שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בנהריה פינו אזבסט - על חשבון בריאות התושבים
  המשרד להגנת הסביבה הוציא צו הפסקת עבודות לעיריית נהריה לאחר שהתברר שבניגוד לנוהל מחייב, המשיכה בפינוי פסולת מאתר הטיילת החדשה למרות שנמצאו שם שרידי אזבסט, ותוך גרימת זיהום אוויר חמור ומסוכן באזור

  עיריית נהריה שוב נתפסה מתעלמת מתקנות האסבסט, ומבצעת עבודות עפר באזור שבו יש פסולת אסבסט שעלולה לגרום לסרטן. 

   

  המשרד להגנת הסביבה הוציא לאחרונה צו להפסקת עבודות פיתוח באזור הטיילת של נהריה, לאחר שגילה כי העירייה ניסתה לפנות סוללת פסולת המכילה אזבסט, וגרמה לזיהום אוויר בלתי סביר באחת השכונות בעיר.

   

  במסגרת העבודות לבניית הטיילת בנהריה ביקשה העירייה לפנות מצבורי פסולת מחוף הים. בשל היסטוריה של הטמנת פסולת אזבסט פיראטית בכל שטחי הגליל המערבי, גם אזור זה נבדק והתברר כי אכן הוא מכיל פסולת אזבסט. על פי התקנות, במקרה כזה יש לעבוד על פי נוהל מסודר, להודיע לגורמים הרלוונטיים במשרד להגנת הסביבה ולשכור קבלן שהוסמך לטפל בחומר זה.

   

  עוד על מפגע האזבסט בנהריה:

   

   

  אלא שבסיור של אגוד הערים לאיכות הסביבה בגליל המערבי בשבוע שעבר התגלה שלמרות שבאתר קיימים מצבורי פסולת אזבסט, העבודות בשטח נמשכות ללא הנחיות מתאימות וללא פיקוח של גורם מוסמך. כמו כן, בניגוד לנוהל המחייב לא הוגשה תוכנית פינוי המאושרת על ידי הוועדה הטכנית לאבק מזיק. התוצאה הייתה, כאמור, זיהום אוויר חמור שנגרם באזור וסיכון ממשי לתושבים שאפשר ששאפו את הסיבים הקטלניים.

   

  בעקבות הממצאים הוציא מנהל מחוז הצפון של המשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ, צו להפסקת עבודות לראש עיריית נהרייה ג'קי סבג. כץ הורה לסבג ולעיריית נהריה להפסיק את העבודות במקום לאלתר, למנות מפקח אזבסט לעבודות ולהכין תוכנית פינוי של האזבסט לאתר פסולת מתאים, וכן לסגור את המתחם ולשלט אותו בשלטי אזהרה".

    

  הסכנה: סרטן

  חשיפה לסיבי האסבסט עלולה לגרום למחלות ריאה (אסבסטוזיס), לסרטן הריאות ולמחלה נדירה הפוגעת במעטה הריאות והקיבה (מזותליומה). די בחדירת סיב אסבסט אחד למערכת הנשימה בכדי לגרום למחלות קשות, המופיעות זמן רב לאחר מועד החשיפה.

   

  בנהריה פעל עד לפני מספר שנים מפעל "איתנית" שייצר אזבסט, ולאחר הפסקת פעילותו הוטמנה פסולת אזבסט באופן פיראטי ברחבי הגליל המערבי. סקר שנערך נמצא כי באזור הגליל המערבי ונהריה במיוחד נמצאו שיעורי תחלואה גבוהים בסרטן. סיבות אלה הובילו להגדרת אזור הגליל המערבי כאזור מוכה אזבסט, והמשרד להגנת הסביבה הקצה תקציב מיוחד לצורך טיפול ייסודי בבעיה, ופינוי האזורים המסוכנים.

   

  גורם מקצועי המכיר את התחום הסביר ל-ynet כי שטח שבו נמצאים מצבורי אזבסט משול לשטח החשוד כממוקש. "עבודה במקום מחייבת תוכנית פינוי, ועד שלא הוסר החשד לאזבסט, אסור להיכנס לעבוד בשטח ויש לתחם ולסמן אותו", אמר הגורם.

   

  "תופעה שחוזרת על עצמה"

  זו אינה הפעם הראשונה בה מתעלמת עיריית נהריה מהנוהל מציל החיים, ומעסיקה קבלן "רגיל" לעבודות באזור בו יש צורך בקבלן המוסמך לפינוי אזבסט. בפעם הקודמת, שנחשפה כאן ב-ynet, עשתה זאת העיריה לצורך לפיתוח בית העלמין החדש של העיר, ליד צומת כברי. למרות צו המורה לעירייה ולסבג לפנות את האזבסט המסוכן, התעלמה העירייה מההנחייה והמשיכה בפינוי ללא ליווי של מפקח האסבסט של עיריית נהריה, בידיעה ברורה כי הדבר מנוגד להוראות.

   

  מנהל מחוז צפון במשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ, אמר ל-ynet כי אכן זו אינה הפעם הראשונה - וכנראה גם לא הפעם האחרונה שעיריית נהריה והעומד בראשה ביצעו עבודות שכאלה בניגוד למדיניות. הוא הוסיף ואמר כי במקביל לעצירת העבודות כעת יגובשו ככל הנראה צעדים משפטיים כדי לעצור את התופעה החוזרת על עצמה כדבריו.

   

  מעיריית נהריה נמסר בתגובה: "העירייה לא מתעלמת משום הנחיות, והצגת הנושא כך אינה אמירת אמת. כהכנה לעבודות בטיילת נערך בקיץ האחרון סקר קרקע בשטח המיועד לעבודות, והוחלט על פי הממצאים בשלב ההוא שלא להחליף קרקע ולא לבצע בשטח עבודות מיוחדות.

   

  "כאשר החלו השבוע העבודות בשטח... התברר שבשטח נמצאת כמות לא גדולה של אסבסט צמנטי, וכמות קטנה של אסבסט פריך. עיריית נהריה אינה זקוקה לצווי הפסקת עבודה כדי לעצור את העבודה, והיא תחדש אותה בתיאום עם הגורמים המקצועיים.

   

  צריך להבין שבדיקות קרקע הנערכות לפני תחילתו של פרוייקט כזה אינן נותנות בהכרח את התמונה כולה, ויש להמתין לתחילת העבודות כדי לקבל תמונה מדויקת בשטח. במקרה זה התברר שאכן יש צורך בפעולות נוספות ואילו תיערכנה מבלי שייגרם למישהו נזק".

   

  מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "מיד עם קבלת המידע במשרדנו על ביצוע עבודת אזבסט ללא קבלת אישור כנדרש, הוציא מנהל מחוז צפון צו לעצירת העבודה. בבדיקה שערך המשרד נמצא כי העירייה מקיימת את הוראות הצו. המשרד בוחן את הכלים העומדים לרשותו, לרבות אמצעי אכיפה, על מנת למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "בנהריה פינו אזבסט - על חשבון בריאות התושבים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים