שתף קטע נבחר

האויב החדש-ישן של העסקים בדרום: הבנקים

חברי ועדת הכלכלה הגיעו לביקור במפעלי הדרום, ושמעו תלונות קשות על ההפסדים שגרמה המלחמה, על ידם הקפוצה של הבנקים ועל העיכוב בתשלום הפיצויים. יו"ר הרשות לעסקים קטנים העיר: "מזל שפקידי האוצר לא נלחמו בעזה"

ביום שאחרי המלחמה נראה כי לא החמאס, אלא הבנקים, היו ונשארו האויב המר של התעשיינים במרחב עוטף עזה. ברוח זו התנהל היום באזור סיור של ועדת הכלכלה אשר פקדה מספר מפעלים.

 

"עופרת יצוקה" - היום שאחרי:

 

מבצע "עופרת יצוקה" קטע בשלושת השבועות האחרונים את העבודה הסדירה במפעלים באורח חלקי עד מלא. אומדן הפסדי ההכנסות טרם נערך, אבל בהערכה גסה "מדובר בערימות של שקלים", כדברי אבי בר-שישת, הבעלים של מפעל המיטות החשמליות הולנדיה. כעת הם צריכים להשתקם, אבל הבנקים קופצים את היד.

 

"המדינה צריכה לסייע לנו באופן ישיר ולא דרך הבנקים שרק מעלים את הריבית", אומר רפי אלון, הבעלים של קבוצת מפעלי אלון למוצרי מתכת בשדרות. "הבנקים לא מוכנים להשקיע בנו, הם רק מקמצים איתנו אחרי ששפכו את כל הכסף ברומניה או השד יודע איפה. לנו הם אומרים שאנחנו בסיכון גבוה ולא חושבים שהם חלק מהסיכון הזה. לא העסקים הקטנים הם הבעיה, אלא דווקא הגדולים. כשלא עמדנו בלוחות הזמנים של הלקוחות, הם ברחו למתחרים, ואם זה יימשך המפעלים יקרסו ועשרות אלפי עובדים באזור יהיו מובטלים".

 

מצוקת האשראי הארצית מסכנת שבעתיים את קיום המפעלים, המלקקים את פצעיהם בקו העימות. עד שיראו את הפיצויים מהאוצר תצא להם הנשמה, במקום לקבל מיד את מנת החמצן הזאת. מוצר הדגל של קבוצת אלון הם מכוניות האשפה המצוידות במתקני פינוי ודחיסה הידראוליים, פטנט שלהם. אבל במכרזי הרשויות המקומיות אין להם עדיפות למרות מיקומם באזור עדיפות לאומית.

 

"העיריות קונות בטורקיה תחליפים זולים ופחות איכותיים והממשלה לא מתערבת. תפקיד הממשלה לדאוג לתושבי שדרות, ולא לפועלים באיסטנבול", אומר אלון, ולדבריו מבטא את תחושת עמיתיו באזור מוכה.

 

90 שעות הפסד על כל אזעקה

אבי בר-שישת אמר כי המפעל הפסיד בכל אזעקה 90 שעות עבודה, 45 דקות לכל אחד מעשרות העובדים מהרגע שנאלצו לנטוש את פס הייצור ועד שחזרו להפעיל אותו מחדש. "הדבר הכי חכם לעשות, אחרי שבע שנים של קסאמים, היה להעביר את המפעל למרכז הארץ או לחו"ל כי זה השתלם יותר, אבל החלטנו להישאר ולהכות שורשים בשדרות, כי זה מה שתומך בחיילים שלנו". אמר.

 

משה כהן העביר ממחסום ארז לאשקלון את המפעל שלו לייצור חממות. "כאן יותר קשה", סיפר, "ביטלו לנו הזמנות לייצוא ואין הזמנות חדשות. אנחנו תלויים בלוח השנה של מגדלי הירקות וכל איחור הורס אותנו". רק זה היה חסר לנו מעבר למשבר העולמי". תזרים המזומנים של כהן הולך ואוזל ואשראי נוסף לא נראה באופק.

 

"מזל שפקידי האוצר לא נלחמו בעזה"

יו"ר הוועדה, ח"כ רוברט אילטוב והח"כים האחרים, אמרו שיסייעו להם ככל יכולתם. מילים לא מבטיחות ערב בחירות כשכל אחד מהם דואג קודם כל לעתידו הפוליטי.

 

לקראת תום הסיור נפגשה הוועדה עם בעלי עסקים ואנשים שונים שנפגעו באשקלון. הם תקפו את האוצר שמתמהמה בתהליך תשלום הפיצויים. דני מצליח, העומד בראש הרשות לעסקים קטנים העיר: "הסיבה שניצחנו ברצועת עזה היא שאת המלחמה ניהלו לוחמי גולני ולא פקידי האוצר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפעלים בדרום: "הבנקים רק מעלים את הריבית"
צילום: זאב טרכטמן
מומלצים