שתף קטע נבחר

"נתניהו נחלץ מעימות עם אובמה. נכון לעכשיו"

ראש הממשלה נענה לפחות חלקית לדרישות האמריקניות - ולדברי השגריר לשעבר רבינוביץ', יצא זמנית מהפינה

נתניהו הוציא הערב (יום א') את המילים "מדינה פלסטינית" מפיו בנאום בר-אילן  - אבל האם זה מספיק כדי להוריד את הלחץ האמריקני מעל כתפיו? לפי פרופסור איתמר רבינוביץ', לשעבר שגריר ישראל בוושינגטון, "הנאום חילץ את נתניהו וממשלתו מעימות חזיתי בעת הזו עם ארצות הברית ובהחלט מניח יסוד לחידוש המשא ומתן הישראלי פלסטיני".

 

נאום נתניהו - הסיקור המלא ב-ynet

 

בהתייחס לתגובה האפשרית מכיוון האמריקנים על הנאום המדיני, בו הציב נתניהו מספר תנאים ל"מדינת פלסטינית מפורזת" לצד ישראל היהודית, צופה רבינוביץ' ל-ynet כי הממשל יתרצה. לפחות לעת עתה.


נתניהו ורעייתו לאחר הנאום. "לא הכל מקובל על כולם" (צילום: מיכאל קרמר)

 

"הנאום היה חיובי. אמנם לא נאום היסטורי-מכונן שראש ממשלה ישראלי יכול לשאת, אבל זה היה נאום שהוציא את בנימין נתניהו מהפינה אליה אובמה דחף אותו", אמר.

 "ממשל אובמה בוודאי מבין שזו רק תחילה הדרך, דרך קשה. יש לו עוד חומר להניח ועוד כמה לבנים.

 

"נתניהו כרגע מאפשר פתיחת דיאלוג. אם המהלך האמריקני העיקרי הוא לחדש את תהליך השלום אז המכשול שהעיב עליו בתקופה האחרונה - או אי הוודאות לגבי העמדה הישראלית - לרגע זה הוסר. זה לא אומר שאי ההסכמות נעלמו לגמרי, אבל כרגע קנינו מרווח נשימה", ציין רבינוביץ', והזכיר עם זאת כי "נתניהו לא התייחס לסוגיית ההתנחלויות וברור שלא כל מה שנאמר בו מקובל על-ידי הפלסטינים והאמריקנים".

 

השגריר בארצות הברית בתקופת רבין יודע ש"בשביל נתניהו להגיד מדינה פלסטינית זה בהחלט דבר חדש. חבל לי רק שלא נאמרו כל הדברים האלו מוקדם יותר. היינו יכולים להימנע מהמתחים הסתמיים של השבועות האחרונים, אם היינו מתחילים עם הנאום הזה מלכתחילה".

 

לעומת רבינוביץ', שר הביטחון לשעבר מהליכוד, משה ארנס, ממש לא הופתע מהנאום - וגם לא חיכה לגדולות ונצורות. "יש לנו ראש ממשלה עם מדיניות מסודרת שעל פיה הוא נבחר. לא היו הפתעות בדבריו, ואני גם לא ציפתי. עם הדברים שהוא אמר כולם מסכימים, זה לא חדש".

 

לדעתו, גם הממשל בוושינגטון יגיב באדישות. "אני לא מצפה לזעם. אובמה יודע שנתניהו הוא ראש ממשלת ישראל, ולא ראש ממשלת אמריקה. הם יודעים שאנחנו מדינה עצמאית ולא רפובליקת בננות, נתניהו צריך להגיד מה האינטרסים שלו והם מקבלים את זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יצא מהפינה?
צילום: אבי אוחיון
צילום: צביקה טישלר
רבינוביץ'. דרך קשה לפנינו
צילום: צביקה טישלר
ארנס. נתניהו לא ראש ממשלת אמריקה
צילום: גיל יוחנן
אובמה על הקו. מרווח נשימה
צילום: AFP
מומלצים