נקם על הנעשה בעזה, פתחו הבוקר שני שיפוצניקים ערבים במסע דקירה בקריית-ספר. אבי המשפחה ששכרה את שירותיהם נפצע קשה.

 

  • צה"ל סגר הבוקר לתנועת אזרחים כמה מכבישי הגישה לאזור עוטף עזה, ובמקביל החלו מספר כלי צבא כבדים לנוע לעבר גדר המערכת, ככל הנראה במטרה להתמקם באזורים מהם ניתן לשלוט בתצפית ובאש על ירי מהרצועה.

 

  • במערכת הביטחון מתייחסים לדיווחים, לפיהם גלעד שליט נפצע בהפצצה האווירית, כמניפולציה של חמאס. למשפחת שליט נמסר בנפרד כי לפי ההערכות, ינסה חמאס "לנגן" על עצביה בעניין זה, כדי להפעיל לחץ עקיף להפסקת המבצע.

 

  • בעולם ממשיכים לעקוב בדריכות אחר מבצע "עופרת יצוקה": קנדה האשימה הבוקר את חמאס בהסלמה, ואילו סין קראה לישראל לעצור את המבצע לאלתר. נשיא פקיסטן גינה את ישראל וקרא לקהילה הבינלאומית להתערב ולקדם הסדר ארוך טווח באזור.   

 

  • ראש הממשלה אולמרט יחרים את כנס הפגרה המיוחד היום בכנסת, שידון גם בהסלמה הביטחונית. לדבריו, אין זה הזמן לנאומים והצהרות.  

 

  • פיקוד העורף מרחיב את ההנחיות לתושבים, וגם בבאר-שבע וביבנה פותחים היום את המקלטים הציבוריים.  

 

בהכנת הידיעה השתתפו דניאל אדלסון וחנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגיעה ישירה באתר הבנייה
צילום: אמיר כהן
מומלצים