שתף קטע נבחר

היציאה של אולמרט

ראש הממשלה דיבר שלושה שבועות רק על אסטרטגיית הצלחה, וכעת מבקש את הסכמת הקבינט להפסקת אש חד-צדדית, יציאה מהקרב בלי הבטחות. האם זו השגיאה החמורה של המלחמה?

לפי הערכתם של אולמרט, ברק ולבני, הקבינט לביטחון לאומי המכונס כעת בתל-אביב יאשר הפסקת אש חד צדדית של ישראל. זוהי, להבנתם, נקודת היציאה הנכונה מהמלחמה בעזה. הם מאמינים שבנסיבות הבינלאומיות שנוצרו, עדיף לצאת עכשיו - מאשר להסתבך יותר בבוץ המדמם של עזה.

 

האם זוהי אסטרטגיית ההצלחה עליה דיבר ראש הממשלה פעם אחר פעם בשלושת השבועות האחרונים? שרים מסוימים בקבינט טוענים שהתפיסה שמציג ראש הממשלה כעת היא ההפך הגמור, מה שטען אולמרט בלהט שלא יעשה - דיון באסטרטגיית היציאה מהמערכה, לא ההצלחה בו.

 

אחד השרים שעוד מתלבט, תוהה מהו הבסיס להנחת ראש הממשלה וחברי המטבחון המצומצם שלו, לבני וברק, שהמטרות הושגו. הוא, למשל, בכלל לא בטוח. אולי יש הנחה שהשגנו את הפסקת הטרור והפסקת התעצמות החמאס, אך לטענתו אין בידיהם אפילו הבטחה לכך. על ראיות מוצקות אותו שר כלל לא מדבר.


חיילים בגבול רצועת עזה. יוצאים חד-צדדית? (צילום: AP)

 

"מדבריו של שר החוץ המצרי משתמע שמצרים אינה מוכנה להתחייב על מניעת ההברחות דרך גבולה, ואני שואל על איזה הסכם אנחנו מדברים כאן?", שואל השר. "עם חמאס אין הסכם כי זה ארגון טרור, עם מצרים אין הסכם כי היא לא מוכנה להתחייב. אז יש לנו הסכם עם הידידה שלנו ארצות הברית לעצור הברחות. מאף אחד אין התחייבות שחמאס יעצור את הרקטות. צריך לשאול במלוא הרצינות - אם רק זה מה שיכולנו להשיג אחרי שלושה שבועות לחימה, של מכות בחמאס?".

 

חמאס ינצור אש, לא ברור לכמה זמן

לאולמרט, לבני וברק יש תשובות לשר זה ולאחרים, שיכולים להתנגד להכרזה החד-צדדית. הם טוענים שאמנם אין כל הבטחה שהחמאס ינצור את האש, אך ישראל לא מפסידה דבר אם תיוותר בעמדותיה בעזה. "אם הם ממשיכים לירות, אנחנו עדיין שם", מבהירים אנשי ראש הממשלה.

 

בדיבורים, אולמרט ואנשיו נחרצים מאוד בשבועות אלה. במעשים, לפחות עד כה, הוכיחו שהם פועלים נכון. השאלה הגדולה היא האם הערב, בעצם המלצתם על עצירת הלחימה - שגם לפי הערכותיהם מנוגדת לרוח הנושבת מהציבור, שמחפש הפסקה מוחלטת של ירי והסדר שיכלול את גלעד שליט - אינם עושים את השגיאה החמורה במהלך הדרמטי שבעיצומו נמצאת ישראל.

 

ברק יבהיר בקבינט שנדרשת חשיבה אחרת, לאו דווקא על פי הלך רוח מתלהם, בעיקר מקרב תושבי הדרום שהיו שרויים שמונה שנים תחת איום הרקטות; חשיבה שלא תגרום לישראל לאבד לחלוטין את תמיכת הקהילה הבינלאומית. לראייתו, ישראל רק יכולה להסתבך, כי גם העמקת המלחמה לשלב ג' לא תבטיח בהכרח תוצאות טובות יותר. הוא אומר, שכמו שהיה מצביא של מלחמה שהכתה בחמאס קשות, הוא מסוגל להיות מדינאי שיפיק מכך תועלת לא פחותה לישראל. כך או כך, אחרת, לטענתו - ישראל תעמוד במטרות ההרתעה מול החמאס והמאבק בהברחות.

 

גם ללבני אין בעיה לעצור עכשיו את האש, כי היא מאמינה שזהו רק סיבוב אחד, ועוד לפנינו. בינתיים, לדעתה, הצלחנו להשיג תוצאות ששינו את המשוואה בעזה. יתרה מזאת, נכון לרגע זה להבנתה העולם עדיין תומך בישראל, ולראייה ההסכם שחתמה אתמול עם ארה"ב ובו מעורבות של הקהילה הבינלאומית בניסיון לעצור את הטילים הרחק מחופי ואדמות מצרים ועזה. לפי שרת החוץ - "אם החמאס יירה, נגיב חזק", כפי שאמרה אמש ל-ynet.

 

לבני, ברק ואולמרט יובילו לפי ההערכות הלילה להצבעה על הפסקת אש חד צדדית. הם יעשו זאת כשלא צה"ל ולא שב"כ מוכנים להתחייב שהחמאס לא ירים ראש בטווח זמן זה או אחר, ובוודאי לא שמישהו יכול עתה לעצור את נסיונות איראן לחמש את החמאס מחדש. הם יעשו זאת רק על בסיס ההנחה שהחמאס, אחרי המכה הקשה שספג, ינצור את האש, ולא ברור לכמה זמן. והם יעשו זאת - מה שרואים חלק משרי הקבינט כחמור - בלי שום הבטחה להחזיר את גלעד שליט הביתה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. הצלחה מול יציאה
משה מילנר, לע"מ
לבני. העולם דווקא איתנו
צילום: רויטרס
ברק. אפשר רק להסתבך
צילום: אבי רוקח
מומלצים