שתף קטע נבחר

סקי באיטלקית

חוץ מפיצה ופסטה, איטליה מציעה גם אתרי סקי מגוונים שלמרגלותיהם עיירות ציוריות. חיי הלילה לא סוערים כמו באוסטריה, אי אפשר ללון בצמוד למסלול כמו בצרפת ולא תמיד מדברים אנגלית - אבל גם כאן יש נופים מרהיבים ושלג לבן

איטליה מושכת אליה גולשים ישראלים רבים, בעיקר בזכות הגיוון הרב של אתרי הסקי שלה, בהם יכול כמעט כל אחד למצוא את מבוקשו. זאת לצד האופי האיטלקי החביב, בתוספת הפיצות והפסטות, כמובן.

 

תוכלו למצוא כאן אתרים בעלי סקי פס משותף, המעניקים אזורי גלישה עצומים, כמו דולומיטי סופר סקי, הכולל את כל אתרי הסקי בהרי הדולומיטים, או הסקי פס המשותף לצ'רביניה ולשכנתה השווייצרית צרמט. וכמובן, לא תמצאו גולש ישראלי מנוסה, המכבד את עצמו, שאינו מתפאר בגלישה במסלול ההיקפי המפורסם סלה רונדה (Giro del Sellaronda).

 

באיטליה, כמו גם בשווייץ ואוסטריה השכנות, מרבית עיירות הסקי הן עיירות ותיקות, השוכנות בעמקים, אשר התפתחו וגדלו יחד עם אתרי הסקי שנבנו מעליהן. אלה עיירות אותנטיות, ששמרו על צביונן הכפרי במידה רבה, אם כי כיום הן מאוד תיירותיות. כדי להגיע מהעיירות למסלולי הסקי יש לעלות כל בוקר במעליות ולפעמים גם לעשות כברת דרך מהמלון למעלית. למי שעשה את כל חופשותיו בצרפת יראה מוזר "לבזבז זמן" על הליכה או נסיעה, אולם מי שחווה זאת יכול להעיד שזה אפילו מהנה. בדרך אפשר ליהנות מהנוף הנפלא ולחוות, ולו במעט, את אורח חייהם של התושבים המקומיים. גולשים המגיעים ללא רכב שכור נהנים משירותי אוטובוס הסקי, שלוקח אותם בחינם למעליות ובחזרה.

  

באיטליה תוכלו ליהנות מאוכל איטלקי בסיסי וטעים, כמו פיצות ופסטות למיניהן, אולם חיי הלילה במרבית המקרים אינם סוערים כמו חיי הלילה אצל השכנים מצפון, האוסטרים. כמות הקלאבים אינה גדולה כמו זו שבצרפת, ורוב הישראלים שבאים לאיטליה ממילא מעדיפים לצאת בדילים או לתכנן את חופשתם לבד. אוהבי חופשות "הכל כלול" ימצאו באיטליה את קלאב וולטור, מקבילו האיטלקי של קלאב מד המפורסם.

 

תיירים באיטליה עלולים להיתקל בבעיה במציאת דוברי אנגלית אפילו באתרי התיירות. אם אתם לוקחים הדרכה לסקי או סנובורד, כדאי מאוד לוודא מראש שהמדריכים בבית הספר יודעים אנגלית. בכל מקרה, מומלץ ללמוד כמה מילים בסיסיות באיטלקית.


אח, הנוף. תצפית מקורטינה ד'אמפצו (צילום: Gettyimages Imagebank) 

 

מתי לא כדאי להגיע לאיטליה

בזמן חופשות החורף של האיטלקים ושל תושבי המדינות השכנות, אתם עלולים להיתקל בעומס באתרי הסקי, מחירים גבוהים וכבישים פקוקים. האוטוסטרדה המגיעה מכיוון מינכן ועוברת דרך מעבר ברנר, ידועה בפקקים האיומים שלה, ורצוי להימנע ממנה בזמן החופשות של המקומיים. מידע על מועדי החופשות במדינות אירופה.

 

היכן נמצאים אתרי הסקי האיטלקיים?

אתרי הסקי האיטלקים נמצאים כולם בצפון איטליה והם מרוכזים בשתי קבוצות, האחת במזרח והשנייה במערב.

 

קבוצת האתרים המזרחית שייכת ברובה לאזור הדולומיטים היפהפה, בעל הנופים הדרמטיים של גושי סלע ענקיים, המזדקרים לשמיים מתוך שמיכת שלג לבנה. יש כאן עיירות קסומות, בינות צוקי סלע אדירים, ואווירה איטלקית מהולה באווירה טירולית (אזור דרום-טירול היה שייך לאוסטריה עד מלחמת העולם הראשונה). רבים מהתושבים הם דוברי גרמנית, והדבר מתבטא גם באיכות האתרים והאירוח.

 

אל אתרי הסקי הללו ניתן להגיע במרחק נסיעה סביר משדות התעופה של ברשיה, ורונה, מינכן ומילנו (לפי סדר זה). הבאים ממינכן צריכים לקחת בחשבון עומסי תנועה, ולפעמים גם פקקים של שעות רבות, באוטוסטרדה 45E. העומסים קשים במיוחד בסופי השבוע בהם יוצאים תושבי המדינות הצפוניות לחופשות שלהם.

 

קבוצת האתרים המערבית מרוכזת בצפון-מערב איטליה, באזור ואל ד'אוסטה, בקרבת הגבול עם צרפת ושווייץ. האתרים שוכנים למרגלות פסגת המון בלאן, הפסגה הגבוהה ביותר במערב אירופה, שאיטליה זכתה במורדות המזרחיים שלה. מהעבר השני נמצאים רכס מונטה רוסה, אף הוא בעל מספר פסגות מהגבוהות באלפים, ופסגת מטרהורן המרשימה, שבאיטלקית קרויה צ'רביניו (נכון, לצדה נמצא אתר הסקי צ'רביניה).

 

האתרים באזור זה ברובם גבוהים מאוד, ואחד מהם, ססטרייר, דומה יותר לשכניו הצרפתיים מאשר לאחיו האיטלקיים (וזה לאו דווקא לטובה). אל האתרים בצפון-מערב איטליה ניתן להגיע משדות התעופה של מילנו, טורינו או ז'נבה, אליהם יוצאות טיסות שכר מישראל.

 

להלן סקירה חלקית של אתרי הסקי באיטליה, לפי החלוקה לשתי הקבוצות הגיאוגרפיות. שימו לב, המחירים נכונים לעונת 2008-2009.

 

קבוצת האתרים המזרחית 

דולומיטי סופר-סקי (Dolomoti SuperSki)

סקי פס משותף, המאגד בתוכו 12 אזורי סקי שונים בהרי הדולומיטים. אורכם הכולל של מסלולי הדולומיטי סופר-סקי הוא 1,200 קילומטרים, אולם חלק מהאתרים אינם מחוברים זה לזה עם מסלולים ומעליות. בין המסלולים שכן מחוברים תמצאו את מסלולי סֶלָה רונדה, היוצרים טבעת סקי נפלאה, המקיפה את רכס סֶלָה, ומסלולים רבים נוספים מעל ארבעת העמקים סביבו. על מנת להגיע לאתרים שאינם מחוברים יש לנסוע ברכב, ולפעמים גם לעבור מעברי הרים בכבישים צרים ומפותלים, משימה לא פשוטה כלל, אבל כמעט ואין בכך צורך. הנקודה הגבוהה ביותר בכל האתרים הללו היא על קרחון מרמולדה, בגובה 3270 מ', ממנו נשקף נוף עוצר נשימה.

 

 • מחיר סקי פס לשישה ימים למבוגר: 220 אירו בשיא העונה, 193 אירו מחוץ לשיא העונה, 176 אירו בתחילת העונה.

אתר האינטרנט


קרחון מרמולדה (צילום: כרמית וייס) 

 

מסלול "סלה רונדה" (Giro del Sellaronda)

אוסף של מסלולים ומעליות, היוצרים יחדיו הקפה מלאה של רכס סלה (Sella gruppe) היפהפה, המזדקר מעליהם עם מצוקיו בתלילות מרשימה. המסלולים עוברים כולם בנופים הדרמטיים של הרי הדולומיטים, והם אתגר חביב לגולשים ברמת הביניים ומתקדמים (בשום אופן לא לגולשים מתחילים).

 

מסלול סלה רונדה עובר בדרכו את ארבעת העמקים המקיפים את רכס סלה, כאשר בכל אחד מהם ניתן להתחיל ולסיים את המסלול. ארבעת העמקים הם: ואל גארדנה, ואל די פאסה, אלטה באדיה ואראבה. אורכו הכולל של המסלול הוא 40 קילומטרים, מתוכם 26 ק"מ יש לעבור בגלישה ואת השאר על גבי הרכבלים. ניתן לגלוש במסלול בשני הכיוונים: הגלישה עם כיוון השעון היא במסלול המסומן בצבע כתום, ואילו הגלישה בניגוד לכיוון השעון היא עם המסלול המסומן בצבע ירוק.

גובהם של המסלולים ומערכת טובה של תותחי שלג, יוצרים יחדיו תנאי שלג מצויינים. גולשים המעוניינים לגלוש במסלול סלה רונדה במלואו חייבים לרכוש את הסקי פאס של דולומיטי סופר-סקי.

 

ואל גארדנה (Val Gardena)

העמק שמצדו הצפוני של רכס סלה הוא אתר האהוב על ישראלים רבים, כבסיס יציאה נוח למסלול סלה רונדה. זהו עמק יפהפה שמשני צדיו פזורים אתרי סקי. מואל גארדנה ישנו חיבור ישיר למסלולי סלה רונדה מהעיירות סאלבה גארדנה וסנט קריסטינה. העיירה אורטיזי נמצאת לרגלי פסגת סֶשֶדה (Seceda), שגובהה 2,511 מ', והיא הנקודה הגבוהה ביותר באזור זה. מסשדה יורד לעיירה אורטיזי מסלול אדום ארוך ויפהפה.

 

גולשים מתחילים יכולים להסתפק בסקי פס לאתרים של ואל גארדנה בלבד, המציעים מסלולים באורך 176 קילומטרים. לגולשים מתקדמים כדאי להרחיב לסקי פס של דולומיטי סופר-סקי (ראו לעיל).

 

 • סקי פס לשישה ימים למבוגר: 205 אירו בשיא העונה, 180 אירו מחוץ לשיא העונה. אתר האינטרנט


ואל גארדנה שבדולומיטים (צילום: איי פי)

 

ואל די פאסה (Val di Fassa)

העמק שמצדו הדרומי של רכס סלה, גם הוא נקודת פתיחה טובה למסלולי הסלה רונדה. יש בו שמונה אתרי סקי שונים, בעלי סקי פס משותף, השייכים כולם לדולומיטי סופר-סקי. מהעיירות קאנציי וקאמפיטלו ישנה גישה ישירה למסלולי הסלה רונדה, ואילו אל שאר העיירות יש לנסוע ברכב או באוטובוס הסקי. מוואל די פאסה יש גישה נוחה אל המעלית העולה לקרחון שעל פיסגת המרמולדה, ממנו נשקף נוף שלא כדאי לפספס. רכס רוזנגארטן (קטינציו) המרשים, שמעל ואל די פאסה, הוא אזור סקי יפה במיוחד בזכות מצוקיו המחודדים.

 

גולשים מתחילים או מתקדמים שאינם מעוניינים לגלוש במסלולי הסלה רונדה, יכולים להסתפק בסקי פס של ואל די פאסה, המציע מסלולים באורך 200 קילומטרים, ולגלוש כל יום באתר אחר. מי שרוצה לגלוש במסלולי סלה רונדה או באתרים האחרים של הדולומיטים, יצטרך להרחיב לסקי פס של דולומיטי סופר-סקי.

 

 • סקי פס לשישה ימים למבוגר: 191 אירו בשיא העונה, 168 אירו מחוץ לשיא העונה. אתר האינטרנט

 

קורטינה ד'אמפצו (Cortina d'Ampezzo)

אתר הסקי שלצדי העיר קורטינה ד'אמפצו הוא אתר ותיק, יוקרתי ויקר, השייך למועדון 12 האתרים היוקרתיים באלפים - "Best of the Alps". האתר אירח בעבר את אולימפיאדת החורף ועדיין מארח תחרויות גלישה בין לאומיות. גובה האתר 2,932 מ' ויש בו מסלולים באורך של 140 ק"מ. גולשים מתקדמים יכולים לצאת לסיורי סקי מאורגנים באזור.

 

 • אם תרצו לגלוש רק באתרים סביב קורטינה תשלמו עבור סקי פס לשישה ימים: 203 אירו בשיא העונה, 178 אירו מחוץ לשיא העונה. אם תרצו לגלוש בשאר אתרי הדולומיטים תצטרכו להוסיף סכום קטן עבור דולומיטי סופר-סקי. אתר האינטרנט

  

מדונה די קמפליו (Madonna di Campiglio)

אתר יוקרתי נוסף, השוכן על רכס ברנטה, השייך אף הוא להרי הדולומיטים. זהו אתר לא גדול, אך הוא מקושר עם האתרים השכנים מרילבה ופולגרידה. בשלושת האתרים יחדיו יש מסלולים באורך 110 ק"מ, כאשר הנקודה הגבוהה ביותר היא בגובה 2,500 מ'. אתר זה, שלא כמו האתרים הקודמים לו ברשימה זו, אינו חלק מדולומיטי סופר-סקי. עם זאת,

גולשים מתקדמים יכולים לרכוש את הסקי פס Super Skirama, הכולל גם את האתר פאסו טונאלה, הנמצא מצידו השני של עמק ואל די סוליי.

 

 • סקי פס לשישה ימים למבוגר: 183 אירו בשיא העונה, 173 אירו מחוץ לשיא העונה. אתר האינטרנט  

 

פאסו טונלה (Passo Tonale)

על רכס אדאמלו, שכנו של רכס ברנטה, נמצא אחד מאתרי הסקי הגבוהים ביותר באיטליה. זהו אתר קטן עם מסלולים באורך של 100 ק"מ. הקרחון שלצדו, קרחון Presena, מתנשא לגובה 3,025 מטרים ומאפשר גלישה החל מחודש אוקטובר עד סוף אפריל, אם כי על מספר מסלולים מצומצם יותר. האתר מתאים במיוחד לגולשים מתחילם וברמת הביניים. מחירי הסקי פס הנמוכים וקרבתו של האתר לשדות התעופה של ורונה וברשיה, הפכו אותו לפופולרי בקרב ישראלים רבים, בעיקר מתחילים שלא זקוקים למרחב גדול.

 

 • סקי פס לשישה ימים למבוגר: 159 אירו בשיא העונה, 136 אירו מחוץ לשיא העונה. אתר אינטרנט

 

ניתן להרחיב את הסקי פס לכל האתרים של אזור אדמלו ברנטה (פאסו טונלה, מדונה די קמפליו, פינזולו, מרילבה ועוד) בשני אופנים: Skirama - המאפשר גלישה של יום אחד בכל אחד מהאתרים האחרים, והוא עולה 184 אירו בשיא העונה או 160 אירו מחוץ לשיא העונה. Super Skirama - המאפשר גלישה ללא הגבלה בכל האתרים, והוא עולה 199 אירו בשיא העונה, 176אירו מחוץ לשיא העונה. אתר האינטרנט של אזור אדמלו

 

ליביניו (Livigno)

אתר הסקי ליביניו נמצא במובלעת איטלקית על הגבול עם שווייץ. המסלולים פרושים על המדרונות משני עבריו של עמק ליביניו, בלב רכס ברנינה. גובהו של האתר 3,000 מ', והעיירה נמצאת בגובה 1816 מ', לכן עונת הסקי כאן היא מהארוכות באיטליה - תחילתה בסוף נובמבר/תחילת דצמבר וסיומה בתחילת מאי. באתר של ליביניו 76 מסלולים באורך 115 ק"מ, הכוללים מסלולים רבים למתחילים. גולשים מתקדמים יותר יכולים לרכוש את הסקי פס המורחב של Alta Valtellina, המציע מסלולים באורך 230 ק"מ (כולל גם את אתרי הסקי בורמיו, סנטה קתרינה, Valfurva ו-Valdidentro/San Colombano). חובבי השופינג יכולים לחגוג בליביניו, מאחר והעיירה היא דיוטי פרי אחד גדול ומציעה מבחר חנויות גדול.

 

חסרונו של האתר הוא בדרכי הגישה הקשות אליו. הבאים מוורונה צריכים לעבור 250 ק"מ, אשר חלקם מתפתלים בכבישים הרריים לא קלים לנסיעה, כולל מעבר ההרים Foscagno Pass. מעבר הרים נוסף בשם Forcola Pass, המיועד לבאים מדרום-מערב, נסגר בחורף. הדרך הקצרה היא דווקא מציריך - 170 ק"מ.

 

 • סקי פס לליביניו, לשישה ימים, למבוגר: 177 אירו בשיא העונה, 149 אירו מחוץ לשיא העונה. אתר אינטרנט
 • סקי פס אלטה ואלטלינה, לשישה ימים, למבוגר: 197 אירו בשיא העונה, 167 אירו מחוץ לשיא העונה. אתר אינטרנט

 

קבוצת האתרים המערבית

צ'רביניה (Cervinia)

האתר הגבוה ביותר באיטליה (3,490 מ'), מבטיח שלג באיכות טובה ועונת סקי ארוכה. הוא שוכן למרגלות פסגת מונטה רוסה ופסגת מטרהורן המרשימה, שבצדו השווייצרי של הגבול (זו שאתם בוודאי מכירים מעטיפת שוקולד "טובלרון"). כיום מחובר האתר של צ'רביניה עם האתר השכן Valtournenche, ויש ממנו קישור בגונדולה לאתר השווייצרי צרמט. על מנת לגלוש בצרמט יש צורך בהרחבה של הסקי פס. אם אתם עוברים לצד השווייצרי יש לתכנן היטב את המסלולים, כך שלא תפספסו את הגונדולה בחזרה, שאם לא כן תאלצו לעשות את הדרך הארוכה חזרה ברכב או להשאר ללון בצרמט היקרה.

לצדי האתר נמצא קרחון Plateau Rosa עליו ניתן לגלוש גם בקיץ. צ'רביניה ידוע ברוחות הקשות שמשתוללות בו לעתים.

 

 • סקי פס לשישה ימים בצד האיטלקי למבוגר: 190 אירו בשיא העונה, 152 אירו בתחילת העונה, 171 אירו בסיום העונה. הרחבה לצד השווייצרי: 247 אירו בשיא העונה, 198 אירו בתחילת העונה, 223 אירו בסיום העונה (זהו הסקי פס היקר ביותר באירופה). אתר האינטרנט

 


צ'רביניה (צילום: מיקאל כהן) 

 

ססטרייר (Sestriere)

זהו מהוותיקים שבאתרי הסקי בהרי האלפים, אשר נבנה כעיר בטון, בדומה לאתרים שבצדו הצרפתי של הגבול הסמוך. האתר, שגובהו 2,840 מ', שייך למרחב הגלישה "שביל החלב" (Via Lattea), המציע מסלולים באורך כולל של 400 ק"מ. בססטרייר פועל מועדון גדול ופופולרי של קלאב וולטור. אתר האינטרנט

 

קורמיור (Courmayeur)

אתר סקי קטן בעל צביון כפרי ונוף יפהפה, המתאים בעיקר לגולשים מתחילים ולגולשים ברמת הביניים. גולשים מתקדמים יכולים להרחיב את הסקי פס לאתרים האחרים בעמק אאוסטה או לאתר של שאמוני, הנמצא מצדו השני של רכס המון בלאן. קורמיור ושאמוני מקושרות על ידי מספר רכבלים, ה"מדלגים" מעל הרכס, או עם מנהרת מון בלאן העוברת מתחתיו. אתר האינטרנט


תצפית על ואל גארדנה ורכס סלה בקיץ (צילום: כרמית וייס)

 

המלצה קטנה לסיום

מומלץ מאוד להגיע לאזורי הסקי בהרי האלפים של צפון איטליה גם בקיץ ולראות את הגרסה השנייה של המקומות הנפלאים בהם גלשתם בחורף. בקיץ הופכים מסלולי הסקי למסלולי טיול, רכיבת אופניים וסוסים, וחלק ממעליות הסקי מחדשות את פעילותן (שנפסקת באביב) כדי להעלות את המטיילים אל הפסגות. ואל ד'אוסטה והדולומיטים הם אזורי טיול קסומים, בעלי נופים עוצרי נשימה, וזו לא הגזמה. שניהם אינם זוכים לפופולריות של אזור האגמים המפריד ביניהם, למרות שהם לא פחות יפים ממנו. מובטח לכם שלא תצטערו.

   

 • לעוד כתבות על סקי

 

 • כרמית וייס היא עורכת אירופה, צפון אמריקה וסקי באתר GoTravel

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קורבארה, ואל גארדנה
צילום: איי פי
סלבה, ואל גארדנה
צילום: איי פי
מומלצים