שתף קטע נבחר

צילום: AP

אלפי מפגינים בכיכר רבין: נגד ובעד המבצע

"די נמאס, חסלו את החמאס" ו"תנו לצה"ל לכסח" קראו מאות מפגינים המעוניינים בהמשך המבצע, ארבעה פעילי ימין נעצרו. במקביל, אלפי מפגיני שמאל נשאו דגלי פלסטין וקראו: "בעזה ובשדרות הילדים רוצים לחיות". המשטרה מנעה עימותים אלימים, לפעילי השמאל לא הותר להגיע לכיכר עם דגלי ישראל

התומכים והמתנגדים הגיעו לתל-אביב. שבוע אחרי פתיחת "מבצע עופרת יצוקה", מתקיימות הערב (שבת) שתי הפגנות - האחת בעד המשך המערכה נגד חמאס, השנייה נגד המשך הפעילות הצבאית. בסך הכך הודיעה המשטרה, שמנעה בהצלחה עימותים אלימים בין הצדדים, כי לכיכר רבין הגיעו אלפי מפגינים, מרביתם הגדול פעילי שמאל.

 

מבצע "עופרת יצוקה" - היום השמיני:

 

מפגיני הימין הניפו לעבר מפגיני השמאל דגלי ישראל וצעקו לעברם "גיס חמישי". המשטרה מנעה מפעילי שמאל רבים להיכנס לכיכר רבין עם דגלי ישראל, מחשש שזוהי פרובוקציה של אנשי ימין. בסופו של דבר רק קומץ קטן מהם הגיעו עם דגלי הכחול-לבן לכיכר וההפגנה נראתה כפלסטין נגד ישראל, בגלל המספר הגדול של דגלי פלסטין שהובאו אליה.

 

כ-300 ממפגיני הימין הגיעו תחילה לשדרות דוד המלך בתל אביב והחלו להפגין בעד פעולות צה"ל ברצועה. בהפגנה נשמעו קריאות לחיסול החמאס ושלטים כ-"תנו לצה"ל לנצח", "תנו לצה"ל לכסח", "די נמאס. חסלו את החמאס" נראו בה.


דגלי ישראל בהפגנה בת"א. 4 פעילי ימין נעצרו (צילום: ירון ברנר)

 

חברי סיעת הצעירים של הליכוד הגיעו להפגנה וחבר הכנסת גלעד ארדן אמר: "בג"ץ טעה שבאמצע מלחמה הוא מאשר הנפת דגלי אויב בלב המדינה. אני לא מבין למה נתנו להם לצעוד ולנו לא, למרות שביקשנו. זו החלטה אומללה של רשויות אכיפת החוק. מאות האנשים שהגיעו להפגנה הנגדית מוכיחים שהרוב השפוי בעם תומך בחיסול הטרור והחמאס ברצועת עזה".

 

חברו לליכוד, אופיר אקוניס, אמר: "נמאס מהמראות ההזויים של ערבי ישראל והשמאל הקיצוני מפגינים נגד מדינת ישראל ונגד צה"ל במהלך מלחמה. לא ראיתי אותם מפגינים פה בשמונה השנים שיורים קסאמים לעבר הדרום".

 

במקביל, הגיעו אלפי אנשים לכיכר רבין להפגין נגד המלחמה בעזה. המפגינים החלו בצעדה לעבר הסינמטק, נשאו דגלים שעליהם כתוב "לעצור את האש" ו-"בעזה ובשדרות הילדים רוצים לחיות", ומספר ערבים אף קראו "בדם ואש נפדה את פלסטין". בהפגנה נכחה קבוצה הקוראת לעצמה "נשים מסרבות לצאת למלחמות" ובמקום הונפו גם דגלי פלסטין ועליהם שלטים "איוולת יצוקה". לעומתם, מפגיני הימין, שהורחקו מהכיכר, צעקו "אל-אל ישראל" ושרו את ההמנון.


מפגיני השמאל: "בעזה ובשדרות הילדים רוצים לחיות" (צילום: ירון ברנר)

 

רחוב אבן גבירול בתל אביב ורחובות סמוכים נוספים נחסמו, והמפגינים צעקו "יהודים וערבים לא צריכים להיות אויבים" ו-"די להרג". ח"כ דב חנין אמר ל-ynet כי יש להפסיק את המבצע מיד ולהיכנס למשא ומתן עם החמאס, שיביא בסופו לשחרור אסירים ושבויים כפי שיקרה בכל מקרה, לדבריו.

 

חבר הכנסת אחמד טיבי, שנכח אף הוא בהפגנה, ואמר כי הוא מופתע מכמות מפגיני השמאל. טיבי אמר כי על ישראל להפסיק מיד את האש וכי אין ספק שהמבצע לטענתו עונה על הגדרות של פשע מלחמה, מאחר שנהרגים בו ילדים ואזרחים חפים מפשע ומכיוון שאוניברסיטאות ומסגדים מופצצים במהלכו.

 

דני מתל אביב אמר שהגיע להפגנה כי מלחמה אינה פיתרון: "עם אויבים צריך לדבר, גם אם זה החמאס. מהר מדי אנחנו פונים לפיתרון של מלחמה והפגזות. אני מבין לליבם של תושבי הדרום, אבל מלחמה בכל מקרה היא לא פיתרון, גם עם החמאס צריך לדבר".

 

"אני נמצאת פה כי צריך להפסיק מיד את ההרג בעזה", אמרה שירה, בת 34 מתל אביב. "אנחנו בישראל אוהבים לראות רק צד אחד של התמונה, אבל בעזה חיים תחת מצור ובתנאים לא תנאים, החיים שלהם הם לא חיים. אנחנו לא יכולים לצפות מהם לשבת בשקט ולכן אני רואה על עצמי חובה לבוא לפה היום ולהפגין בעד השפיות".

 

רונה, בת 29 מתל אביב, הוסיפה: "רגע לפני שזה מאוחר מדי אנחנו רוצים להשמיע קול של מי שיודעים ומכירים את המחיר. אנחנו רוצים לצעוק רגע אחד לפני שמשלמים את המחיר הזה ולצאת משם. לא יעלה על הדעת להיכנס לעזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דגלי פלסטין בכיכר
צילום: ירון ברנר
מפגיני הימין
צילום: ירון ברנר
מומלצים