שתף קטע נבחר

צילום: AFP

מועצת הביטחון: סוכל ניסיון לגנות את ישראל

המועצה התכנסה לדיון חצי שנתי בנושא הגנה על אזרחים באזורי עימות וברקע ניסתה לוב להכניס גינוי לישראל בהצהרה הנשיאותית. המשלחת הישראלית הצליחה למנוע את המהלך ובהצהרה לא נרשמה התייחסות ישירה למצב בעזה

ישראל הצליחה לסכל הבוקר (יום ה') את דרישתה של לוב להכניס גינוי בהצהרה נשיאותית של מועצת הביטחון של האו"ם. המשלחת הישראלית אף הצליחה להכניס להצהרה סעיפים המגנים "טרור על כל צורותיו".

 

עופרת יצוקה - הזירה המדינית:

 

מועצת הביטחון התכנסה לדיון חצי-שנתי בנושא "הגנה על אזרחים בעימותים מזוינים", שנועד לעסוק במוקדי עימות כאפגניסטן, עיראק וקונגו. אולם המדינות הערביות ניסו להפוך את הדיון לישיבה על עזה ולגנות את ישראל בסיומה.

 

לקראת הדיון טענה לוב מאחורי הקלעים כי לא ייתכן שבישיבה מסוג זה לא תהיה התייחסות לנושא הבוער העומד על הפרק - פגיעה באזרחים פלסטינים. שגרירת ישראל, פרופ' גבריאלה שלו, מיהרה להשיב ושיגרה מכתב לנשיא

העצרת. היא הדגישה כי לא ניתן לדון בנושא זה מבלי לדאוג להגן על אזרחים ישראלים המותקפים על ידי מחבלים המשתמשים באוכלוסייה אזרחית כמגן אנושי.

 

בסופו של דבר יצאה ישראל עם ידה על העליונה מאחר שלא נכלל אזכור ישיר למצב בעזה בהצהרה שפרסם נשיא המועצה במטה האו"ם בניו יורק. המלחמה בעזה אינה מוזכרת בשמה - לא ישראל ולא חמאס - אולם קטעים בהצהרה מתייחסים אליה בעקיפין.

 

בזכות מאבקה של משלחת ישראל לאו"ם היתה זו הפעם הראשונה שהוכנסו להצהרה הנשיאותית סעיפים המגנים "טרור על כל צורותיו". כמו כן, הוסכם על גינוי ל"שימוש באזרחים כמגן אנושי".

 

סעיפים אחרים בהצהרה מתייחסים בעקיפין לישראל מבלי לנקוב בשמה. "מועצת הביטחון מכירה בצרכים של אוכלוסייה אזרחית תחת כיבוש זר,

ומדגישה שוב בהקשר זה את המחויבויות של הכוח הכובש". בין השאר מוזכר בהצהרה הצורך ל"מעבר בטוח ובלי עיכובים של סחורות הכרחיות להקלה".

 

המשלחת הישראלית באו"ם אמנם עברה הלילה בשלום משוכה אחת, אבל המאמץ טרם נגמר. אחר הצהריים צפויה לה מהמורה נוספת בדמות כינוס חירום של העצרת הכללית של האו"ם לדיון במצב בעזה. מבחינת ישראל צפוי דיון לא קל, מאחר שינאמו בו נציגי מדינות רבות שככל הנראה ינצלו את הבמה כדי לתקוף את מבצע "עופרת יצוקה". כמו כן, תתקיים הצבעה בעצרת, שלהחלטותיה אין תוקף מחייב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המאמץ השתלם. שלו
צילום: רויטרס
מומלצים