שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

אולמרט למדינות העולם: אל תטיפו לנו מוסר

בפתח ישיבת הממשלה, תקף ראש הממשלה, אהוד אולמרט, את הקריאות בעולם לעצירת המבצע, ואמר כי "שום מדינה בעולם, גם לא אלו המטיפות לנו מוסר, לא היתה מגלה איפוק כמונו". לדבריו, ישראל מתקרבת ליעדים: "דרושה סבלנות"

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, תוקף הבוקר (יום א') את הקולות בזירה הבינלאומית הקוראים להפסקת המבצע בעזה: "שום מדינה בעולם, גם לא כאלה המטיפות לנו היום מוסר, לא היתה מגלה סובלנות ואיפוק דומים לאלה שגילינו". הוא הוסיף: "ידענו מראש שזה איננו מאבק קל ופשוט ואף לא השלינו את עצמנו, כי מה שנראה טבעי וברור ומובן מאליו לגבי כל מדינה אחרת בעולם, יתקבל במידה ראויה של הסכמה כאשר מדובר במדינת ישראל".

 

היום ה-16 למבצע "עופרת יצוקה":

 • לפני פתיחת הלימודים: רקטות בבאר שבע
 • צה"ל נכנס לעומק הרצועה והרג לפחות 10 חמושים
 • חיל האוויר תקף את בית "רמטכ"ל חמאס" בעזה
 •  

  בפתח ישיבת הממשלה, הבהיר אולמרט: "ישראל מתקרבת ליעדים שהציבה לעצמה, אולם דרושים עוד סבלנות, נחישות ומאמץ, כדי שנגשים את אותם יעדים באופן שנשנה את המציאות הביטחונית בדרום, ואזרחינו יוכלו לחוש ביטחון ויציבות לאורך זמן. אסור לנו להחמיץ ברגע האחרון את מה שהושג במאמץ לאומי חסר תקדים אשר החזיר את רוח האחדות לעם ישראל. לציבור הישראלי, ובעיקר לתושבי הדרום הנמצאים בעורף, יש את הסבלנות והנכונות לכך - גם לממשלה".


  שומרים על מורל גבוה. חיילים בגבול הרצועה (צילום: AP)

   

  הוא התייחס גם להחלטה 1860 של מועצת הביטחון של האו"ם, שקראה להפסקת אש מיידית: "מעולם לא הסכמנו שמישהו יחליט עבורנו אם מותר לנו להכות באלה המשלחים פצצות לעבר גני הילדים ובתי הספר שלנו ולא נסכים לכך גם בעתיד. שום החלטה שהתקבלה או שתתקבל בעתיד לא תפקיע מאיתנו את זכותנו הבסיסית להגן על תושבי ישראל". הוא הוסיף: "אני חייב לציין כי גם החלטת האו"ם שוללת בחריפות את המשך הפגיעות באזרחים ולא אוסרת פעולה נחרצת נגדם".

   

  ראש הממשלה שיבח את הכוחות הפועלים ברצועה. "עד כה השגנו הישגים מרשימים במבצע המתנהל כנגד ארגוני הטרור בעזה. ההישגים האלו הם תוצאה של אומץ לב, נחישות והקרבה של לוחמי צה"ל, מפקדיהם בכל הדרגים, החל ברמטכ"ל וכלה באחרון החיילים שמתעמת בשעה זו ממש עם מחבלים אי שם בתוככי רצועת עזה. לכך מצטרפת התרומה הייחודית, המופלאה והמכרעת של לוחמיו עלומי השם והמראה של שירות הביטחון הכללי, אשר להם ולמפקדם יובל דיסקין יאה התהילה".

   

  השר בוים: להשתלט על ציר פילדלפי

  לפני ישיבת הממשלה, אמר שר הביטחון אהוד ברק: "אנחנו ביום ה-16 למבצע 'עופרת יצוקה' וממשיכים לפעול להחזרת השקט לדרום. נוצרת מציאות ליצירת פעילות בציר פילדלפי למניעת הברחות. צה"ל פועל ביבשה, באוויר ובים ובמקביל נבדק הציר המדיני. אין בהכרח סתירה בין הפעילות הצבאית לפעילות המדינית".

   

  השר זאב בוים קרא להרחיב את המבצע ולהשתלט על ציר פילדלפי "אמליץ לישיבה לקבל את המלצת אלוף פיקוד הדרום יואב גלנט. אם לא נתעמת עם הזרוע הצבאית של החמאס עתה - בשלב הבא נקבל טילים לטווח יותר ארוך ונשק שובר שוויון".

   

  השר אלי ישי אמר כי "ישראל צריכה להמשיך ולפעול במלוא העוצמה על מנת להביא לסיום מהיר של הפעילות הצבאית. זה מאבק נגד צבא גרילות וזה עשוי להימשך זמן.

   ישראל צריכה לפעול על פי האינטרסים שלה ומאידך לעצור את הנהגת החמאס מלפגוע בנו אזרחי ישראל ואזרחיה שלה".

   

  בינתיים נותנים בירושלים הזדמנות להסדר מדיני שיעצור את האש, אבל כמו שזה נראה כרגע מעבר לשלב ג' בלתי נמנע. המטבחון והקבינט, שהתכנסו ביום שישי, לא סיפקו פתרונות. ישראל ממשיכה בפעולה בעזה, נאמר בהודעה על ההחלטה, שהתקבלה בניגוד להחלטת מועצת הביטחון שקראה להפסקת אש מיידית

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אולמרט וברק
  עמוס בן גרשום, לע"מ
  חייל צה"ל על טנק
  צילום: AFP
  טורי שריון בעזה
  צילום: AFP
  מומלצים