שתף קטע נבחר

מיגון ברזילי: החרדים לחצו - הרבנות מתקפלת?

הרבנות הראשית ביקשה הארכה של שבועיים לדיון מחודש בהעתקת הקברים המעכבים את עבודות המיגון בבית החולים באשקלון. הנימוק הרשמי: נמצאו חלופות אחרות לבנייה. ההערכה: ברבנות נבהלו מפסק הלכה שפורסם אתמול ובו כונתה פסיקת הרב מצגר בעניין "סילוף שיש בו עקירת התורה". גורם ברבנות: "ראשי המאבק - טאליבן"

ברזילי ימוגן? לא כל כך מהר. שבוע לאחר שנתנה מועצת הרבנות הראשית "אור ירוק" להמשך בניית האגף הממוגן בבית החולים באשקלון ולהעתקת הקברים שנמצאו במקום, מבקשים הרבנים ארכה של שבועיים נוספים לצורך דיון נוסף בסוגיה.

 

 

מנכ"ל הרבנות עודד וינר, שנפגש שלשום עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה רענן דינור, הסביר כי לידי הרבנים הגיע בימים האחרונים מידע נוסף על חלופות אפשריות להמשך הבנייה מבלי שתפגע בקברים, אולם הערכה היא כי ברבנות הראשית נבהלו מתגובת החרדים להיתר והם מבקשים להגיע להסדר שירצה גם את הרבנים המתנגדים להעתקתם.

 

בפסק הלכה שפרסמו אתמול הרבנים שמואל הלוי וואזנר וניסים קרליץ בעיתון

'יתד נאמן', הם תוקפים את החלטת מועצת הרבנות הראשית מהשבוע שעבר. על פסיקת נשיא המועצה, הרב הראשי יונה מצגר, שיזם את המהלך, כתבו הרבנים: "הזכרת היתר פיקוח נפש לדברים עתידיים כאלה הוא סילוף שיש בו עקירת התורה".

 

הם הסבירו כי נימוק זה אינו רלוונטי כיוון שבכל מקרה יעבור זמן רב עד שעבודות המיגון יושלמו, והדבר לא יציל את מי שנתון כיום תחת איום הרקטות. "ולפי מה ששמענו שישנה אפשרות לבנות את בית החולים מצד אחד שבו לא תהיה פגיעה בקברים, הרי כל הדיון הוא ללא צורך", סיכמו הרבנים.

 

המנהיג הליטאי הרב יוסף שלום אלישיב, המכונה "פוסק הדור", הוסיף: "על פי הבירורים והנתונים שהוצגו לפניי, אין מקום להתיר לפנות המתים במתחם בית החולים באשקלון, ויש להקים את האגף החדש בצורה שלא יפגו בבית הקברות".

 

מלשכת הרב מצגר נמסר ל-ynet כי המועצה אכן ביקשה ארכה של שבועיים לצורך דיון נוסף בסוגיה. עם זאת הדגישו בלשכה כי הרב אינו חוזר בו מפסק ההלכה עצמו, אלא רק מבקש להגיע להסדר שיהיה מקובל על כל הרבנים והגופים המתנגדים להעתקת הקברים.

 

גורם ברבנות הבקיא בסוגיה טען בשיחה עם ynet כי "אם המטרה היא לחדש את העבודות כמה שיותר מהר אז כדאי לעשות הכל כדי לרצות את אנשי 'אתרא קדישא' ו'האגודה למניעת חילול קברים', למרות שהפסק של הרב מצגר כבר התקבל על ידי המועצה. לכולנו ברור שלמרות ההחלטה אין שום סיכוי שמשהו היה מתקדם בעניין בשנתיים הקרובות. החבר'ה האלה פשוט לא היו נותנים לזה לקרות. מדובר ממש בטאליבן".

 

אופיר פינס, יו"ר ועדת הפנים, אמר הבוקר בתגובה: "זאת חוצפה של החרדים גם לא להתגייס לצבא וגם להשאיר את בית החולים לא ממוגן. אני מקווה שהציבור יעניש בקלפי את יהדות התורה על החטא הנושא הזה. אני קורא לרבנים הראשיים להתעלם מהפסיקה אשר גם שומטת את הקרקע מתחת לאושיות הרבנות הראשית וגם גוזרת גזר דין מוות על בית החולים. בסופו של דבר צריך לזכור שהאחריות היא לא של הרבנים אלא של הממשלה וראש הממשלה שחייבים להפסיק את הביזיון הזה ולהתחיל מייד בבניית האגף הממוגן החדש".

 

בתגובה לדברים טוענת התנועה המסורתית כי "שוב מדובר בהתקפלות הציבור הדתי-אורתודוכסי בפני מיעוט קיצוני אשר מסכן את החברה הישראלית – פיסית ורוחנית. מלכתחילה לא היו צריכים לעצור את המשך בניית המיגון של בית החולים והפארסה שנעשית כאן עם ההלכה היא ברמות שלא ניתן לתאר. פסק הלכה אמור להיות דבר הנקבע לאור השאיפה לקיים את רוח היהדות ולא צעצוע הנתון בידי פוליטיקאים עם הסמכה לרבנות". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב מצגר עם הרב אלישיב בימים אחרים
ברזילי. יאלצו להמתין?
צילום: דודו אזולאי
מומלצים