שתף קטע נבחר

צילום: AP

הפעולה הקרקעית: צה"ל מתמקד באתרי השיגור

כוחות גדולים של חי"ר, שריון, הנדסה, ארטילריה ומודיעין מתמקדים הלילה באזורי שיגור הרקטות בצפון רצועת עזה. עד כה פגעו בעשרות חמושים. עשרות אלפי חיילי מילואים יציפו בבוקר את בסיסי האימונים, ויצטרפו בשלב הבא. הרמטכ"ל: "אנחנו מוכנים לפעול ונפגין את מלוא הנחישות עד השגת היעדים"

המבצע הקרקעי נכנס ללילה הראשון: כוחות גדולים של צה"ל פועלים הלילה (יום א') בתוך רצועת עזה, לאחר שנכנסו למספר אזורים. עד כה נפגעו עשרות פלסטינים חמושים, חלקם נהרגו. הפעילות בשלב הזה מתמקדת באזורי שיגור הרקטות, סביב העיירות בית להיא ובית חנון. המטרה: לצמצם את הירי אל ישראל. עם זאת, בצה"ל מעריכים כי הירי עלול לגבור בימים הקרובים, וכבר בתחילת הפעולה הקרקעית נורו רקטות נוספות

 

רון בן ישי: מטרת צה"ל - לשבור את הזרוע הצבאית

 

בתוך כך, הורה אלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט, על הרחבת צו השטח הצבאי הסגור באזור עוטף עזה, לכל השטח שנמצא ממערב לשדרות, אופקים ונתיבות. זאת, לאור התרחבות הפעולה והאיום הנשקף לתושבי הסביבה הנעים באזור.

 

מדובר צה"ל נמסר כי כביש 222 הסמוך לקיבוץ גבולות ומערבה, כביש 241 לפני צומת מעון ומערבה וכביש 234 הסמוך למושב טל-אור ומערבה - סגורים. תושבי היישובים באזורים אלה הם היחידים שיורשו להיכנס לשטח הסגור ויתר האזרחים מתבקשים להימנע מלהגיע אליו. כביש 34 מאשקלון לנתיבות וכביש 25 מנתיבות לבאר-שבע יישארו פתוחים.

 

שעות ספורות לאחר שהחל צה"ל את השלב השני של מבצע "עופרת יצוקה", מכינים את השלב השלישי, שהוא עמוק ונרחב הרבה יותר. כבר בשעות הבוקר המוקדמות יציפו עשרות אלפי חיילי מילואים את בסיסי האימונים בדרום הארץ ובצפונה והם יהוו, במידת הצורך, את הכוח שישתתף בשלב השלישי.

 

במקביל, הכוח הנרחב שיגוייס עשוי להיות מופנה לגזרות אחרות, בפיקוד מרכז ובפיקוד צפון, במקרה של הסלמה. "גיוס אנשי המילואים והכנתם למשימה יאפשר לנו גמישות פעולה לכל התפתחות וכמובן למצב שנרחיב אף יותר את הפעולה ברצועה", הסביר גורם צבאי. 

 

כשליש מאנשי המילואים יקבלו ציוד חדיש במסגרת תוכנית "אשד הנחלים" של חטיבת הלוגיסטיקה בצה"ל, שהחלה לאחר מלחמת לבנון השנייה, ותכליתה לחדש את הציוד האישי של הלוחמים. התוכנית, שנפרשת על פי חמש שנים, טרם הושלמה ולכן יתר המילואימניקים יסתפקו בציוד מיושן יותר.  

 

"עופרת יצוקה" - עדכונים אחרונים:


האזורים שבהם פעל צה"ל, עם פתיחת המבצע 

 

לפני הכניסה הקרקעית, נפגש הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, עם המפקדים ואמר להם: "יצאנו למבצע הזה, שיעדיו ברורים, כי לא נוכל לקבל מציאות של ירי מתמשך לעבר יישובי ישראל. אנחנו מוכנים לפעול ונפגין את מלוא הנחישות עד השגת היעדים".

 

אשכנזי שיבח את הלוחמים: "יש לי אמון מלא בכם, המפקדים והלוחמים. אני סומך עליכם, בוטח בכם ועומד מאחוריכם. עם ישראל לא יכול היה לקבל נבחרת טובה יותר של מפקדים ולוחמים. ההכנות והתרגולים שערכתם הכינו אתכם לרגע הזה ואני משוכנע ביכולות ובמקצועיות שלכם וברוח הלחימה של פקודיכם ושלכם, כמפקדים בראש הטור".


חיילי צה"ל בדרך לרצועה. הרמטכ"ל נפגש עם מפקדיהם (צילום: AP)

 

כוחות גדולים של חי"ר, שריון, הנדסה, ארטילריה ומודיעין, בליווי של מסוקי קרב של חיל האוויר, נכנסו בשעות הערב לאזורים שונים בצפון רצועת עזה. זה קרה לאחר שכוחות ארטילריה הפגיזו את האזור המזרחי של הרצועה. צה"ל הטיל על רצועת עזה סגר ימי בטווח של 30 קילומטרים מהחוף. זאת, באישורו של שר הביטחון, אהוד ברק. הסגר נועד למנוע מכלי שיט זרים להגיע לאזור הלחימה.

 

על-פי צה"ל, "מטרת המהלך הקרקעי היא לפגוע באופן קשה במערכי חמאס תוך השתלטות על שטחי השיגור ולחזק את ההרתעה, על מנת ליצור מציאות ביטחונית טובה יותר לאורך זמן". המבצע הקרקעי הוא השלב השני ב"עופרת יצוקה", לאחר שבשבוע הראשון פגע חיל האוויר במאות יעדי הארגון.  


פורסם לראשונה 03/01/2009 23:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוחות צה"ל פועלים בעזה
צילום: AP
מבצע עופרת יצוקה יצא לדרך
צילום: AFP
הרמטכ"ל אשכנזי. ארכיון
צילום: דובר צה"ל
מומלצים