שתף קטע נבחר

צילום: AFP

לראשונה מאז הבחירות: לילה שקט עבר על טהרן

האם המהומות באיראן על סף דעיכה? מדיווחים רשמיים ובלתי-רשמיים עולה כי לראשונה מאז הבחירות השנויות במחלוקת לנשיאות, עבר על טהרן לילה רגוע. במקביל נמסר מהגוף המפקח על הבחירות: ב-50 ערים נרשם שיעור הצבעה גבוה מ-100 אחוזים

לילה שלו ראשון בבירה האיראנית: תחנת הרדיו הממשלתית במדינה דיווחה הבוקר (יום ב') כי במהלך הלילה לא נרשמו התנגשויות בטהרן - לראשונה מאז הבחירות השנויות למחלוקת לנשיאות שנערכו ב-12 ביוני, שבהן לטענת השלטונות ניצח הנשיא המכהן מחמוד אחמדי-נג'אד.

 

טלטלה פוליטית באיראן - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

"לילה ראשון של שלווה ושקט עבר על טהרן מאז הבחירות", דיווחה תחנת הרדיו. במקביל, גם בדיווחים בלתי רשמיים המגיעים מטהרן עולה כי לא נרשמו בבירה עימותים, וכי הלילה עבר בשקט.

 

אתמול אחרי רדת הערב סיפרו עדי ראיה לסוכנות הידיעות רויטרס כי קולות ירי נשמעו בשתי שכונות בצפון טהרן, אזור הידוע כמעוז של תומכי המועמד הרפורמיסטי המובס מיר-חוסיין מוסווי. על פי כלי התקשורת הרשמיים במדינה, במהומות שפרצו בטהרן בשבת נהרגו לפחות 10 בני אדם - אך כלי תקשורת בינלאומיים טוענים כי מספר ההרוגים גבוה יותר. בעקבות המחלוקת על הבחירות, נקלעה איראן למהומות החמורות ביותר מאז המהפכה האיסלאמית ב-1979.

 

מוסווי טוען כי הבחירות זויפו לטובת אחמדי-נג'אד - טענה שהשלטונות דוחים מכל וכל. אתמול האיץ מוסווי בתומכיו להוסיף ולהפגין - אך לשמור על איפוק. היום צפויה המחאה להיות שקטה, ולהתבטא בהדלקת אורות המכוניות ובתהלוכות אבל לזכר ההרוגים.

 

"ב-50 ערים שיעור הצבעה גבוה מ-100%"

בד בבד, אותתה הלילה מועצת שומרי החוקה - הגוף הדתי באיראן האחראי על הליך הבחירות במדינה - כי מספר הקולות שנאספו בכחמישים ערים עולה על מספר בעלי זכות בחירה באותם אזורים.

דובר המועצה, עבאס עלי קדחודאי, אמר את הדברים בראיון לתחנת הטלוויזיה הממשלתית בתגובה לקובלנה שהגיש אחד המועמדים, מוחסיין רזאי.

 

"נתונים סטטיסטיים שהעבירו המועמדים, הטוענים כי בכ-80 עד 170 ערים נרשם שיעור הצבעה הגבוה מ-100 אחוזים, אינם נכונים", אמר קדחודאי. "מדובר במספר נמוך יותר של ערים, 50 בלבד", ציין. הוא הסביר כי אין כל מניעה חוקית מהאזרחים להצביע בבחירות בעיר אחרת מזו שבה הם רשומים. 

 

במקביל הודיע התובע הכללי במחוז גילאן שבצפון איראן כי בשבוע האחרון נעצרו 100 מתפרעים, שהשתתפו במהומות שלאחר הבחירות. לדבריו, רק 13 מהם נותרו במעצר וממתינים לגזר דינם. ככל הידוע המהומות בגילאן התרכזו בעיר המרכזית במחוז רָשְת. אתמול מסרה משטרת טהרן כי במהלך מהומות בעיר הבירה בשבת נעצרו יותר מ-450 מפגינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים ברחובות טהרן, אתמול
צילום: פרמרז השמי
מוסווי, בשבוע שעבר. קרא לתומכיו להפגין - באיפוק
צילום: רויטרס
מומלצים