שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  7 עצות מועילות למניעת בטן נפוחה
  בטן נפוחה, ולא משומן, היא בעיה שניתן למנוע בקלות: למה כדאי שתזהרו מממתיקים, ועל אילו ירקות מומלץ לוותר? כמה עצות שימנעו את התנפחות הבטן

  מי לא מכירה את הבעיה הזאת? את מתכננת ללבוש למסיבה בערב את השמלה הצמודה החדשה שלך, אבל כשמגיע הרגע את מגלה שכל מה שאכלת ושתית במשך היום התיישב יפה-יפה במרכז הבטן, ועכשיו אפשר לשכוח מהשמלה הצמודה.

   

  בטן נפוחה, ולא משומן, יכולה לנבוע מרגישות למזון או משהות ממושכת מדי של המזון בתוך המעי. מלבד הבעיה האסתטית, העניין כרוך גם באי-נוחות פיזית. החדשות הטובות הן שאפשר למנוע את הבעיה עם קצת מחשבה מראש. הנה כמה עצות איך להימנע מנפיחות בבטן:

   

  ‭.1‬ זרזו את העיכול

  אפשר לזרז את מעבר המזון במעי בעזרת סיבים תזונתיים, נוזלים ופעילות גופנית. כמות הסיבים המומלצת ביום היא 25 גרם לנשים ו‭38-‬ גרם לגברים, ואפשר להגיע אליה על ידי אכילת דגנים מלאים, כחמישה ירקות, שלושה פירות, אגוזים וזרעונים (בעיקר זרעוני פשתן‭.(‬ כמות הנוזלים המומלצת היא כשמונה כוסות נוזלים ביום, וההמלצה לגבי פעילות גופנית היא 30 דקות ביום, חמישה ימים בשבוע. תוכלו לסייע למעבר המזון גם בעזרת מזונות שמזרזים את העיכול, כמו קיווי, סלק אדום, שזיפים מיובשים, תאנים מיובשות ותמר הינדי.

   

  ‭.2‬ בדקו רגישות או אלרגיה למזון

  הוציאו מכלל אפשרות שאתם רגישים או אלרגים לחיטה, ללקטוז או לשמרים. רגישות או אלרגיה לרכיבי המזון האלה יכולות לגרום לתסיסה במעיים ולהתנפחות הבטן. כדי לוודא שאינכם רגישים הוציאו מהתפריט למשך שבוע את מוצרי החלב, החיטה והשמרים, ומדי שבוע החזירו לתפריט פריט מזון חדש ועקבו אחר תגובת הבטן. כך למשל, לאחר השבוע הראשון החזירו לתפריט מוצרי חלב דלי לקטוז כמו חלב דל לקטוז או יופלה ‭.360‬ כעבור שבוע הוסיפו גם קוטג' וגבינת עיזים ובשבוע השלישי צרפו לחם מלא ללא שמרים. רשמו בתקופה זו מה אכלתם וכיצד הגיבה הבטן.

  נוסף על כך מומלץ לבדוק במסגרת קופת חולים אם קיימת רגישות ללקטוז או אלרגיה לגלוטן, או במסגרת אלטרנטיבית רגישות לכל המזונות שבתפריט. הקפידו לשמור על תזונה מאוזנת ודאגו להשלים חסרים תזונתיים במקרה של הוצאת קבוצות מזון.

   

  3. הפחיתו את כמות המוגזים

  הגזים שבמשקאות המוגזים, כולל במשקאות הדיאט, עלולים להילכד בבטן ולנפח אותה. העדיפו שתיית מים והוסיפו למים פלח לימון שטוף עם הקליפה, פלחי מלפפון, עלי נענע או סוגי תה בטעמים.

   

  ‭.4‬ שימו לב לממתיקים

  עקבו אחר תגובת הבטן לתחליפי סוכר ממשפחת הסורביטול, קסיליטול, לקטיטול ושאר המסתיימים ב"טול‭."‬ התחליפים הטבעיים האלה יעילים לאיזון הסוכר, אך מכיוון שרק ‭60%‬ מהם מתעכלים ונספגים בדם, שאר ה‭40%-‬ עלולים לתסוס במעי ולגרום להתנפחות הבטן.

   

  ‭.5‬ היזהרו עם קטניות

  מוצרי סויה, חומוס, עדשים, אפונה, פול או מש חשובים מאוד לבריאות, אבל סיבי הקטניות שבהם עלולים להגביר את נפיחות הבטן.

  נסו להימנע מקטניות לתקופה כלשהי, ומדי שבוע החזירו לתפריט קטנית אחת תוך מעקב אחר תגובת הבטן.

   

  6. היזהרו עם ירקות ממשפחת המצליבים

  כרוב, כרובית, צנון, צנונית, ברוקולי, קולרבי ולפת. מצד אחד הם בעלי תכונות ריפוי וחיזוק המערכת החיסונית, אך מצד שני הם עלולים לתרום לנפיחות הבטן. נסו גם כאן להימנע מהירקות האלה לתקופה מסוימת, והחזירו אותם לתפריט אחד-אחד בהדרגה תוך מעקב אחר תגובת הבטן.

   

  7. כך תעשי את זה מהר

  השילוש הקדוש: שילוב של אכילת מזונות אנטי-מיקרוביאליים, כמו שום, אורגנו, זעתר וכורכום, לצד איזון חיידקי המעי  

  הפרוביוטיים על ידי מזונות דלי לקטוז מועשרים בחיידקים פרוביוטיים, או נטילת קפסולות חיידקים פרוביוטיים ותוספת אנזימי עיכול בכל ארוחה – כל אלה ביחד יכולים לתרום בדרך מהירה להשטחת הבטן.

   

  הכותבת היא דיאטנית קלינית

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "7 עצות מועילות למניעת בטן נפוחה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מומלצים