שתף קטע נבחר

נשיא איראן: הבחירות היו חופשיות, ניצחתי בגדול

בנאום לאומה, הדף נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, את הטענות על זיופים ואי-סדרים בבחירות: "אמצעי התקשורת הזרים ניסו לפגוע באיראן". במקביל, נפוצו שמועות בפורומים שונים על מעצרו של מיר-חוסיין מוסווי, כשהיה בדרכו למנהיג הרוחני, עלי חמינאי

נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, הדף הערב (שבת) את הטענות על זיופים ואי-סדרים בבחירות בהן ניצח בגדול וזכה לכהונה שנייה. בנאום טלוויזיוני, אמר כי "אמצעי התקשורת הזרים ניסו לפגוע בעם האיראני", אך הוסיף כי "הבחירות היו חופשיות... הציבור הצביע לטובת המדיניות שלי". הוא הגדיר את הישגו בבחירות כ"ניצחון גדול". במקביל, נפוצו שמועות בפורומים שונים על מעצרו של מיר-חוסיין מוסווי, בעת שהיה בדרכו לפגישה עם המנהיג העליון, האייתוללה עלי חמינאי.

 

על-פי הדיווח, המעצר נועד לסכל אפשרות של ארגון מחאות נגד המשטר בעקבות תוצאות הבחירות. הבלבול והמתח הפנימי הרב השוררים באיראן הם קרקע נוחה להפצת שמועות בין האזרחים. 

 

מאתמול ניתקו השלטונות את רשתות הסלולר, כדי למנוע מאנשי מוסווי להתארגן. בטהרן נותקה הרשת לגמרי, ואילו באזורים אחרים, ניתן היה לדבר. בעקבות המהומות, נחסמו גם הרשתות החברתיות "פייסבוק" ו"טוויטר" וכן אתרי חדשות שונים. במהלך היום נחסמו מספר אתרים המזוהים עם הזרם הרפורמיסטי ומאתמול נחסמה האפשרות לשלוח מסרונים ברשתות הסלולר במדינה.

 

הבחירות באיראן - עדכונים אחרונים ב-ynet

 

באתר של מוסווי "קלם ניוז" פורסמה הודעה לפיה על הציבור "לא להתייחס לדואר אלקטרוני ולמסרונים חשודים", אולם לא פורסמה הכחשה או התייחסות ספציפית לגבי המעצר. בהודעה נכתב כי "חדשות המטה של מוסווי יפורסמו באתרים השייכים למטה שלו". מה שברור הוא שמוסווי ועוזריו ירדו למחתרת ולא ניתן להשיגם.

 

נשיא איראן הכריז בנאום לאומה כי "זה ניצחון גדול בזמן בו מוסדות התעמולה מחוץ לאיראן ולעתים גם בתוכה הוסתו לחלוטין נגד עמנו". לדבריו, "מספר גדול של כלי תקשורת זרים... ארגן מאבק שלם נגד העם. לאיש אין זכות לשאול אחרים למי הצביעו". הנשיא שנבחר שנית קרא לכולם "לשלב ידיים כדי לבנות את איראן" וציין כי הוא גאה לשרת את האומה. הוא הודה לכל השותפים לניצחונו והבטיח כי "בעתיד אדבר על תוכניותי".


ערב של מהומות קשות בטהרן (צילום: AFP)

 

בתום ספירת הקולות, נמסר מוקדם יותר כי הנשיא אחמדי-נג'אד ניצח בבחירות עם 62.6 אחוזי תמיכה. המועמד הבולט ממחנה הרפורמיסטים, מיר-חוסיין מוסווי, זכה ב-33.75 אחוזים. 35,434,404 בני אדם הצביעו בבחירות, שהם 85 אחוז מבעלי זכות ההצבעה - מה שקבע שיא חדש של השתתפות.

 

מוסווי פרסם מוקדם יותר מכתב לאנשי הדת באתר האינטרנט שלו, ובו תקף בחריפות את המחנה המנצח של הנשיא אחמדי-נג'אד: "השקרים והשימוש ללא חשבון בכספי הציבור והממשלה לתעמולה חד-צדדית של המועמד השולט, הראו את הרצון של הקבוצה הפרטית הזאת לנצח בכל מחיר ובכל דרך אפשרית".


צעירים בורחים מהשוטרים (צילום: AFP)

 

במכתב, שיועד לאנשי הדת, הוא קרא להם לא לשתוק לנוכח הזיופים - משום שהם אמורים להיות "מקלט" לעם האיראני. הוא הזהיר מהשלכות התוצאות, שהיו לטענתו הצגה אחת גדולה, ואמר כי לפגיעה באמון העם האיראני עלולים להיות "נזקים חמורים" יותר. 

 

בשעות הערב התקבלו עוד דיווחים מקוטעים על מהומות ונפגעים ברחובות טהרן. רשת "אל-ערביה" דיווחה על שלושה הרוגים. על-פי הדיווח, כוחות הביטחון האיראנים מכתרים את שכונת ג'ומראן - בה מתגוררים רפורמיסטים רבים ובהם נשיאי איראן לשעבר מוחמד חתאמי והאשמי רפסנג'אני וכן מוסווי עצמו.

 

עדי ראייה דיווחו על ענני עשן שמיתמרים מעל הבירה האיראנית, בעקבות הצתת פחי אשפה. כלי רכב הועלו באש. צוות של רשת הטלוויזיה האיטלקית RAI נתפס, המתרגם האיראני הוכה וסרטי הצילום הוחרמו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד
צילום: AP
לא ברור היכן מוסווי
צילום: AP
מומלצים