שתף קטע נבחר

פרולטריון ממאדים, בעלי הון ו"מומחים" מנוגה

במדינות הדמו-קפיות, הדמוקרטיה הקפיטליסטית, יצרו מצב שבעלי ההשפעה ובעלי ההון לא יפלו לעולם - שתמיד יהיה חבר במסדרונות השלטון או העיתון שיושיט להם יד בתקופות קשות

המשותף לג'ורג' סורוס, פרופ' נוריאל רוביני ועוד שמות שצצים כפטריות לאחר הגשם הוא רצונם להיכנס לתפקיד "הנביא" המתריע מבעוד מועד על המשבר הכלכלי שפקד אותנו. ב-3,000 השנים האחרונות חלה שחיקה אתית דרמטית במקצוע הנבואה, בד בבד עם עליה מטאורית בתגמולים ש"נביאים" מקבלים על נבואותיהם.

 

עשרות אלפי "הנביאים הכלכליים" שהתרגלנו להאזין להם בעשרים השנים האחרונות, נדמו. קולם אבד ואצבעותיהם פסקו מלהקליד. עתה הם מחכים שיעבור הזמן וישכחו את נבואותיהם המטופשות. רוב עיתוני הכלכלה מסייעים להם במטרתם זו.

 

את טורי זה אייחד ל"נביא" מוביל בתחומו - פרופ' יעקב פרנקל, סגן יו"ר AIG העולמית, אותה חברה המייצגת יותר מכל את המשבר, ואשר הולאמה מחשש שתקרוס. "הנבואה" הבאה נאמרה כעשרה חודשים לפני פרוץ המשבר.

 

להלן דבריו כפי שצוטטו ב-ynet: "פגשתי לאחרונה חבר ממאדים שמגיע מדי פעם לביקורים על כדור הארץ וקרא על כל המשברים שיש כאן חדשות לבקרים - משבר השווקים המתפתחים בסוף שנות ה-90, משבר ההיי-טק ב-2001 ומשבר הסאב פריים היום.

 

"הוא אמר לי: "אני רואה שאתם כל הזמן צומחים ונדהם לגלות שגם התחזיות ל-2008 הן שהעולם ימשיך לצמוח. אני רואה שאין אינפלציה בכדור הארץ ושהאבטלה נמצאת בירידה, אז ממה אתם כל כך מודאגים? הייתכן שהכלכלות בעולם הן מספיק גמישות כדי להסתגל לעלייה במחירי הנפט ולמשברים סקטוריאיליים נוספים?".

 

עוד הוסיף פרנקל ש"סיפרתי לחבר ממאדים על החוב הענק של ארה"ב, אז הוא אמר: "אוקיי, אז בסופו של דבר ארה"ב מבזבזת וסין חוסכת ומלווה לה, אבל ארה"ב עומדת בהחזרי החובות, אז איפה הבעיה?"

 

פרנקל כמובן השתמש ביכולתו הנבואית על מנת לענות על השאלה: "אני לא רואה סיבה שמשבר הסאב פריים יהפוך למשבר מקרו-כלכלי. הבנקים מוחקים טריליוני דולרים, אבל הם מספיק חזקים לעמוד בכך ולא לקרוס".


האם החייזר השקיע ב-AIG בגלל דברי פרנקל? (צילום: AFP)

  

עשרה חודשים לאחר מכן קרסה AIG ועד היום היא נזקקת להזרמה של מיליארדי דולרים מכספו של משלם המיסים האמריקני. בוועידת דאבוס, שנערכה בינואר, נשאל פרופ' פרנקל "האם אין לך, כבכיר בחברה, אחריות אישית? האם לא שאלת שאלות לגבי פעילות החברה?" וזו היתה תשובתו: "אני עצמי איננו הנושא, זהו נושא מערכתי, זה לא כשל של החברה כחברה אלא של השוק כולו, ושל הרגולטורים שהיו אמורים להסדיר אותו".

 

מפגש חוצני

לא תאמינו אבל החודש יצא לי להיפגש עם אותו יצור ממאדים שפגש את פרופ' פרנקל. ראשית הוא הכחיש את הדברים המיוחסים לו וטען שהוא זה ששאל את השאלות ופרנקל השיב עליהן, אחרי הכל הוא המומחה. מיד לאחר מכן הוא שאל אותי איך יכול להיות שפרופ' כזה מכובד שוגה בצורה כה מטופשת, ומדוע הוא לא יכול להגיד "מצטער, שגיתי", ומדוע דווקא השנה, אחרי שחברתו המיטה אסון על משלם המיסים האמריקני, הוא נבחר ליו"ר הוועדה להענקת פרס ישראל?

 

אז לקחתי את היצור והסברתי לו: "תראה, ככה זה בדמו-קפיות (דמוקרטיה קפיטליסטית) המערביות. אנשים מסוגו של פרופ' פרנקל הם חלק מדת מדחיקת מציאות שמסרבת להתבונן על הערכים שהיא מנחילה ומשווקת. הם לא מסוגלים להבין שהם מובילים את כולם לאסון. המראה היא האויב מספר אחד שלהם". החבר ממאדים נשמע מופתע.

 

"תשים לב", הוספתי, "אותם אנשים שסירבו להעביר כסף לעניים במדינותיהם והבטיחו לתרום רק 40 מיליארד דולר להצלת עשרות מיליוני אנשים ביבשת אפריקה (וכמובן שלא העבירו את הכסף), הם אותם אנשים שלפתע מצאו טריליוני דולר להצלת הבנקים של החברים שלהם.

 

"אנשים כאלו אינם מסוגלים להוציא את המשפט "שגיתי בצורה מטופשת" בלי לתקוע לעצמם כדור בראש, מפני שהם חושבים שהם אף פעם לא טועים ושאסור לטעות. ביהירותם הם בטוחים שהם יותר טובים מכל אחד אחר, אחרת מדוע משלמים להם מיליונים עבור "נבואות" כושלות?"

 

"וזה עוד לא הכל" המשכתי, "קשרי הון-שלטון במדינות הדמו-קפיות יצרו מצב שאנשים כגון פרופ' פרנקל לא יפלו לעולם, כיוון שתמיד יהיה חבר במסדרונות השלטון או העיתון שיושיט להם יד בתקופות קשות". בלהט הדברים נראה שפספסתי את השלב בו הייצור ממאדים בחר לברוח כל עוד רוחו בו מהעולם אותו תיארתי. אבל אתם ואני נשארנו כאן.

 

המשבר הנוכחי חשף את האמת הנוגעת למרחק האדיר שנפער בין העם (הפרולטריון) לשליטיו (בעלי ההון), המרחק הנובע מהתנהלותם הערכית של השליטים ומגולם בהתנהלותם החומרית.

 

לקראת תהליכים מכריעים

כשהאמת נחשפת לעיני אדם, זה רק עניין של זמן עד שהיא תחלחל פנימה ותתחיל לייצר תהליכים. המשבר איננו סופה של ה"דת הקפיטליסטית" כיוון שזו, בצורתה המוחלטת, הוטמעה עמוק במוחם של האזרחים, אבל אנו בהחלט בתחילתם של תהליכים מכריעים.

 

הפרופסורים-מומחים שלנו ניבאו שטויות מכיוון שאיבדו את יכולת ההתבוננות החיצונית שהייתה מנת חלקם של נביאי קדם אשר היו חלק מהעם, התהלכו בקרבו ולא סגדו לחומר או לבני אנוש. נבואה הנובעת מרצון ולא מהבנה היא נבואה שוטה.

 

 

הכותב הוא מנכ"ל  "העמותה לדמוקרטיה מתקדמת ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יותם פרום
סגן יו"ר AIG ונגיד בנק ישראל לשעבר, יעקב פרנקל
צילום: יותם פרום
מומלצים