שתף קטע נבחר

צילום: AP

הפגנת ענק בסכנין: עופרת יצוקה - פשע מלחמה

ההפגנה הגדולה ביותר שידע המגזר הערבי בשנים האחרונות התקיימה בסכנין במחאה על פעולות צה"ל. המפגינים נופפו בדגלי אש"ף וקראו להעמיד לדין את אולמרט, ברק ואשכנזי בגין פשעי מלחמה: "מתנהל טבח בעזה"

עשרות אלפי בני אדם יצאו היום (שבת) לרחובות סכנין כדי להשתתף בהפגנה הגדולה ביותר שידע המגזר הערבי בישראל בשנים האחרונות. המפגינים מחו על מבצע "עופרת יצוקה" של צה"ל ברצועת עזה וקראו לשפוט את האחראים בגין פשעי מלחמה.

 

מבצע "עופרת יצוקה" - היום השמיני:

 

יושב ראש מפלגת בל"ד, חבר הכנסת ג'מאל זחלקה, ממשתתפי ההפגנה: "זו אכן ההפגנה הגדולה ביותר שידענו בעשור האחרון. הציבור הערבי מאוחד בדרישה להפסיק את המלחמה מיד". זחלקה קרא להעמיד לדין בינלאומי את ראש הממשלה, אהוד אולמרט, את שר הביטחון, אהוד ברק, ואת הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי. 

 

גם יושב ראש תנועת חד"ש, חבר הכנסת מוחמד ברכה, הגיע להפגנה בסכנין והכריז כי מדובר בצעד נוסף של מחאה על רקע "הטבח המתמשך נגד העם הפלסטיני בעזה. ההפגנה היא תשובה לאלה שמהמרים על המוטיבציה של האוכלוסייה הערבית להביע את עמדתה האיתנה נגד מנטליות הכיבוש והגזענות. אנחנו כאן ותמיד נהיה כאן עד שהמנטליות הזו וכל אלה שמיישמים אותה יעברו מן ההיסטוריה".

 

ראש העיר סכנין: "יחי השהידים"

חבר הכנסת ואסל טהא מבל"ד אמר בעצרת ההמונים: "זו אחת ההפגנות הגדולות שידענו, כי היא נוגעת לכל משפחה ומשפחה. אנשים מבקשים להביע את הכאב על ידי הזדהות עם בני עמנו. אני קורא לממשלת ישראל - די להרג, די לפשע. תפסיקו את ההפגזות ותנהלו משא ומתן אמיתי לשלום צודק עם כולם". 

איברהים זבידאת, המנחה של העצרת בסכנין, אמר בנאומו: "מכונת ההרג של ישראל צריכה להיפסק. אני קורא מפה לעם בעזה ואומר: אל תפחדו, אל תיכנעו, תחסמו אותם בדמכם כדי להקים את מדינת פלסטין שבירתה ירושלים. אנחנו בני פלסטין ונמשיך להגן עליה במאבק בנשמה, בדם ובשלום". הוא קרא לבני העם הפלסטיני בישראל להגיע ולתרום דם, כסף ואוכל.

 

"זו התהלוכה הגדולה ביותר בתולדות העם הפלסטיני בישראל", הכריז ראש העיר סכנין, מאזן גנאים. "אחוז הצפיפות בעזה הוא מהגבוהים בעולם, אך למרות זאת המטוסים של חיל האוויר הישראלי מפציצים ורוצחים חפים מפשע. אני קורא לישראל להפסיק את המלחמה מיד ולהסיר את המצור. אני שולח ברכה לתושבי עזה, שעומדים בפני מכונת הכיבוש הישראלית - תחי פלסטין, שבירתה ירושלים ויחי השהידים".

 

"הבן בוכה כל הלילה"

משפחות רבות הגיעו היום עם ילדיהן לסכנין. האלפים נענו לקריאתם של מארגני העצרת ולכן הם מניפים רק דגלי אש"ף ודגלים שחורים, ולא דגלים של המפלגות השונות. ראקד שחאדה בא לסכנין ביחד עם בנו הצעיר סלאח, שניצב בהפגנה כשבידו רובה קלצ'ניקוב צעצוע. "הבן רואה כל היום את תמונות הילדים ההרוגים בעזה ובוכה כל הלילה. מבחינתו זה הפתרון. אנחנו לא רואים שיש פתרון אחר", אמר ל-ynet שחאדה.

 

משטרת המחוז הצפוני ממשיכה בהיערכות המיוחדת על רקע פעולות המחאה. אלפי שוטרים פרוסים ברחבי המחוז ושמים דגש רב על ההפגנה והתהלוכה

בסכנין. במשטרה מעריכים כי העצרת תסתיים ללא הפרות סדר, אך מדגישים כי אם יהיו כאלה - הן עלולות להבעיר את כל האזור. לפי שעה, הכבישים והצירים פתוחים.

 

פעילי ימין ממפלגת ישראל ביתנו מפגינים בארבעה צמתים בצפון - מגידו, מחניים, תשבי וגולני. בכל צומת עומדים כ-100 מפגינים המחזיקים שלטים וקוראים במגאפונים: "בלי נאמנות, אין אזרחות", "הגמגום של ישראל מול ההקצנה של ערביי ישראל מכרסם במדינה היהודית", "יש לשנות כיוון מיד, בתמורה לאזרחות מלאה יש לתבוע מכל אזרח לנאמנות מלאה".

 

בהכנת הידיעה השתתפה יעל ברנובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
המונים בסכנין, היום
צילום: חגי אהרון
מפגינים עם רובה צעצוע
צילום: חגי אהרון
הפצצה בעזה
צילום: AFP
צילום: אבי רוקח
נפגעים באשדוד
צילום: אבי רוקח
מומלצים