שתף קטע נבחר
צילום: AP

נזקי הרכוש מפגיעות הרקטות: כ-35 מיליון שקל

בחמשת ימי הלחימה הראשונים נפתחו ברשות המסים יותר מ-300 תיקים בגין נזקי רכוש לבתים ולמכוניות בקו העימות. המספר נמוך ממספר התיקים היומי שנפתח במלחמת לבנון ה-2

במהלך חמשת ימי הלחימה הראשונים של מבצע עופרת יצוקה נפתחו ברשות המסים יותר מ־300 תיקים בגין נזקים לרכוש. על פי חישוב שביצעה הרשות, נראה כי מספר התיקים שנפתחים מדי יום לחימה בעימות הנוכחי נמוך יותר ממספר התיקים היומי שנפתחו במלחמת לבנון השנייה, לפני שנתיים וחצי.

 

מבצע עופרת יצוקה:

 

ברשות המסים סבורים, כי בשלב זה עדיין מוקדם להעריך את שווי הנזקים, אך מהערכות גורמים שונים בענף עולה כי הנזק הישיר שנגרם לרכוש עד כה מגיע ל־35 מיליון שקל.

 

נציגי רשות המסים ושמאים מטעמם מגיעים לזירות נפילות הרקטות כדי להעריך את הנזקים ולפתוח תביעה בעניין. בעקבות התמשכות הלחימה הודיעה רשות המסים כי תתגבר את המוקדים הטלפונים הנותנים מענה לפניות הציבור. החל מהשבוע הבא יפעל המוקד 24 שעות ביממה.

 

בתוך כך נמשכים הקולות הקוראים למשרד האוצר לצרף גם את אשקלון, נתיבות, אשדוד ועוד יישובים שכבר נפגעו מהרקטות מעזה לרשימת היישובים המקבלים פיצויים בגין נזקים עקיפים. ערים אלו אינן נכללות כיום באזורי ספר שמקנים לנפגעים פיצוי על אובדן רווח שנגרם מפעולת איבה או ממצב לוחמה.

 

מדובר בעיקר בהפסדים כתוצאה מאובדן ימי עבודה ומאובדן רווחים על נכסים בלתי מנוצלים. שר האוצר רוני בר-און אישר העברת 2.2 מיליון שקל מדי שבוע לתקציב משרד הרווחה, כל עוד נמשכת הלחימה. התקציב ישמש להגברת פעילויות הרווחה באזור הדרום ובעוטף עזה, בעיקר בסיוע לתושבים בעלי צרכים מיוחדים.

 

עו"ד יריב שפרונג ממשרד דורון, טיקוצקי, עמיר ומזרחי פנה אתמול לבר־און בבקשה לקבוע נוהל, שלפיו כל יישוב שיספוג נפילת טילים יוכר כיישוב ספר שתושביו זכאים לפיצויי נזקים עקיפים. שפרונג הציע גם להחיל את ההכרה הזו על כל מקום שתושביו יידרשו להישאר בבתיהם על פי הוראות פיקוד העורף, גם אם טרם היו במקום נפילות. עו"ד אלי דורון ממשרד זה טוען שלהכרזה מיידית כזו מצד שר האוצר תהיה חשיבות רבה בהרגעת המגזר העסקי בדרום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זכוכית שבורה מפגיעת רקטה באשקלון
צילום: רויטרס
מומלצים